Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Απαλείφθηκαν πρακτικά τα περί ακαυστότητας του προσχεδίου, αλλά ...Aλουμίνια και υπολογισμός ανηγμένου κόστους??

Επίσης δεν μπορούν να κάνουν αίτηση πρόσφατα αγορασμένα ακίνητα μετά την 31/12/2020.

2.jpg

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

19 ώρες πριν, katrmp said:

<<Για αντικατάσταση ή νέα εγκατάσταση συστημάτων ψύξης σε κτήριο / κτηριακή μονάδα η συνολική εγκατεστημένη ψυκτική ισχύς (kW), βάσει του/των δελτίου/ων προϊόντος του συστήματος, δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη της υπολογιζόμενης μέγιστης απαιτούμενης ψυκτικής ισχύος της μονάδας ψύξεως/κλιματισμού του κτηρίου/κτηριακής μονάδας που προκύπτει από τη σχέση 4.6 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.-20701-1/2017 (Pgen) ή της μελέτης εφαρμογής κλιματισμού (που έχει υπολογιστεί λαμβάνοντας υπόψη την ενεργειακή αναβάθμιση του κτιρίου/κτιριακής μονάδας σύμφωνα με την 1η σύσταση του ΠΕΑ).>>

 

Παιδιά αυτό έχει καταλάβει κανείς πώς το εννοεί? Διότι θα το βρούμε παντου μπροστά μας στο 2ο ΠΕΑ και θα κόβουν τα κλιματιστικά

τι βλακεία προσπαθεί να πεί ο ποιητής? Διότι η σχέση 4.6 χρησιμοποιείται όταν είναι η συνολική ισχύς πάνω απο 100KW. Ενώ εδώ λέει να γίνεται έλεγχος υπεριδαστασιολόγησης πάντα στην ψύξη? Πάντα με τον τύπο 4.6 ανεξάρτητα ισχύος?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το Helpline για να ξεκαθαρίσουμε τί γίνεται με το ανηγμένο κόστος εξοικονόμησης ενέργειας Κ1, όταν έχουμε κουφώματα αλουμινίου.

x1= Euro/[(kwh/τμ) x τμ

όπου ο αριθμητής είναι το κόστος του έργου σε Euro (υπολογισμένος ξανά όμως όσο αφορά το κόστος των αλουμινίων κατά 60%), άρα μειωμένος αριθμητής.

ενώ στον παρονομαστή είναι η εξοικονόμηση που θα προκύπτει από το Α πέα με τις παρεμβάσεις επί τα τετραγωνικά του ακινήτου που είναι σταθερή.

Άρα για αλουμίνια, μειώνεται ο αριθμητής, μειώνεται το x1, το οποίο μετά μπαίνει στον τύπο Κ1(x1)= [(1-x1)/0.8]x100.

Με το x1 μειωμένο , αφού αφαιρείται στο νέο αριθμητή, το Κ1 αυξάνεται, άρα και τα μόρια.

Κάνω κάπου λάθος;

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΤΥΠΟ 1Α

θ. ειδική αιτιολόγηση για την αντικατάσταση υφιστάμενων αντλιών θερμότητας αέρα– αέρα διαιρούμενου τύπου (split unit) για θέρμανση/ψύξη χώρου: Βεβαιώνεται ότι οι υφιστάμενες μονάδες ………………………………………………………………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………………………….. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………….. (αναγράφεται ο αριθμός, ο τύπος, τα ενεργειακά χαρακτηριστικά τους - COP) που θα αντικατασταθούν δεν πληρούν τις ελάχιστες απαιτήσεις του Κ.Εν.Α.Κ

 

Ερώτημα : η σύγκριση γίνεται με το Κτίριο Αναφοράς δηλ. SCOP = 3,2, SEER = 3,0 ??????????????????????

Edited by iks
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, katrmp said:

Παιδιά αυτό έχει καταλάβει κανείς πώς το εννοεί? Διότι θα το βρούμε παντου μπροστά μας στο 2ο ΠΕΑ και θα κόβουν τα κλιματιστικά

τι βλακεία προσπαθεί να πεί ο ποιητής? Διότι η σχέση 4.6 χρησιμοποιείται όταν είναι η συνολική ισχύς πάνω απο 100KW. Ενώ εδώ λέει να γίνεται έλεγχος υπεριδαστασιολόγησης πάντα στην ψύξη? Πάντα με τον τύπο 4.6 ανεξάρτητα ισχύος?

