Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιστροφές εισφορών πρόνοιας και εφάπαξ παροχών μισθωτών μηχανικών


Klalakos

Recommended Posts

On 18/5/2023 at 1:50 ΜΜ, Klalakos said:

Εμενα που ειχα 2 αιτήσεις  (11/4 και 24/4) δεν έχω δει ούτε 1€ ακόμα

Εσεις συνάδελφοι που τα πήρατε τί ημνια είχατε στην αίτηση?

ΥΓ καλοφάγωτα 

Και εγώ έχω δυο αιτήσεις (11/04 και 20/04) και δεν έχω λάβει ακόμη τίποτε. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό γιατί πολλοί συνάδελφοι που είχαν τον ίδιο εργοδότη γι'αυτό το διάστημα έχουν ήδη πάρει τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την Παρασκευή, 19 Μαΐου 2023, πραγματοποιείται η πρώτη από μια σειρά καταβολών, ύψους 20.334.737,50 ευρώ από τον ΕΦΚΑ, που αφορά στην επιστροφή των αχρεωστήτως καταβληθεισών εισφορών, κλάδων επικουρικής ασφάλισης και πρόνοιας, για τα έτη 2019 και 2020 σε χιλιάδες επαγγελματίες.

Συγκεκριμένα, αφορά σε δικηγόρους με έμμισθη εντολή του ιδιωτικού τομέα και των Ν.Π.Ι.Δ., μισθωτούς μηχανικούς, καθώς και υγειονομικούς του ιδιωτικού και δημόσιου τομέα με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου (Ι.Δ.Α.Χ. & Ι.Δ.Ο.Χ.), οι οποίοι:

-Υπέβαλαν αίτηση, μέσω της αντίστοιχης ηλεκτρονικής υπηρεσίας, μέχρι 02/05/2023

-Δεν έχουν από οποιανδήποτε αιτία οφειλή προς τον e-Ε.Φ.Κ.Α. βεβαιωμένη στο Κ.Ε.Α.Ο.

-Απασχολήθηκαν την ανωτέρω χρονική περίοδο σε έναν εργοδότη.

 

Σχεδόν 14 εκατ. σε πρώτη φάση

Σε αυτή την πρώτη καταβολή, το ανώτατο επιστρεφόμενο ποσό που θα πιστωθεί στους τραπεζικούς λογαριασμούς των 6.810 δικαιούχων ανέρχεται στα 13.738,61 ευρώ.

Οι αρμόδιες υπηρεσίες του e-Ε.Φ.Κ.Α. συνεχίζουν την επεξεργασία των αιτήσεων των λοιπών κατηγοριών δικαιούχων, καθώς και όσων υποβλήθηκαν από 03/05/2023 και μετέπειτα, προκειμένου να αποδοθούν τα αντίστοιχα ποσά με την ίδια διαδικασία σε επόμενη καταβολή.

Πότε πληρώνονται 35.000 επικουρικές και εφάπαξ

Στην πληρωμή περίπου 30.000 επικουρικών συντάξεων προχωρεί ο ΕΦΚΑ έως τον Αύγουστο, ενώ εντός του Μαΐου θα καταβληθούν 5.000 εφάπαξ.

Η λίστα αναμονής έχει ήδη μειωθεί και στόχος του ΕΦΚΑ είναι έως το καλοκαίρι να έχουν μηδενιστεί οι εκκρεμότητες που έχουν περάσει τους τρεις μήνες χωρίς απόφαση. Σε σύνολο 85.000 επικουρικών που είναι στη λίστα των εκκρεμοτήτων (πέραν του τριμήνου) έχουν εκκαθαριστεί οι 40.000, με ισάριθμες απονομές συντάξεων στο πρώτο τρίμηνο του 2023. Οι υπόλοιπες 45.000 επικουρικές αλλά και όσες νέες αιτήσεις περάσουν στις καθυστερήσεις πέραν του τριμήνου θα επιδιωχθεί να εκδοθούν έως τον Αύγουστο, δηλαδή μέσα στο προσεχές τετράμηνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Ρε παιδιά, όσοι έχουν κάνει την αίτηση και είχαν 2 διαφορετικούς εργοδότες, τελικά τα πήραν;

Εγώ ακόμη τίποτα, και είχα κάνει από τον Απρίλη αίτηση...

Link to comment
Share on other sites

On 4/28/2023 at 4:19 PM, kosbar said:

Και εγώ τα ίδια, με παρέμπεψαν στον ΕΦΚΑ τον δικό μου και μετά από επίσκεψη εκεί με παρέμπεψε στον ΕΦΚΑ του εργοδότη διότι κάποια ενέργεια χρειάζεται για να φανούν οι τροποποιητικές ΑΠΔ που έγιναν και δεν φαίνονται στη νεα εφαρμογή. Όποιος μάθει κάτι ας ενημερ΄ωσει για το τι χρειάζεται!!!!

Τελικά κάτι κινείται, ελευθερώθηκε η αίτηση (έφυγαν τα κοκκινα απαγορευτικά) και επιτρέπει την αίτηση. Βέβαια έχει υπολογίσει κάτι ποσά, ποιος να μπορεί να τα ελέγξει!!!!!  

Edited by kosbar
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, kosbar said:

Τελικά κάτι κινείται, ελευθερώθηκε η αίτηση (έφυγαν τα κοκκινα απαγορευτικά) και επιτρέπει την αίτηση. Βέβαια έχει υπολογίσει κάτι ποσά, ποιος να μπορεί να τα ελέγξει!!!!!  

Επιβεβαιώνω κι εγώ φύγαν τα απαγορευτικά και προχωρήσε η αίτηση οπότε αναμονή πλέον..

Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2023 at 9:43 AM, outlaw star said:

Καλημέρα,

Ρε παιδιά, όσοι έχουν κάνει την αίτηση και είχαν 2 διαφορετικούς εργοδότες, τελικά τα πήραν;

Εγώ ακόμη τίποτα, και είχα κάνει από τον Απρίλη αίτηση...

Κανείς;

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2023 at 9:00 AM, Klalakos said:

Ομοίως και εγώ από τον Απρίλη με 2 εργοδότες και τίποτα ακόμα

Έχεις αλλάξει εργοδότη; Κακώς, θα τιμωρηθείς.... :P 

Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιος ελέγξει τα ποσά στην πλατφόρμα για την επιστροφή; Εμένα εμφανίζονται λιγότερα από όσα τα υπολογίζω για το 2019, ενώ για το 2020 είναι όσα υπολόγιζα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.