Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γραφείο μελετών - How To


Michanikos.gr

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους ...

 

Είμαι Χημικός Μηχανικός και σκέπτομαι να ανοίξω ένα γραφείο ΧημικοΤεχνικών - Χημικών - Περιβαλλοντικών μελετών

 

 

Έχω ασχοληθεί μόνο στο πανεπιστήμιο με διάφορα πράγματα σε σχέση με μελέτες (Τεχνοοικονομικές κτλ)...δτο Site έχω δει αρκετά υπομνήματα Περιβαλλοντικών μελετών και σκοπεύω να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο σαν ελεύθερος επαγγελματίας...

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιους που είναι σχετικοί με το θέμα τι χρειάζεται το γραφείο μου για το ξεκίνημα μου στον τομέα?

απο οτι έχω δει δεν χρησιμοποιείται κάποιο συγκεκριμένο λογισμικό ή οτιδήποτε(πχ AutoCAD?)

εντάξει κάποια ''τάβλα'' και άλλα βασικά φαντάζομαι χρειάζονται

 

 

Επίσης όσο αφορά τις μελέτες που θα κάνω υπάρχουν πουθενά αλλού υπομνήματα εκτός του site?

Υπάρχει άραγε κάποια μεθοδολογία/κάποιο tutorial για σύνταξη μιας οποιαδήποτε μελέτης?

 

πχ. με τι ασχολούμαστε πρώτα?την νομοθεσία? και με βάση αυτήν καταστρώνουμε μια κάποια μελέτη όπως αυτές που διαβάζω στα υπομνήματα?

 

Επειδή είμαι εντελώς ''νέος''&χωρίς μεγάλη εμπειρία παρά τις γνώσεις, με το θέμα είμαι λιγάκι πελαγομένος&ψάχνομαι...παρακαλώ τους βετεράνους να δώσουν λιγάκι τα φώτα&τη βοήθεια τους ;)

Link to comment
Share on other sites

βρες εταιρεία η οποία ασχολείτε με αναπτυξιακά προγράμματα μπάς και μπορείς να επιχορηγηθείς σε κάποια εργασία ως νέος επαγγελματίας..

 

καλά σου επιτυχία και εύχομαι να τα πας καλά..:D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν μου επιτρέπεις, να σου πως μια πικρή αλήθεια;

 

Φαίνεσαι άνθρωπος που έχει θέληση και φιλοδοξίες. Πρόσεξε όμως πολύ γιατί μια τραυματική επαγγελματική εμπειρία στην αρχή ειδικά, μπορεί να σε πάει πολύ πίσω στα όνειρά σου. Έχω δει αρκετούς να "καίγονται" έτσι και σίγουρα όλοι εδώ μέσα ξέρουν ή έχουν βιώσει τέτοιες περιπτώσεις.

 

Οι γνώσεις, η εμπειρία και οι γνωριμίες στο επάγγελμά μας είναι το Α και το Ω. Αν έχεις το τρίτο μπορείς να βοηθηθείς για να αποκτήσεις και τα άλλα δύο.

 

Τι εννοώ: προσπάθησε να συνεργαστείς με ανθρώπους που ξέρουν τη δουλειά και έχουν τη διάθεση να σου δείξουν (αν πας με τη δουλειά στο χέρι ακόμα καλύτερα).

 

Υπομονή, προσπάθεια και βασικό... μην ανοιχτείς και πολύ στα έξοδα στην αρχή. Μην ξοδέψεις πολύτιμους πόρους που στην πραγματικότητα σου δίνουν χρόνο στην προσπάθειά σου. Άλλωστε τώρα η πραγματική σου ανάγκη δεν είναι να εντυπωσιάσεις τον πελάτη, γι' αυτό άσε τις χλιδές γι' αργότερα, με το καλό. Για αρχή και από το σπίτι γίνεται η δουλειά μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

ναι παιδιά αυτό λέω να κάνω...καμία σχέση με χλιδές ή μεγαλεπίβολα σχέδια κτλ...απλά μικρά/βασικά πράγματα και σιγά-σιγά..αυτό επιδιώκω..

η εμπειρία πάνω στο θέμα της εκπόνησης των μελετών είναι λιγάκι που με σκοτώνει αρχικά...αν και νομίζω πως μπορώ να τα καταφέρω

 

γνωριμίες έχω με παλιούς μηχανικούς και με κόσμο αν και όχι και πολύ τρανταχτά πράγματα..

 

:| μακάρι να έβρισκα ένα γραφείο τεχνικό - περιβαλλοντικό να ξεκινήσω δουλεύοντας πρώτα εκεί αλλά δυστυχώς η οικονομική κρίση τους έχει φέρει σε πολύ δύσκολη θέση και έτσι οι δουλειές είναι λιγοστές..

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις πολύ πρακτικές συμβουλές του lamproskal θέλω να σου πω τα εξής:

 

1) Βρες πρόγραμμα επιδότησης για νέους επαγγελματίες να πάρεις καμιά 15αριά χιλιαρικάκια.

 

2) Σάρωσε το ιντερνετ και κατέβασε όλη την περιβαλλοντική νομοθεσία. Στα downloads του φόρουμ υπάρχουν κάποια βασικά. Διάβασε την μία - δύο - τρεις φορές και κάθε φορά που έχεις μια μελέτη.

