Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γραφείο μελετών - How To


Recommended Posts

Όπως έχει η κατάσταση τώρα στις περισσότερες των περιπτώσεων θα μπορείς να κάνεις μελέτες (εκθέσεις μάλλον) κατηγορίας Β4 για ιδιωτικά έργα

 

Ο συνάδελφος παραπάνω αναφέρεται στο να βρεθεί κάποιος να στην αναθέσει .Γιατί επειδή η νομοθεσία για τά δικαιώματα επι των ΜΠΕ είναι τραγική και όλοι πχ υπογράφουν τα Β4 δεν πρόκειται πχ συνάδελφος άλλης ειδικότητας οπου θα πάει ο πελάτης για την αδειοδότηση να σου δώσει να κάνεις εσύ την Μ.Π.Ε (αφού μπορεί να την "κάνει" ΄μόνος του) κανείς δεν νοιάεται για το περιεχόμενο οπότε είναι όλοι ευχαριστημένοι (εκτός από εσένα που περιμένεις να ζήσεις από αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει η κατάσταση τώρα στις περισσότερες των περιπτώσεων θα μπορείς να κάνεις μελέτες (εκθέσεις μάλλον) κατηγορίας Β4 για ιδιωτικά έργα

 

Ο συνάδελφος παραπάνω αναφέρεται στο να βρεθεί κάποιος να στην αναθέσει .Γιατί επειδή η νομοθεσία για τά δικαιώματα επι των ΜΠΕ είναι τραγική και όλοι πχ υπογράφουν τα Β4 δεν πρόκειται πχ συνάδελφος άλλης ειδικότητας οπου θα πάει ο πελάτης για την αδειοδότηση να σου δώσει να κάνεις εσύ την Μ.Π.Ε (αφού μπορεί να την "κάνει" ΄μόνος του) κανείς δεν νοιάεται για το περιεχόμενο οπότε είναι όλοι ευχαριστημένοι (εκτός από εσένα που περιμένεις να ζήσεις από αυτό)

 

επειδή διαβάζω το τμήμα μητρώου μελετητών http://www.ypex-mele.gr παρατηρώ οτι υπάρχουν 3(ή 4) είδη μελετητικών πτυχίων

το Α το Β και το Γ - (Δ?)

 

ουσιαστικά μετά απο 4 χρόνια αφού πάρεις το πτυχίο...κάνεις αίτηση για το Α? δύο απο κάποιες ειδικότητες?(πχ την Α27 για Περιβαλλοντικά και πχ Α14 για ενεργειακά?)

 

όσο δεν διαθέτεις μελετητικό πτυχίο Α Β ή Γ..τι μελέτες μπορεί κάποιος να υπογράψει..(πλήν των Β4 που αναφέρθηκαν)

Link to comment
Share on other sites

Το μελετητικό πτυχίο κανονικά είναι απαραίτητο μόνο για τα ΔΗΜΟΣΙΑ έργα , μόνο στην περίπτωση των περιβαλλοντικών μελετών είναι απαραίτητο και για τα ιδιωτικά ,επομένως χωρίς την κατοχή του ανεξαρτήτως ειδικότητας (δηλαδή ούτε εγώ που είμαι Μηχανικός περιβάλλοντος )δεν μπορείς να υπογράψεις καμία ΜΠΕ πλην των Β4 (και αυτό αμφισβητείται από αρκετούς

 

Να ναι καλα΄το ΤΕΕ που προασπίζει τα συμφέροντα των μελών του και μας οδηγεί σε υποχρεωτκή αεργία για 4 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

Να ναι καλα΄το ΤΕΕ που προασπίζει τα συμφέροντα των μελών του και μας οδηγεί σε υποχρεωτκή αεργία για 4 χρόνια

 

...και βάλε φίλε ZaXoYs :evil:

 

 

να ρωτήσω και κάτι τελευταίο?...επειδή μέχρι στιγμής δεν έχω καταλάβει ΠΛΗΡΩΣ τι υπογράφω και με την ειδικότητα μου και το πτυχίο του Μηχανικού γενικά..

που να απευθυνθώ να μου πουν επακριβώς τα πάντα?..να με ενημερώσουν δηλαδή με το Ν και με το Σ για όλα αυτά?Να ξέρω τι μπορώ ακριβώς να υπογράφω σε Περιβαλλοντικές,Χημικές,Οικοδομικές,Τεχνικές άδειες

στον Πανελλήνιο σύλλογο Χημ.Μηχανικών?Λέτε να ξέρουν?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που θα πρεπει να στοχευσεις,ειναι να γινεις ενας πυρηνας ο οποιος εκπονει μελετες συγκεκριμενης φυσεως..συνηθως εταιρειες οι οποιες ασχολουνται με αναπτυξιακα προγραμματα κτλ εχουν υπαλληλο ο οποιος ασχολειται με περιβαλλοντικες μελετες..μια επιλογη ειναι να εργαστεις καπου ως υπαλληλος για 1-2 χρονια,για να δεις τι παιζει..

μια αλλη επλογη ειναι να στρωθεις να μαθεις αρκετα καλα το γνωστικο αντικειμενο με το οποιο ειναι να ασχοληθεις,και να προσπαθησεις να συνεργαστεις με μερικες εταιρειες,ωστε να τους εκπονεις μελετες,αλλα ως ανεξαρτητο μελετητικο γραφειο...

 

θελει κυνηγι,αλλα μην μασας...μια ειναι η ζωη...

 

σου ευχομαι οτι καλυτερο..

Link to comment
Share on other sites

...μια αλλη επλογη ειναι να στρωθεις να μαθεις αρκετα καλα το γνωστικο αντικειμενο με το οποιο ειναι να ασχοληθεις,και να προσπαθησεις να συνεργαστεις με μερικες εταιρειες,ωστε να τους εκπονεις μελετες,αλλα ως ανεξαρτητο μελετητικο γραφειο...

 

θελει κυνηγι,αλλα μην μασας...μια ειναι η ζωη...

 

σου ευχομαι οτι καλυτερο..

 

εδώ είμαι...(αναγκαστικά βέβαια λόγω ανεργίας)..θα το παλέψω βέβαια;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.