Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γονική παροχή και οικοδομική αδεια


giorgio401

Recommended Posts

Καλησπέρα, οι γονείς μου έχουνε μια πιλοτή με οικοδομή άδεια σε ισχύ που βγάζει δύο διαμερίσματα και θα μας  κάνουνε γονική παροχή σε μένα και την αδερφή μου από ένα διαμέρισμα (πριν ακόμα κατασκευαστούν τα διαμερίσματα). Το ερώτημα είναι : αφου γίνει η οριζόντια ιδιοκτησία και η γονική παροχή η οικοδομική άδεια χωρίζεται και αυτή στα δύο; Όπως επίσης και ο ΑΜΟΕ που έχει βγει για το έργο είναι ένας και τα ένσημα είναι συνολικά για όλο το χώρο, άρα με κάποιο τρόπο χωρίζονται και αυτά;

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν χωρίζονται , η οικοδομική άδεια ισχύει για όλο το κτίριο ανεξάρτητα από το πόσες ιδιοκτησίες έχει (το ίδιο και για το ΑΜΟΕ). Μπορεί να γίνει μερική ολοκλήρωση της άδειας για τμήματα του κτιρίου. Θα σας ενημερώσει ο μηχανικός της άδειας και ο λογιστής σας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα...

και ειδικα με τον λογιστη, διοτι εδω δεν ισχυει το "τεκμηριο αποπερατωμενου"

αλλά θα υπαρχει θεμα "ποθεν εσχες" για τους δωρεοδοχους.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, άρα η άδεια συνεχίζει να υπάρχει στο όνομα των γονιών μου και εμείς μπορούμε να συνεχίσουμε την αποπεράτωση των διαμερισμάτων και μπορεί να ολοκληρωθεί ένα από τα δύο διαμερίσματα πρώτα και να ηλεκτροδοτηθεί μόνο αυτό αν κατάλαβα καλά.

Link to comment
Share on other sites

άλλο λεμε

Θα γινει συσταση ΟΙ και η γονικη παροχη

Με το συμβολαιο της γονικης, θα  εκχωρηθουν τα  δικαιωματα την αδειας δομησης και θα γινει σχετικη ενημερωση στο ΙΚΑ..

Οι δωρεοδοχοι θα πρεπει να αποδειξουν το ποθεν εσχες, διοτι θα λαβουν "ημιτελη" διαμερισματα, που θα αποπερατωσουν με δικα τους εξοδα.

Μιλα με τον λογιστη σου.

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.