Δεν γίνεται έλεγχος υπερδιαστασιολόγησης. Απλά με τον συγκεκριμένο τύπο υπολογίζεται η μέγιστη ισχύς των συστημάτων ψύξης που θεωρεί το Εξοικονομώ ως επιλεξιμες δαπάνες. Έχει υπολογίσει κάνεις για σπίτια 60 - 70τμ τ βγαίνει; Γιατί φοβάμαι ότι θα μπαίνουν 1 - 2 κλιματιστικά το πολύ (βέβαια με 1000€ ανά κλιματιστικό μάλλον αυτό δεν θα είναι πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, grassogr said:

Δεν γίνεται έλεγχος υπερδιαστασιολόγησης. Απλά με τον συγκεκριμένο τύπο υπολογίζεται η μέγιστη ισχύς των συστημάτων ψύξης που θεωρεί το Εξοικονομώ ως επιλεξιμες δαπάνες. Έχει υπολογίσει κάνεις για σπίτια 60 - 70τμ τ βγαίνει; Γιατί φοβάμαι ότι θα μπαίνουν 1 - 2 κλιματιστικά το πολύ (βέβαια με 1000€ ανά κλιματιστικό μάλλον αυτό δεν θα είναι πρόβλημα)

Ναι αυτο καταλαβαίνω και εγώ.

1. (βέβαια με 1000€ ανά κλιματιστικό μάλλον αυτό δεν θα είναι πρόβλημα) Τι εννοείς?

2. Νομίζω ότι με τον τύπο αυτό ελέγχεις την μέγιστη ψυκτική ισχύ που μπορεί να έχει το σπίτι (μαζί με τα ήδη υπάρχοντα παλιά). ? Και άρα υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να προτείνεις και κανένα?

3. Ελέγχεις για όλο το σπίτι ? (με μπάνια κλπ)?

4. Και το σπίτι το ελέγχεις συνολικά με την μια ή ελέγχεις ανα χώρο χώρο και μετά τους προσθετεις ? .Διότι τώρα μπορεί να έχει ενα μεγάλο σε μία μικρή κρεβατοκάμαρα. Αυτο θα σου καταστρέψει το σύνολο ή μονο το χώρο?

5. Υ.γ= Ο τύπος όταν λέει <<χωρίσματα σκιασμένα>> ποιά εννοεί? Μήπως εννοεί αν κολλάει διπλανό κτίριο? Για εκείνους τούς τοίχους? Αλλά αυτούς θα τους ονόμαζε <<χωρίσματα>>,?

6. Δαπεδα , οροφές προς σπίτια που έχουν κλιματιστικά δεν μπαίνουν?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, katrmp said:

Ναι αυτο καταλαβαίνω και εγώ.

1. (βέβαια με 1000€ ανά κλιματιστικό μάλλον αυτό δεν θα είναι πρόβλημα) Τι εννοείς?

2. Νομίζω ότι με τον τύπο αυτό ελέγχεις την μέγιστη ψυκτική ισχύ που μπορεί να έχει το σπίτι (μαζί με τα ήδη υπάρχοντα παλιά). ? Και άρα υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να προτείνεις και κανένα?

3. Ελέγχεις για όλο το σπίτι ? (με μπάνια κλπ)?

4. Και το σπίτι το ελέγχεις συνολικά με την μια ή ελέγχεις ανα χώρο χώρο και μετά τους προσθετεις ? .Διότι τώρα μπορεί να έχει ενα μεγάλο σε μία μικρή κρεβατοκάμαρα. Αυτο θα σου καταστρέψει το σύνολο ή μονο το χώρο?

5. Υ.γ= Ο τύπος όταν λέει <<χωρίσματα σκιασμένα>> ποιά εννοεί? Μήπως εννοεί αν κολλάει διπλανό κτίριο? Για εκείνους τούς τοίχους? Αλλά αυτούς θα τους ονόμαζε <<χωρίσματα>>,?

6. Δαπεδα , οροφές προς σπίτια που έχουν κλιματιστικά δεν μπαίνουν?

1. Εννοώ ότι ακόμα και αν από την υπολογίζόμενη ισχύ προκύπτει ένα κλιματιστικό, με 1000 € μπορείς να βάλεις 2. Το πρόγραμμα δεν σου απαγορεύει να βάλεις 2ο. Απλά σου βάζει κόφτη στο επιλέξιμο πόσο.

2. Λογικά ναι. Μετράνε και τα υφιστάμενα, τα οποία βέβαια μπορείς να αντικαταστήσει εφόσον δεν καλύπτουν τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ.

