Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός και σχέδια κατασκευής βόθρου;


jimis73

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Όσοι λέτε ότι απαγορεύονται οι απορροφητικοί βόθροι (ακόμη και αν προηγείται σηπτική δεξαμενή) ή ότι επιτρέπονται μόνο για αστικά λύματα (επίσης εφόσον συνδυαστεί με σηπτική δεξαμενή) ποιά νομοθεσία ακολουθείτε;

 

Έχει να κάνει με τον κτιριοδομικό κανονισμό (ΦΕΚ 3985Β/2023), άρθρο 27,  παράγραφος 3.17 : "Διάθεση απόβλητων προς το φυσικό αποδέκτη επιτρέπεται με τις παραπάνω προϋποθέσεις, μόνο εφόσον
η ποιότητά τους είναι σύμφωνη με γενικές ή ειδικές υγειονομικές ή άλλες διατάξεις." ;

 

Και όπως είχε πει κάποιος άλλος συνάδελφος σε παλαιότερο ποστ, ότι πρακτικά είναι αδύνατο τα λύματα να πιάσουν τα επιτρεπόμενα όρια οπότε πάμε σε στεγανό βόθρο;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια Δημοτική Επιχείρηση Υδρευσης και Αποχέτευσης, ο κανονισμός της επιτρέπει την κατασκευή απορροφητικού βόθρου; (παραθέτω τις παρ. 3,16 και 3,17 του άρθρου 26.

3.16. Όπου δεν είναι δυνατή η αποχέτευση προς υπόνομο ή όπου ο ειδικός κανονισμός λειτουργίας υπονόμων απαιτεί επιβάλλεται η κατασκευή στεγανού βόθρου (σηπτικής δεξαμενής). Οι στεγανοί βόθροι ή άλλες κατάλληλες για την καθίζηση των λυμάτων διατάξεις πρέπει:
- Να έχουν επαρκή χωρητικότητα και κατάλληλες διαστάσεις, ώστε να είναι κατάλληλοι για τη χρήση που 
προορίζονται.
- Να έχουν στεγανά τοιχώματα, αποκλείοντας διαρροές λυμάτων προς το χώμα και εισροές υπογείων ή 
όμβριων υδάτων.

- Να έχουν στόμια καθαρισμού και επίσκεψης αεροστεγανά.
- Να αερίζονται.
- Να απέχουν τουλάχιστο 15 m από κάθε πηγή νερού και τουλάχιστον 1,00 m από όλα τα όρια του οικοπέδου 
και τα θεμέλια κτιρίου.

3.17. Υπό την επιφύλαξη της παρ. 3.16 του παρόντος επιτρέπεται η διάθεση των λυμάτων στο φυσικό αποδέκτη με σύστημα απορροφητικού βόθρου ή τάφρου, με τις εξής προϋποθέσεις:
- Να έχουν υποστεί καθίζηση σε κατάλληλη διάταξη (πχ. Σηπτικός βόθρος).
- Οι απορροφητικοί βόθροι ή τάφροι να απέχουν τουλάχιστο 15m από υδραγωγεία και 30 m από φρέατα ή 
πηγές νερού ή τη θάλασσα.
- Να απέχουν απόσταση από τα θεμέλια ανάλογα με τη σύσταση του εδάφους τέτοια, ώστε να μην προκαλεί τη διάβρωση του εδάφους θεμελίωσης. Πάντως, η απόσταση αυτή δεν μπορεί να είναι μικρότερη των 2 m.
Διάθεση απόβλητων προς το φυσικό αποδέκτη επιτρέπεται με τις παραπάνω προϋποθέσεις, μόνο εφόσον 
η ποιότητά τους είναι σύμφωνη με γενικές ή ειδικές υγειονομικές ή άλλες διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Pavlos33, η παράγραφος 3.17 επιτρέπει τον απορροφητικό υπό προϋποθέσεις.

 

Απλώς μου λες ότι δεν θα μου το κάνουν δεκτό; Εγώ ψάχνω τη σχετική νομοθεσία που να απαγορεύει τον απορροφητικό αλλά απ'ό,τι βλέπω δεν υπάρχει. Επομένως στον πελάτη μου δεν μπορώ να του πω ότι απαγορεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή κατασκευής του έργου υπάρχει ένας Δήμος και έχει μια ΔΕΥΑ. Ο κανονισμός της, δεν επιτρέπει την κατασκευή απορροφητικού βόθρου. 

.16. Όπου δεν είναι δυνατή η αποχέτευση προς υπόνομο ή όπου ο ειδικός κανονισμός λειτουργίας υπονόμων απαιτεί επιβάλλεται η κατασκευή στεγανού βόθρου (σηπτικής δεξαμενής). 

Τουλάχιστον τα τελευταία 25 χρόνια και παραπάνω, δεν έχω δει να εγκρίνεται κατασκευή απορροφητικού βόθρου. Το αν ο πελάτης θέλει παράνομα να τον φτιάξει αυτό είναι άλλη ιστορία (και δυστυχώς έχουν φτιαχτεί πολλοί έτσι).

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.