Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Καλημέρα.Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την Ταυτότητα Κτιρίου και ΠΕΑ για εξοικονομώ.Σε περίπτωση διαμερισμάτος το οποίο διαπιστώθηκε ότι τμήμα του βρίσκεται σε όμορο οικόπεδο (διαπιστώθηκε στο τοπογραφικό γιατι έγινε τακτοποίηση αυθαίρετων κατασκευών στο οικόπεδο) θα δηλωθεί το συνολικό εμβαδό του στο ΠΕΑ?Στην ταυτότητα κτιρίου (ξέρω δεν είναι το θέμα της ταυτότητας εδώ αλλά συμπαρασύρεται λόγω εξοικονομώ) θα δηλωθεί το συνολικό εμβαδό του κτιρίου?Ή θα συμπληρώσουμε χωριστά το εμβαδό που βρίσκεται επί του οικοπέδου του ιδιοκτήτη και χωριστά το τμήμα που βρίσκεται στο όμορο οικόπεδο?

Αν προέκυψε σε κάποιο συνάδελφο το πρόβλημα ας αναφέρει τι έκανε.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε οικόπεδο σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων υπάρχει δυόροφη οικοδομή με χρήση του ισογείου κατάστημα και ο όροφος κατοικία κατασκευασμένη  το 1978 , άλλη ισόγεια κατοικία  κατασκευασμένη το 1976 , δύο αποθήκες  ένα στέγαστρο  και κοτέτσι.Έχει εκδοθεί ΠΕΑ  για το πρόγραμμα εξοικονομώ - αυτονομώ  για την κατοικία του ορόφου χωρίς να καταφέρει να ενταχθεί και καλούμαι να κάνω αίτηση στο εξοικονομώ 2021. Εαν η κατοικία του ορόφου ενταχθεί στο νέο πρόγραμμα θα πρέπει για την ΗΤΚ να εκδοθουν 2 νέα ΠΕΑ για το κατάστημα και την ισόγεια κατοικία να γίνουν όλα τα σχέδια για τα κτίρια που υπάρχουν  καθώς στην υπαγωγή στον Ν. 4495/2017 απαιτούνταν μόνο τοπογραφικό και κατόψεις διότι το σύνολο των κατασκευών είναι κατηγορία 2. Το πρόγραμμα επιδοτεί τα έξοδα μόνο της κατοικίας του όροφου.Οταν είπα τον ιδιοκτήτη τα έξοδα για τα υπόλοιπα άρχισε να φωνάζει.Μήπως το νέο πρόγραμμα είναι στημένο μόνο για διαμερίσματα; Μήπως το ΥΠΕΚΑ θα έπρεπε να ξαναδεί το θέμα με την ΗΤΚ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Μου έχει δημιουργηθεί και μένα μια ανάλογη απορία σχετικά με την ΗΤΚ. Έστω ότι έχω ένα διώροφο κτίσμα και η κάθε στάθμη του αποτελεί ξεχωριστή κατοικία με άλλο μετρητή ρεύματος και άλλο ΑΤΑΚ στο Ε9. Η ιδιοκτησία όμως είναι αδιαίρετη και ανήκει σε 1 ιδιοκτήτη. Μπορούμε να βάλουμε μόνο τη μία κατοικία στο πρόγραμμα ή θα έχουμε πρόβλημα στη διασταύρωση των τετραγωνικών με αυτά της ΗΤΚ επειδή δεν υπάρχει σύσταση; Αν υποθέσουμε ότι γίνεται θα πρέπει να γίνουν και 2 ΠΕΑ για κάθε ξεχωριστή κτιριακή μονάδα και να καταχωρηθούν και τα δύο στην ΗΤΚ; 

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2021 at 9:22 ΠΜ, grassogr said:

6. Θα το έβαζα στα χωρίσματα εσωτερικά η σκιαζόμενα. Γενικά η σκέψη μου είναι ότι αφού βάζεις αυτόνομο σύστημα θέρμανσης η ψύξης, δεν μπορείς να εξασφαλίσεις ταυτόχρονη λειτουργία ψύξης - θέρμανσης των γειτονικών χώρων, άρα το σύστημα του κάθε διαμερίσματος θα πρέπει να είναι διαστασιολογημενο έτσι ώστε να θερμάνει το διαμέρισμα ακόμα και όταν τα διπλανά δεν θερμαίνονται η ψύχονται. 

 

Να  κάνω μία ευλογη ερώτηση στον έλεγχο  ο τύπος 4.6 λέει μόνο για δώματα οροφές 13 οC. Για δάπεδο πρός pilotis τι παίρνεις?

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος συνάδερφος κάποιο αρχείο με τους συντελεστές βαθμοημερών ανά περιοχή για τη συμπλήρωση του αντίστοιχου συντελεστή μοριοδότησης?

Link to comment
Share on other sites

Κι εδώ είναι οι συντελεστές θέρμανσης σε excel (από την ΕΜΥ αν θυμάμαι καλά)

Καλού - κακού οι συντονιστές ας το "ελέγξουν" για ιούς κλπ 

Καλημέρες

syntelestis_thermansis.xlsx

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

Εκτός από το να γκρινιάζω ενίοτε με την προδημοσίευση (αν και κάποια πράγματα όντως διορθώθηκαν), έχω κάποιες ερωτησούλες που φαντάζομαι θα βοηθήσουν και άλλους συναδέλφους:

1) Ειδατε πουθενά στον τελικό οδηγό/παραρτήματα να αναφέρεται το 50% με την τελική υπαγωγή - 50% στο τέλος πληρωμή του ωφελουμένου? Το ίδιο και με την περίφημη κλήρωση για Β' ΠΕΑ, διαβασατε στον τελικό οδηγό κάτι συγκεκριμένο?

