Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οριζόντιο διάζωμα (σενάζ)


Δημοσθένης.

Recommended Posts

Ο Zavi έχει δίκιο γιά την ανάγκη ελαφρών κατασκευών .

Αλλά άντε πείσε τον πελάτη που έχει άγχος που θα βάλει το κάδρο .:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, το οριζόντιο διάζωμα στις σάντουιτς τοιχοποιίες το προτείνετε ενιαίο από την έσω παρεια του εσωτερικου εως την εξωτερικη πλευρα της δευτερης τοιχοποιιας; Τι διαστασεις και τι οπλισμο προτεινετε για τυπικα ανοιγματα μεχρι 1.5μ? 10 εκ υψος με 4φ8 και τσερκακι φ8/20?

Τον οπλισμό που προτείνεις μια χαρά τον βλέπω!

 

Τι λετε για 2-3 εκ κενό (βαζοντας μονωτικο) στις συνδεσεις των σεναζ με τα υπ/τα για την αποφυγη δημιουργιας κοντων υπ/των?

Ναι αυτό είναι ένα πρόσθετο μέτρο που μπορείς να πάρεις. Αν δεν αγκυρώσεις όμως τα οριζόντια σίδερα του σενάζ στο στύλο (πράγμα που δεν πρέπει να γίνεται) και πάλι δεν νομίζω ότι θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ας μην είμαστε και υπερβολικοί (δεν αναφέρομαι σε σένα, γενικά το λέω).

 

Οι περισσοτεροι κανουν 2 σεναζ σε τυφλους τοιχους δρομικους ακομη και για υψη <3.0μ. Δεν ειναι περιττο?

ευχαριστω

Κοίτα κακό δε νομίζω ότι κάνει, μάλλον το αντίθετο.

Ίσως όμως είναι περιττό και φυσικά ανεβάζει το κόστος!

Όχι ότι πειράζει σε κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία σε ευχαριστώ. Πάντως αν κοιτάξεις τις πρότυπες τεχνικές προδιαγραφές για τοιχοποιία (http://www.iok.gr) θα δεις πρόεθετες υπερβολές για το ύψος των σενάζ.

Δεν μου ειπες τη γνωμη σου για την ενοποιηση σεναζ εσω-εξω δρομικης τοιχοποιιας.

thx

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρ' όλο που το θέμα λέει οριζόντιο διάζωμα, παρατηρήστε και μια μέθοδο από εξαιρετικά σεισμογενή χώρα της Κεντρικής Αμερικής, πιθανολογώ σε εργασίες αποκατάστασης βλαβών από σεισμό.

Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι παράδειγμα προς αποφυγή ή μίμηση. Σε περίπτωση μεταλλικής κατασκευής είναι αυτονόητη η χρησιμότητα των διαγωνίων, όμως δεν ξέρω κατα πόσο έχουν πρακτική εφαρμογή σε οπλισμένο σκυρόδεμα.

 

1252600.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρουσα η φωτό σου. Μα είτε μέταλλο είτε σκυρόδεμα η στατική είναι η ίδια. Τα χιαστί απλά αναπληρώνουν τα δύσκαμπτα τοιχεία. Βέβαια αυτή η κατασκευή προυποθέτει ισχυρούς κόμβους μιας και οι δυνάμεις εκεί ασκούνται σχεδόν σημειακά.

Άλλη άποψη επι του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Τα χιαστί απλά αναπληρώνουν τα δύσκαμπτα τοιχεία. Βέβαια αυτή η κατασκευή προυποθέτει ισχυρούς κόμβους μιας και οι δυνάμεις εκεί ασκούνται σχεδόν σημειακά.

 

Σε κατασκευές από μπετόν ο καλύτερος τρόπος για να αυξήσεις την δυσκαμψία είναι να εξασφαλίσεις μία άκαμπτη πλαισιακή λειτουργία.

Άρα χρησιμοποιούμε τοιχεία με αντίστοιχη αύξηση της κρέμασης των δοκών.

Η συγκεκριμένη οικοδομή μοιάζει να βρίσκεται σε φάση προετοιμασίας για εφαρμογή μανδύα.

Στην διεύθυνη y νομίζω πως εξασφαλίζει πλαισιακή λειτουργία με υποτυπόδη μεταλλικά πλαίσια. (εκτός και αν τοποθετήθηκαν κατά την τωρινή φάση επισκευών)

Τα χιαστή στοιχεία είναι σκυροδετημένα εκ των υστέρων και χωρίς οπλισμό περίσφιξης.

Πράγματι απαιτούνται πολύ ισχυροί κόμβοι.

 

Η κατασκευή φτιάχτηκε όπως να 'ναι

και μοιάζει για χρόνια παρατημένη

 

Παράδειγμα προς αποφυγή μου μοιάζει να είναι...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι , θέλω να κατασκευάσω εσωτερική δρομική τοιχοποιία με ύψος 2,65 μ. απο πλάκα δαπέδου σε δοκό και με ύψος 3,05μ. απο δάπεδο έως πλάκα οροφής.

Πιστεύετε ότι θα πρέπει να κατασκευαστεί ένα τουλάχιστον σενάζ και αν ναι, σε ποιό ύψος ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Mια ερώτηση και απο μένα. ΚΑΝΟΝΙΣΤΙΚΑ? που θα βρώ πόσα σεναζ χρειάζομαι (άνα πόσο δηλ) και τι οπλισμό πρέπει να έχουν?

Μιλάμε πάντα για τοιχοποιία πλήρωσης (δρομική, διπλη δρομική η μπατικη) σε κτιριο Ωπλισμένου Σκυροδέματος.

Αν διαβασα καλα στα ΠΕΤΕΠ υπάρχει σχετική αναφορά.

Ομως ξέρει κανεις κατι άλλο? Τα ΠΕΤΕΠ (διορθώστε με αν κανω λάθος) εγιναν πρόσφατα νόμος του κράτους. Αρα για να παραλάβεις πχ ένα κτιριο ας πουμε 5ετίας σε τι θα βασιστείς?

Τελος έχετε διαβάσει κάπου (αλλος κανονισμός η προδιαγραφή) για σεναζ ανα 1,5 μετρο η κατι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.