Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόφοιτη Μηχανικός Τοπογραφίας & Γεωπληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας


Harasp

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και συγγνώμη αν το θέμα μου είναι σε λάθος κατηγορία, αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ.

Φέτος ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο τμήμα Μηχανικών Τοπογραφίας & Γεωπληροφορικής του ΤΕΙ Αθήνας.

Εργάζομαι σε ένα αρχιτεκτονικό γραφείο όπου ουσιαστικά μου μαθαίνει όλων των ειδών τις εργασίες και είμαι βοηθός, από πριν τελειώσω τις σπουδές μου, αλλά ο μισθός μου είναι "μαύρος" και χαμηλός.

Το αντικείμενο της τοπογραφίας δεν με "καίει" ιδιαίτερα και μου αρέσει το αντικείμενο της δουλείας που είμαι τώρα, απλώς θα ήθελα να ακούσω κάποιες απόψεις ως προς τη συνέχεια που θα μπορέσω να έχω τώρα με το πτυχίο μου, σε περίπτωση που δεν θα ήθελε να με προσλάβει σαν κανονική υπάλληλο.

Να γραφτώ στον ΟΑΕΔ σαν άνεργος πτυχιούχος; Υπάρχουν κάποια προγράμματα που θα μπορούσα να μπω; Το μπλοκάκι είμαι σιγουρότατη ότι δεν συμφέρει. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια λύση και όσα αναφέρετε θα είναι πιστεύω απολύτως βοηθητικά.

Link to comment
Share on other sites

Για προγράμματα ΟΑΕΔ μπορείς να ελέγχεις τον σχετικό σύνδεσμο.
Εάν έχεις βρει ενδιαφερόμενο τεχνικό γραφείο, μπορεί να γίνει η πρόσληψη μέσω κατάλληλου προγράμματος.
Συνήθως υπάρχει κάποιος λογιστής που τα γνωρίζει καλύτερα αυτά.

Οι γενικές επιλογές επαγγελματικής αξιοποίησης του πτυχίου σου είναι τρεις.
Ελεύθερο επάγγελμα, εξαρτημένη εργασία (μπλοκάκι) και μισθωτή απασχόληση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.