 

3) Ειδικά για περιβαλλοντικές μελέτες δεν απαιτείται εξοπλισμός πλην του ΗΥ σου και ίσως AUTOCAD. Αν "ανέβεις" κατηγορία και αρχίσεις να αναλαμβάνεις μελέτες κατηγορίας Α1 τότε θα χρειαστείς περισσότερο εξοπλισμό - προγράμματα κλπ. Αλλά νομίζω ότι είναι νωρίς ακόμα και να το σκέφτεσαι

 

4) Για τις περιβαλλοντικές υπάρχει στάνταρ νομοθεσία για τα περιεχόμενα κάθε κατηγορίας μελέτης. Πάρε ένα πρότυπο και προσάρμοσε το στα δικά σου δεδομένα. Αν δουλεύεις σε συγκεκριμένη περιοχή, πάρε στοιχεία κλίματος, χλωρίδας, πανίδας, σεισμολογικά, γεωλογικά, χάρτες ΓΥΣ κλπ

 

5) Αγόρασε βιβλία σχετικά και ξεφύλισέ τα. Όταν σου τύχει μελέτη, διάβασέ τα.

 

6) "Τάβλα" δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι...

 

Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τις πολύ πρακτικές συμβουλές του lamproskal θέλω να σου πω τα εξής:

 

1) Βρες πρόγραμμα επιδότησης για νέους επαγγελματίες να πάρεις καμιά 15αριά χιλιαρικάκια.

 

2) Σάρωσε το ιντερνετ και κατέβασε όλη την περιβαλλοντική νομοθεσία. Στα downloads του φόρουμ υπάρχουν κάποια βασικά. Διάβασε την μία - δύο - τρεις φορές και κάθε φορά που έχεις μια μελέτη.

 

3) Ειδικά για περιβαλλοντικές μελέτες δεν απαιτείται εξοπλισμός πλην του ΗΥ σου και ίσως autocad. Αν "ανέβεις" κατηγορία και αρχίσεις να αναλαμβάνεις μελέτες κατηγορίας Α1 τότε θα χρειαστείς περισσότερο εξοπλισμό - προγράμματα κλπ. Αλλά νομίζω ότι είναι νωρίς ακόμα και να το σκέφτεσαι

 

4) Για τις περιβαλλοντικές υπάρχει στάνταρ νομοθεσία για τα περιεχόμενα κάθε κατηγορίας μελέτης. Πάρε ένα πρότυπο και προσάρμοσε το στα δικά σου δεδομένα. Αν δουλεύεις σε συγκεκριμένη περιοχή, πάρε στοιχεία κλίματος, χλωρίδας, πανίδας, σεισμολογικά, γεωλογικά, χάρτες ΓΥΣ κλπ

 

5) Αγόρασε βιβλία σχετικά και ξεφύλισέ τα. Όταν σου τύχει μελέτη, διάβασέ τα.

 

6) "Τάβλα" δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι...

 

Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

 

...Πολλά ευχαριστώ Γιάννη...πολύ χρήσιμα όλα αυτά..αλήθεια..μελέτες απο που μπορώ να ζητήσω να βρώ ειδικά αυτές που γίναν στη γύρω περιοχή?..υπάρχει πχ περίπτωση να μου δώσει κάποιες παλιες εκθέσεις πχ η νομαρχία(λέμε τώρα..)

Link to comment
Share on other sites

Το να κανεις μια μελέτη είναι το τελευταίο.

Ολοι μπορούν να την κάνουν άλλοι καλά και άλλοι λιγότερο καλά, το θέμα είναι να την κάνεις γρήγορα να μαζέψεις τα χαρτιά που απαιτούνται γρήγορα και να τελειωσεις την αδειοδότηση στα μπαμ.

 

Αλλα το πρωταρχικό σε ένα γραφείο είναι να μπορεί να πάρει πρώτα την μελέτη.......!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να (ξανα)υπενθυμίσω οτι δεν μπορείς να κάνεις περιβαλλοντικες μελέτες (πλην τις κατηγορίας Β4) ανεξαρτήτου ειδικότητας χωρίς την κατοχή μελετητικού πτυχίου

Link to comment
Share on other sites

Το να κανεις μια μελέτη είναι το τελευταίο.

Αλλα το πρωταρχικό σε ένα γραφείο είναι να μπορεί να πάρει πρώτα την μελέτη.......!!!!!!

 

δηλαδή να μπορώ να ''βάλω'' την υπογραφή που πρέπει ανάλογα με το πτυχίο μου...

 

Απλώς να (ξανα)υπενθυμίσω οτι δεν μπορείς να κάνεις περιβαλλοντικες μελέτες (πλην τις κατηγορίας Β4) ανεξαρτήτου ειδικότητας χωρίς την κατοχή μελετητικού πτυχίου

 

εγώ βέβαια δεν έχω ακόμα το Π27 διότι έχω πάρει το πτυχίο πριν απο 6 μήνες...το θέμα για μένα λοιπόν είναι τι μελέτες ακριβώς θα μπορώ να υπογράφω..τις Β4 μάλλον θα μπορώ απο οτι διαβάζω αν και υπάρχει ένα μπέρδεμα με το θέμα απο ότι διαβάζω και απο τα ποστ σου σε άλλο thread φίλε ZaΧoΥs..

 

υπάρχουν άραγε κάπου μαζεμένα για την κάθε ειδικότητα?οι υπογραφές που μπορώ να βάζει ο μηχανολογος? ο χημικός? ο περιβαντολόγος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.