Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιστροφές εισφορών πρόνοιας και εφάπαξ παροχών μισθωτών μηχανικών


Klalakos

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Γνωρίζει κάποιος εάν έχει δοθεί νέα παράταση στη φαρσοκωμωδία ή να πιέσω το λογιστήριο της πρώην εταιρείας μου να κάνει επιτέλους τις τροπ. ΑΠΔ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως πολύ γκρίνια από τους λογιστές για τις δηλώσεις και λοιπές δικαιολογίες ότι δεν προβλέπεται από τα γνωστά προγράμματα κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κινητοποιήθηκε το λογιστήριο & επιτέλους γίνεται δουλίτσα. Κάποιος που έχει γνώση μπορεί να πει πόσο χρονικό διάστημα μεσολαβεί μεταξύ τροποποιήσεων ΑΠΔ & καταβολής ποσού στο λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν έχω βρεί κάποια σχετική ανακοίνωση. Βγήκε ωστόσο μια ανακοίνωση που αφορά τα πιστωτικά υπόλοιπα για τους αυτοαπασχολούμενους, αλλά δεν νομίζω ότι αφορά εμας τους μισθωτους

https://www.taxheaven.gr/news/61894/ekkaoarish-asfalistikwn-eisforwn-2021-stis-1212-tioetai-se-leitoyrgia-eidikh-platforma-gia-ta-pistwtika-ypoloipa

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρει κανένας για όσες εταιρείες διόρθωσαν τις ΑΠΔ των μισθωτών μηχανικών τους πριν τις 31.12.22 πότε θα αξιωθεί ο ΕΦΚΑ να εκκαθαρίσει και να βγαλει τα ποσά επιστροφών?

Σε επικοινωνία με το 1555 έχουν προωθήσει το ερώτημά μου στο back office και περιμένω.

Σε τηλεφώνημα με το τοπικό ΕΦΚΑ η προισταμένη ισχυριζόταν ότι αυτό θα γινοταν πριν τις 31.1.23 λόγω των ιδιωτών ελεγκτών που έχουν μισθώσει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Klalakos said:

Ξέρει κανένας για όσες εταιρείες διόρθωσαν τις ΑΠΔ των μισθωτών μηχανικών τους πριν τις 31.12.22 πότε θα αξιωθεί ο ΕΦΚΑ να εκκαθαρίσει και να βγαλει τα ποσά επιστροφών?

Σε επικοινωνία με το 1555 έχουν προωθήσει το ερώτημά μου στο back office και περιμένω.

Σε τηλεφώνημα με το τοπικό ΕΦΚΑ η προισταμένη ισχυριζόταν ότι αυτό θα γινοταν πριν τις 31.1.23 λόγω των ιδιωτών ελεγκτών που έχουν μισθώσει.

Όσους λογιστές έχω ρωτήσει δεν γνωρίζουν.

Επίσης δεν έχει ενημερωθεί η καρτέλα του ατομικού λογαριασμού ασφάλισης με τις αλλαγές που έχουν κάνει οι λογιστές στον κάθε εργαζόμενο ακόμη και σε κάποιον γνωστό μου που το έκαναν τις διορθώσεις πριν το καλοκαίρι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη απάντηση από ΕΦΚΑ σήμερα (μετά το ερώτημα στο 1555) είναι ότι περιμένουν να ολοκληρωθεί η παράταση που έδωσαν για να ανοίξουν μετά την πλατφόρμα όπου θα κάνουμε αίτηση για την επιστροφή. 

Θα βγει σχετικό Δελτίο τύπου.

Κοινώς "ζήσε Μάη μου ...."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενημερώθηκε ο ατομικός λογαριασμός ασφάλισης και δεν έχει βγει ακόμα ευτυχώς καμμιά εγκύκλιος για καινούργια παραταση.

 

Άντε να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Klalakos said:

Ενημερώθηκε ο ατομικός λογαριασμός ασφάλισης και δεν έχει βγει ακόμα ευτυχώς καμμιά εγκύκλιος για καινούργια παραταση.

 

Άντε να δούμε....

Καλησπέρα συνάδελφε.

Μπορείς να μου πεις πως το παρατήρησες; Έγινε αλλαγή σε κάποια συγκεκριμένα ποσά, είδες νεες εγγραφές ή σου ήρθε κάποιο μήνυμα/email?

edit: άκυρο το ερώτημα, παρατήρησα και γω τις προσθαφαιρέσεις γραμμών/ποσών στον ατομικό λογαριασμό ασφάλισης. Υποθέτω πως το θέμα είναι πλέον το πότε θα γίνει η εκκαθάριση από ΕΦΚΑ & η έντοκη (πλακίτσα..) επιστροφή του ποσού.

Edited by AntonisHLMHX
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.