Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οριζόντιο διάζωμα (σενάζ)


Δημοσθένης.

Recommended Posts

Δεν έγιναν νόμος του κράτους.

Απλά είναι πλέον εγκεκριμένες από το κράτος (δεν είναι Προσωρινές πλέον) και η εφαρμογή τους στα δημόσια έργα είναι υποχρεωτική, ακόμη κι αν δεν μνημονεύονται στις μελέτες.

 

Τώρα, το τι σενάζ χρειάζεται...

Συνήθως εφαρμόζουμε εμπειρικούς κανόνες που λένε ένα σενάζ κάθε 1,5m ύψους.

Αν πρέπει για κάποιον λόγο να το υπολογίσεις, η σωστή διαδικασία είναι να θεωρήσεις τον τοίχο προσάρτημα κατά ΕΑΚ.

Ωστόσο ο έλεγχος θα είναι δύσκολος, διότι δεν υπάρχει μονοσήμαντος τρόπος να εκτιμήσεις την λειτουργία τόξου στην εκτός επιπέδου κάμψη. Αν πάλι βασιστείς μόνο στους οπλισμούς, θα πάρεις πολύ μεγάλα ποσοστά όπλισης, που είναι λάθος.

 

Γενικά η απαίτηση για 4Φ12, B500c, C20/25 της πάλαι ποτέ ΠΕΤΕΠ είναι υπερβολική και αδικαιολόγητη, αφού υπερβαίνει τις απαιτήσεις του ΕΚ-6 για την φέρουσα τοιχοποιία.

 

Κάπου, σε ένα συναφές θέμα, έχω βάλει σύνδεσμο σε μία εργασία (εργαστηριακή) σχετικά με το θέμα που έχει ενδιαφέρον...

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Thanks.

Το προβλημα δεν είναι τι χρειάζεται υπολογιστικά η στατικά, αλλα σε μια παραλαβή δημοσίου έργου τι είναι το σωστ'ο ώστε να παραληφθεί ή όχι.

Aν τα ΠΕΤΕΠ δεν ήταν νομός και ήταν προσωρινές (κατα την μελέτη και κατασκευή) μπορούσε δηλαδή ο εργολάβος να βάλει ότι θέλει? (1 η 2 σεναζ καθύψος στον όροφο και οτι οπλισμό του κατέβηκε? η ακομη ανευ οπλισμού?). Και φυσικά ποιο είναι άραγε το σωστό για την παραλαβή αυτού (όχι δεν το παραλαμβανω εγώ αλλα για καποιο λογο χρειάζεται να ξέρω.)

Edited by mderv
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως εφαρμόζουμε εμπειρικούς κανόνες που λένε ένα σενάζ κάθε 1,5m ύψους.

Και ο οπλισμός του εμπειρικά πόσος θα είναι σε ένα τυπικό ιδιωτικό έργο?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σε παλιό έργο, δεν ήταν υποχρεωτικές οι ΠΕΤΕΠ. Ισχύει ότι γράφει η Τεχνική Έκθεση, η Τεχνική Περιγραφή Εργασιών, η Τεχνική Περιγραφή Υλικών και Κατασκευών... Αν αυτά δεν λένε τίποτα, κι αν στα τιμολόγια δεν υπάρχει άρθρο για διαζώματα, και αν η επιβλέπουσα αρχή δεν το όρισε εκ των υστέρων, δεν ισχύει τίποτα...

 

Στα ιδιωτικά έργα συνήθως μπαίνει 2Φ8. Εμπειρικά πάντα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι λάθος...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Κάπου, σε ένα συναφές θέμα, έχω βάλει σύνδεσμο σε μία εργασία (εργαστηριακή) σχετικά με το θέμα που έχει ενδιαφέρον...

 

Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό ... αλλά τα παραθέτω ως πολύ χρήσιμα ...

 

http://www.estir.gr/murfor/Summary_NTUA_tests_v3.pdf

http://library.tee.gr/digital/m2173/m2173_vintzilaiou3.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμπερασματα : 1) Βλητρωνετε αφοβα τα 8ρακια στις κολωνες καθως λειτουργει ευνοικα στην καμψη εκτος επιπεδου του πλαισιου και δεν τραυματιζει τις κολωνες οπως λανθασμενα πιστευουν αρκετοι συναδελφοι.

 

2) Οποιαδηποτε αλλη μεθοδος οπλισης σεναζ περαν της παραδοσιακης δεν συμφερει οικονομικα...

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητο το σενάζ για τοιχοποιία(εσωτερική και εξ.) από αυτόκλειστο κυψελωτό σκυρόδεμα και επιφάνεια μεγαλύτερη των 9Μ2.

Υπάρχει έτοιμο στοιχείο U-form,με ελάχιστο οπλισμό 4Φ8(μπορείς να το κατασκευάσεις και μόνος σου,αλλά τοποθετήστε το οπωσδήποτε).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.