Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

6 λεπτά πριν, getsakna said:

Βεβαίωση δημάρχου για παλαιότητα..

Πλέον δεν εκδίδονται τέτοιες βεβαιώσεις, οπότε αν δεν υπάρχει τέτοια βεβαίωση τι προσκομίζεις; Βεβαίωση δική σου για την παλαιότητα;

Edited by trellovoskos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς να βγάλεις μια βεβαίωση από το σύστημα αυθαίρετων ότι είναι νομίμως υφιστάμενο σαν προυφισταμενο του 1955

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχει ζητηθεί ποτέ αλλά πιστεύω πως ναι 

(Αν θες διάβασε στο παράρτημα Ι στη σελίδα 9 μιλάει για τα προ του 1955.. Βεβαια είναι στο προηγούμενο πρόγραμμα αλλά δεν έχουμε παραρτήματα σε αυτό προς το παρόν )

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, trellovoskos said:

Πλέον δεν εκδίδονται τέτοιες βεβαιώσεις, οπότε αν δεν υπάρχει τέτοια βεβαίωση τι προσκομίζεις; Βεβαίωση δική σου για την παλαιότητα;

Μέχρι πέρυσι κάποιοι έδιναν. Για χρήση βέβαια στο εξοικονομώ την χρησιμοποιούσαμε και όχι γι άλλα πολεοδομικά θέματα όπως καταγγελίες, άδειες κλπ

Αν μπείς στο σύστημα και βγάλεις βεβαίωση προ του 1955 ως μηχανικός, δεν ξέρω αν αποτελεί ενδεδειγμένη και αποδεκτή λύση στο θέμα αυτό..

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, MAR_PAX said:

Μπορείς να βγάλεις μια βεβαίωση από το σύστημα αυθαίρετων ότι είναι νομίμως υφιστάμενο σαν προυφισταμενο του 1955

Το παράρτημα μιλάει για βεβαίωσης υπαγωγής (πληρωμή προστίμου κλπ) και όχι βεβαίωση νομιμότητας που δίνουμε στους συμβολαιογράφους. Εγω αυτό καταλαβαίνω..

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Από τον οδηγό του Εξοικονομώ 2020, Παράρτημα 1, σελ 9. όπως ανέφερε @MAR_PAXimage.png.77c8f372ae40934d5143d32957a9e67f.png

 

Τίθεται λοιπόν το θέμα:

Σε περίπτωση διαθήκης όπου αναφέρεται και περιγράφεται το κτήριο, όμως το εμβαδόν δεν είναι ορθό, καλυπτόμαστε;

Οι πελάτες με κτήρια προ του 1955 δίχως αυθαιρεσίες θέλουν να αποφύγουν την τακτοποίηση (θα ήταν μια πιο κατοχυρωμένη λύση) για να γλιτώσουν χρήματα.

Edited by trellovoskos
Link to comment
Share on other sites

 

@getsakna: Συμφωνώ μαζί σου δε μιλάει για βεβαίωση νομιμότητας

(Πρώτα σκέφτηκα τη βεβαίωση και μετά θυμήθηκα ότι μέσα στον οδηγό ανέφερε κάτι για τα προ του 55 για αυτό επισημανα την παραγραφο) 

Πάντως θεωρώ δύσκολο σε ένα συμβόλαιο εκείνης της εποχής να γράφονται τετραγωνικα .. συνήθως γράφουν γενικες  περιγραφές  πχ μια οικια δύο δωματίων με αυλή ..

Οπότε η λύση είναι η τακτοποίηση ? Δηλαδή ένα σπίτι νομίμως υφιστάμενο με το ν 4495/17 θα πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης για να μπει στο πρόγραμμα ενώ θεωρητικα κάνεις συμβόλαιο με βεβαίωση μηχανικού ? 

Αυτό που λέει για τη βεβαίωση του νόμιμου περιγράμματος τι είναι ? Δίνει άραγε η πολεοδομία τέτοια ? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή η υπαγωγή στον 4495 για το προυφιστάμενα του '55 είναι υποχρεωτική;

 

Η βεβαιωση νόμιμου περιγράμματος νομίζω δεν δίνεται πλέον, ούτε βεβαιώσεις δημάρχων.

Εχει κάνει κάποιος αίτηση στο Εξοικονομω  με βεβαίωση παλιότητας απο μηχανικό δίχως πρόβλημα;

Edited by trellovoskos
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, MAR_PAX said:

 

@getsakna: Συμφωνώ μαζί σου δε μιλάει για βεβαίωση νομιμότητας

(Πρώτα σκέφτηκα τη βεβαίωση και μετά θυμήθηκα ότι μέσα στον οδηγό ανέφερε κάτι για τα προ του 55 για αυτό επισημανα την παραγραφο) 

Πάντως θεωρώ δύσκολο σε ένα συμβόλαιο εκείνης της εποχής να γράφονται τετραγωνικα .. συνήθως γράφουν γενικες  περιγραφές  πχ μια οικια δύο δωματίων με αυλή ..

Οπότε η λύση είναι η τακτοποίηση ? Δηλαδή ένα σπίτι νομίμως υφιστάμενο με το ν 4495/17 θα πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης για να μπει στο πρόγραμμα ενώ θεωρητικα κάνεις συμβόλαιο με βεβαίωση μηχανικού ? 

Αυτό που λέει για τη βεβαίωση του νόμιμου περιγράμματος τι είναι ? Δίνει άραγε η πολεοδομία τέτοια ? 

 

 

Βεβαίωση περιγραμματος προ 1955 δινόταν και θεωρώ πως δίνεται ακόμη από τις Υδομ. Καταθέτεις σειρά σχεδίων και δικαιολογητικών και κάνουνε σύγκριση με τα δικά τους αρχεία και αν είσαι όντως προ 55 σου δίνουν την βεβαίωση η οποία ισχύει για κάθε νόμιμη χρήση, όχι μόνο για το Έκο. 

 

Το συμβόλαιο που αναφέρει το ακίνητο προ 55 δεν χρειάζεται να είναι και τόσο παλιό. Απλά ένα συμβόλαιο που να το μνημονεύει. Εννοείται πως θέλει και εμβαδόν να αναγράφεται.. 

45 λεπτά πριν, trellovoskos said:

Δηλαδή η υπαγωγή στον 4495 για το προυφιστάμενα του '55 είναι υποχρεωτική;

 

Η βεβαιωση νόμιμου περιγράμματος νομίζω δεν δίνεται πλέον, ούτε βεβαιώσεις δημάρχων.

Εχει κάνει κάποιος αίτηση στο Εξοικονομω  με βεβαίωση παλιότητας απο μηχανικό δίχως πρόβλημα;

Εγώ έχω περάσει όπως προείπα αίτηση σε παλιότερο Έκο με βεβαίωση δημάρχου. Πλέον τίθεται το ερώτημα εάν θα περνάει και στο νέο. 

Πάντως η καλύτερη λύση κατ εμέ είναι η υπαγωγή στον 4495 ως προ του 1975 και η δια παντός λύση του θέματος αυτού! 

Edited by getsakna
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.