3. - 4. Νομίζω ότι πρέπει να εξεταστεί όλο το σπίτι σαν ένα κέλυφος και όχι ανά δωμάτιο. 

5. Νομίζω εννοεί κάθε τοίχο που δεν έχει ηλιακά κέρδη. Άρα σίγουρα και όσους τοίχους είναι σε επαφή με όμορο κτίριο η άλλο διαμέρισμα. 

6.  Μάλλον θα το έβαζα με 7°C αν από πάνω έχει άλλο διαμέρισμα και με 13°C αν από πάνω είναι αέρας. 

Edited by grassogr
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, grassogr said:

1. Εννοώ ότι ακόμα και αν από την υπολογίζόμενη ισχύ προκύπτει ένα κλιματιστικό, με 1000 € μπορείς να βάλεις 2. Το πρόγραμμα δεν σου απαγορεύει να βάλεις 2ο. 

 

 

6.  Μάλλον θα το έβαζα με 7°C αν από πάνω έχει άλλο διαμέρισμα και με 13°C αν από πάνω είναι αέρας. 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

1. Νομίζω δεν σου επιτρέπει 2ο. Διότι θα έχεις ξεπεράσει την ψυκτική ισχύ που σου λέει ξεκάθαρα δεν επιτρέπεται.

6. Νομίζω στην σχέση στην Τότεε γίνεται αναφορά προς δάπεδα προς μη κλιματιζομενους χώρους. Τότε βάζει 7. Προς κλιματιζομενους δεν βάζει τίποτα.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Ο έλεγχος υπερδιασταδιολιγησης δυστυχώς μπήκε και στα διαμερίσματα στην θέρμανση. Να υποθέσω ότι δεν ισχύει αυτό που λέει η Τότεε για χPgen <20kw το βάζουμε 20. Εδώ είναι ότι σου βγει. Έτσι σπίτια 100τμ δεν πρόκειται να βγάζουν Pgen >8kw ενώ αντλίες θερμότητας για να δουλέψουν χρειάζεται ίσως και 16kw στην πραγματικότητα!!!! Κάνω λάθος?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, katrmp said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

1. Νομίζω δεν σου επιτρέπει 2ο. Διότι θα έχεις ξεπεράσει την ψυκτική ισχύ που σου λέει ξεκάθαρα δεν επιτρέπεται.

6. Νομίζω στην σχέση στην Τότεε γίνεται αναφορά προς δάπεδα προς μη κλιματιζομενους χώρους. Τότε βάζει 7. Προς κλιματιζομενους δεν βάζει τίποτα.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Ο έλεγχος υπερδιασταδιολιγησης δυστυχώς μπήκε και στα διαμερίσματα στην θέρμανση. Να υποθέσω ότι δεν ισχύει αυτό που λέει η Τότεε για χPgen <20kw το βάζουμε 20. Εδώ είναι ότι σου βγει. Έτσι σπίτια 100τμ δεν πρόκειται να βγάζουν Pgen >8kw ενώ αντλίες θερμότητας για να δουλέψουν χρειάζεται ίσως και 16kw στην πραγματικότητα!!!! Κάνω λάθος?

6. Θα το έβαζα στα χωρίσματα εσωτερικά η σκιαζόμενα. Γενικά η σκέψη μου είναι ότι αφού βάζεις αυτόνομο σύστημα θέρμανσης η ψύξης, δεν μπορείς να εξασφαλίσεις ταυτόχρονη λειτουργία ψύξης - θέρμανσης των γειτονικών χώρων, άρα το σύστημα του κάθε διαμερίσματος θα πρέπει να είναι διαστασιολογημενο έτσι ώστε να θερμάνει το διαμέρισμα ακόμα και όταν τα διπλανά δεν θερμαίνονται η ψύχονται. 

Αυτό με τα 20 kw στη θέρμανση δεν το έχω αποσαφηνίσει και εγώ. Είναι μέσα στις ερωτήσεις που θέλω να στείλω για διευκρίνηση. Αν δεν ισχύει, τότε πράγματι οι αντλίες θερμότητας θα έχουν θέμα, που ήδη έχουν δηλαδή λόγω κόστους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το αποσαφηνίσεις πές να μάθουμε τα μαντάτα.

Συμφωνώ με την σκέψη σου στη ψύξη. Ετσι κι αλλιώς δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν ο γειτονικός χώρος ψύχεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.