Μπορεί να είναι και στο site και να τα έχασα..

2) Έχει όντως νόημα να ξέρει κάποιος τα μόριά του πριν καταθέσει την αίτηση? Είναι σαν να λες αν γράψω 16 στις πανελλήνιες περνάω φιλόλογος? Εξαρτάται και από τους άλλους. Μετα βίας εμείς στο Α ΠΕΑ να βελτιώσουμε κατά το δυνατό λίγο το Κ1 με την πρόταση μας αλλά.. 

3) Τα κοινωνικά κριτήρια θα δώσουν κάποιο μπουστάρισμα που δεν ξέρω πόσο καλύπτεται με τα άλλα (γιατί είναι +100). Εξάλλου οι περισσότερες προτάσεις που θα κάνουμε οι συνάδελφοι/"ανταγωνιστές" ενεργειακά κοντά θα πέσουν δεδομένου ότι έχουμε τις ίδιες προτάσεις να κάνουμε πάνω κάτω (5 κατηγορίες παρεμβάσεων) και με περίπου τα ίδια κόστη..

4)  Οι βαθμοημέρες έχουν όντως αρκετά μεγάλο spread αν είσαι σε νομούς με έντονο ανάγλυφο, ενώ σε αστικό περιβάλλον είναι πιο κοντά νομίζω με κάποιες δοκιμές. Θετικό και λογικό μάλλον, τώρα πόσο θα επηρεάσουν τις αιτήσεις και τα μόρια και την δυνητική κατάταξη ωφελουμένων, ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.. 

5) Τα κουφώματα πλέον δεν διαχωρίζονται σε ανοιγόμενα και συρόμενα??? Και επιδοτούνται το ίδιο? Με την παραδοχή για συρόμενα και αν απομειώνουν τη θερμομόνωση κατά ΚΕΝΑΚ τι γίνεται πλέον? Τα αποδεχόμαστε εκ προοιμίου και αυτά χωρίς αλλαγή στους υπολογισμούς των τοίχων? 

6) Χρειαζόμαστε όντως αναβάθμιση 3 κατηγοριών ΚΑΙ ΜΟΝΟ? Όχι ποσοστά πχ τουλάχιστον 40% όπως παλαιότερα? Δηλαδή στο Β' ΠΕΑ αν είμαστε 3 κατηγορίες μεν πάνω αλλά χαμηλότερα στην εξοικονόμηση απ,ότι ζήταγε το Α' ΠΕΑ, θα πληρωθούμε κανονικά εντός προγράμματος???

7) Ο κόφτης των 200ε/μ2 φαίνεται αμείλικτος γενικά στα μικρά διαμερίσματα, ενώ το 28000 είναι λίγο μικρό για μέγάλα διαμερίσματα/μονοκατοικίες.. Όσον αφορά τον άλλο ενεργειακό κόφτη δεν έχω μεγάλη εμπειρία ακόμη για να εξάγω συμπεράσματα..

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν και ευχαριστώ εκ των προτέρων. :D

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Έχω περίπτωση διώροφης κατοικίας με οριζόντιες ιδιοκτησίες ανά όροφο, με κλειστό κλιμακοστάσιο. Ο κάθε όροφος έχει δική του παροχή ρεύματος. Εγώ θέλω να εισάγω στο πρόγραμμα το ισόγειο. Η οικοδομή ήταν αυθαίρετη και έχει τακτοποιηθεί από άλλο συνάδελφο. Στα σχέδια της τακτοποίησης, όπως και στην τεχνική έκθεση αναγράφεται σαν εμβαδόν ισογείου το συνολικό κατοικίας και  κλιμακοστασίου (150 τ.μ.), χωρίς να τα διαχωρίζει (το ίδιο και στον όροφο). Έτσι έχει δηλωθεί σε ε9 και ε1 και  η τακτοποίηση έχει προσαρτηθεί και στο συμβόλαιο σύστασης που έγινε το 2020, όπου συστήνει οριζόντια ισογείου (και ορόφου) εμβαδού 150 τ.μ., χωρίς να αναφέρει κάπου κλιμακοστάσιο. Πώς να προχωρήσω τη συγκεκριμένη περίπτωση;
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, vasilori said:

Καλημέρα σας.

Έχω περίπτωση διώροφης κατοικίας με οριζόντιες ιδιοκτησίες ανά όροφο, με κλειστό κλιμακοστάσιο. Ο κάθε όροφος έχει δική του παροχή ρεύματος. Εγώ θέλω να εισάγω στο πρόγραμμα το ισόγειο. Η οικοδομή ήταν αυθαίρετη και έχει τακτοποιηθεί από άλλο συνάδελφο. Στα σχέδια της τακτοποίησης, όπως και στην τεχνική έκθεση αναγράφεται σαν εμβαδόν ισογείου το συνολικό κατοικίας και  κλιμακοστασίου (150 τ.μ.), χωρίς να τα διαχωρίζει (το ίδιο και στον όροφο). Έτσι έχει δηλωθεί σε ε9 και ε1 και  η τακτοποίηση έχει προσαρτηθεί και στο συμβόλαιο σύστασης που έγινε το 2020, όπου συστήνει οριζόντια ισογείου (και ορόφου) εμβαδού 150 τ.μ., χωρίς να αναφέρει κάπου κλιμακοστάσιο. Πώς να προχωρήσω τη συγκεκριμένη περίπτωση;

H ωφέλιμη επιφάνεια ΠΕΑ = επιφάνεια κυρίων χωρών στο Ε9 (με περιθώριο απόκλισης τα 7 τ.μ. ) αν ισχύουν αυτά ΟΚ κατά την άποψή μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.