Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Αν είναι εντός πόλεως, υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν στοιχεία για κτήριο στις ΥΔΟΜ και να μπορεί να δωθεί βεβαίωση απο εκεί.

Ωστόσο σε οικισμούς αυτό είναι μάλλον απίθανο οπότε όλα δείχνουν ότι θέλει υπαγωγή.

Αν κάποιος συνάδελφος είχε περίπτωση προ του '55 στο Εξοικονομώ 2020 και την πέρασε χωρίς υπαγωγή στον 4495, ας μας πει τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί, προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται στην περίπτωση που στο σπίτι κάνει κύρια χρήση ο ψιλός κύριος.

Από ότι καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα στη σελίδα 6 του οδηγού κάτω κάτω, σε σπίτι που κατοικεί και έχει πρώτη κατοικία ο ψιλός κύριος, την αίτηση μπορεί να κάνει μόνο ο επικαρπωτής (ο πατέρας αυτού που κατοικεί εν προκειμένω) και η επιδότηση που θα πάρει θα είναι 40%, αφού το σπίτι θα είναι με δωρεάν παραχώρηση στον ψιλό κύριο-γιο (η περίπτωση α  που γράφει εκεί). Έχω λάθος;

Αυτό που δεν έχω καταλάβει επίσης, είναι το πότε μπορεί να κάνει αίτηση ο ψιλός κύριος, αφού όπως λέει στην σελίδα 5 έχουν και αυτοί δικαίωμα συμμετοχής στο πρόγραμμα ως ωφελούμενοι.

Κάποια βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η μοναδική περίπτωση που μπορεί να κάνει την αίτηση ο ψιλός κύριος είναι αυτή που περιγράφεις (ιδιοκατοίκηση), οπότε θα δικαιούται επιδότηση βάσει του εισοδήματός του κ' όχι μόνο 40%.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Fade2Black said:

Καλημέρα, συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί, προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται στην περίπτωση που στο σπίτι κάνει κύρια χρήση ο ψιλός κύριος.

Από ότι καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα στη σελίδα 6 του οδηγού κάτω κάτω, σε σπίτι που κατοικεί και έχει πρώτη κατοικία ο ψιλός κύριος, την αίτηση μπορεί να κάνει μόνο ο επικαρπωτής (ο πατέρας αυτού που κατοικεί εν προκειμένω) και η επιδότηση που θα πάρει θα είναι 40%, αφού το σπίτι θα είναι με δωρεάν παραχώρηση στον ψιλό κύριο-γιο (η περίπτωση α  που γράφει εκεί). Έχω λάθος;

Αυτό που δεν έχω καταλάβει επίσης, είναι το πότε μπορεί να κάνει αίτηση ο ψιλός κύριος, αφού όπως λέει στην σελίδα 5 έχουν και αυτοί δικαίωμα συμμετοχής στο πρόγραμμα ως ωφελούμενοι.

Κάποια βοήθεια;

Ο ψιλός κύριος κάνει αίτηση μόνο και εφόσον δεν είναι ενοικιαζόμενη ή δωρεάν παραχωρημένη η κατοικία. Άρα, σε ιδιοκατοίκηση...

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορεί να μην είναι δωρεάν παραχώρηση εφόσον είναι ψιλός κύριος; Στην περίπτωση μου ο ψιλός κύριος κατοικεί στο σπίτι, άρα υπάρχει η ιδιοκατοίκηση. Στα λογιστικά όμως φαίνεται δωρεάν παραχώρηση από τον επικαρπωτή πατέρα (και νομίζω αυτό είναι το σωστό-το συνάντησα και σε παλαιότερο πρόγραμμα).

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, getsakna said:

Έχει κανεις το link της δημοσιας διαβουλευσης?

https://ypen.gov.gr/prodimosiefsi-odigou-efarmogis-programmatos-neo-exoikonomo/

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ότι το Β ΠΕΑ θα γίνεται μετά από κλήρωση ενεργειακού επιθεωρητή ήταν απαίτηση των μηχανικών και του ΤΕΕ, σύμφωνα με τηλεφωνική απάντηση που έλαβα από το ΥΠΕΚΑ. !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.