Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

6 ώρες πριν, yian said:

Ο αριθμός μελών για τον συντελεστή Κ2 έχετε καταλάβει πώς λαμβάνεται?

Δηλαδή μια οικογένεια, ανδρόγυνο  με 1 ανήλικο και 1 ενήλικο τέκνο, πόσα μέλη μετρά?

Αν το ενήλικο τέκνο είναι εξαρτώμενο μέλος (πίνακας 8 του Ε1) τότε αριθμός μελών = 4

Γενικά ισχύει : από το Ε1 : Ο/η υπόχρεος + η/ο σύζυγος +τα εξαρτώμενα μέλη του πίνακα 8

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

21 ώρες πριν, Louk said:

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή βδομάδα.

Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε ξεδιαλύνει το ζήτημα περι ακινήτου οπου υπάρχει ψιλός και επικαρπωτής και ιδιοκατοικεί ο ψιλός κύριος, αν πάει στη περίπτωση ιδιοκατοίκησης ή δωρεάν παραχώρησης. Στο help desk που πήρα μου είπαν οτι πάει στην ιδιοκατοίκηση αλλά ο υπάλληλος που μου απάντησε δε μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη (βασικά δεν είχε ξανακούσει το ερώτημα και άρχισε τα πιστεύω κτλ). Απο την άλλη ο λογιστής λέει οτι είναι δωρεάν παραχώρηση και αυτό έχει δηλωθεί και φορολογικά.

Υ.Γ. Είδα οτι υπήρχε και σε προηγούμενα post το ερώτημα με τη προδημοσίευση αλλά ο νέος οδηγός συνεχίζει να μου προκαλεί αμφιβολίες.

Kαλημέρα,

ειναι δωρεάν παραχώρηση, θα - πρέπει να - φαίνεται και στο Ε2, ότι σου είπε ο λογιστής

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

Σε κατοικία όπου κατέχει με πλήρη κυριότητα 100% ο πατέρας και το ιδιοκατοικεί με δωρεάν παραχώρηση ο γιος, τα φορολογικά του πατέρα Ε1,Ε2,Ε9 κλπ ειναι σωστά. Θα χρειαστούν και τα φορολογικά στοιχεία του γιου να είναι ακριβή ως προς τα τετραγωνικά που δηλώνει (Ε2) ή δεν ελέγχονται;

Link to comment
Share on other sites

Ανάκληση ΠΕΑ λόγω μη επιδότησής του μπορούμε να κάνουμε? Το δέχεται το BC? Το ΠΕΑ ειναι του 2019.

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνετε το αιτημα ανάκλησης παρτε ενα τηλ στην ΕΥΠΕΝ και θα σας πούνε εαν γίνεται για το συγκεκριμένο λόγο

Εμένα μου είπαν να κάνω αίτημα ανάκλησης λόγω αλλαγής του ιδιοκτητη της κατοικίας

(το αναφέρω γιατι ημουν σχεδον σίγουρη οτι θα ζητήσουν προσάρτημα)  

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, BlueEyes said:

Καλησπέρα! 

Σε κατοικία όπου κατέχει με πλήρη κυριότητα 100% ο πατέρας και το ιδιοκατοικεί με δωρεάν παραχώρηση ο γιος, τα φορολογικά του πατέρα Ε1,Ε2,Ε9 κλπ ειναι σωστά. Θα χρειαστούν και τα φορολογικά στοιχεία του γιου να είναι ακριβή ως προς τα τετραγωνικά που δηλώνει (Ε2) ή δεν ελέγχονται;

Θα πρέπει να αναφέρεται ο σωστός αριθμός παροχής ηλ. ρεύματος σε Ε1, Ε2, Ε9 όλων των ιδιοκτητών.

Τα τετραγωνικά ελέγχονται μόνο στα Ε9.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, getsakna said:

Ανάκληση ΠΕΑ λόγω μη επιδότησής του μπορούμε να κάνουμε? Το δέχεται το BC? Το ΠΕΑ ειναι του 2019.

 

Μέχρι στιγμής μου έχουν εγκρίνει ανάκληση ΠΕΑ λόγω αλλαγής ιδιοκτήτη ή μηχανικού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gsaraf said:

Θα πρέπει να αναφέρεται ο σωστός αριθμός παροχής ηλ. ρεύματος σε Ε1, Ε2, Ε9 όλων των ιδιοκτητών.

Τα τετραγωνικά ελέγχονται μόνο στα Ε9.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.