Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

16 λεπτά πριν, Peter Chelmis said:

Καλησπέρα, 

Αν γνωρίζετε, θα ήθελα το εξής. Διαμένω σε πολυκατοικία, και είμαι επικαρπωτής σε ένα διαμέρισμα και κύριος στο δεύτερο, μάλιστα στον ίδιο όροφο . Στην φορολογική δήλωση και στο Ε1, αναφέρεται η διεύθυνση κατοικίας που προφανώς αντιστοιχεί και στα δύο διαμερίσματα, αφού είναι η ίδια. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει εάν μπορώ να κάνω αίτηση για όποιο από τα δύο θέλω, καθώς δεν προκύπτει από πουθενά ποιό όντως χρησιμοποιείται σαν κύρια κατοικία; Κανένα δεν ενοικιάζεται. 

Αριθμός παροχής κύριας κατοικίας..Αυτό ελέγχεται...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

Οταν εχω κατοικία του 1970 (αμονωτη) που χρησιμοποιεί για θέρμανση λέβητα για να ελέγξω την υπερδιαστασιολόγηση του λέβητα και να υπολογίσω την  Pgen   βαζω   Um=3,50. 

Αν δεν αλλάξω συστημα θέρμανσης και μονώσω το σπίτι για το 2ο ΠΕΑ (οταν δηλαδή εχουν ολοκληρωθεί οι παρεμβάσεις) για να ελέγξω την υπερδιαστασιολόγηση του λέβητα  θα βαλω Um=0,95? (ειμαι Γ κλιματική ζωνη) ???

Επίσης εαν μονώσω την κατοικία μερικώς πχ μόνο το δώμα της τι Um πρεπει να μπεί ? 

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2021 at 12:05 ΜΜ, MAR_PAX said:

Καλημέρα,

Οταν εχω κατοικία του 1970 (αμονωτη) που χρησιμοποιεί για θέρμανση λέβητα για να ελέγξω την υπερδιαστασιολόγηση του λέβητα και να υπολογίσω την  Pgen   βαζω   Um=3,50. 

Αν δεν αλλάξω συστημα θέρμανσης και μονώσω το σπίτι για το 2ο ΠΕΑ (οταν δηλαδή εχουν ολοκληρωθεί οι παρεμβάσεις) για να ελέγξω την υπερδιαστασιολόγηση του λέβητα  θα βαλω Um=0,95? (ειμαι Γ κλιματική ζωνη) ???

Επίσης εαν μονώσω την κατοικία μερικώς πχ μόνο το δώμα της τι Um πρεπει να μπεί ? 

 

Η ΤΟΤΕΕ αναφέρει κατά λέξη:

....καθώς και για κτήρια πριν από την ισχύ του κανονισμού, τα οποία πιστοποιημένα έχουν εφαρμόσει θερμομόνωση σε όλο το κτηριακό κέλυφος.

Επομένως εγώ καταλαβαίνω ότι στο 2ο ΠΕΑ, αν μονωθεί όλο το σπίτι χρησιμοποιείς Um=0,95 ενώ αν μονωθεί μόνο το δώμα χρησιμοποιείς Um=3,5.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχετε κάνει καθόλου υπολογισμούς των μορίων των ενδιαφερόμενων πελατών?

Πόσα μόρια θεωρείτε ότι είναι αρκετά...δηλαδή δίνουν πολλές ελπίδες σε κάποιον να ενταχθεί?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2021 at 7:24 ΜΜ, Peter Chelmis said:

Καλησπέρα, 

Αν γνωρίζετε, θα ήθελα το εξής. Διαμένω σε πολυκατοικία, και είμαι επικαρπωτής σε ένα διαμέρισμα και κύριος στο δεύτερο, μάλιστα στον ίδιο όροφο . Στην φορολογική δήλωση και στο Ε1, αναφέρεται η διεύθυνση κατοικίας που προφανώς αντιστοιχεί και στα δύο διαμερίσματα, αφού είναι η ίδια. Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει εάν μπορώ να κάνω αίτηση για όποιο από τα δύο θέλω, καθώς δεν προκύπτει από πουθενά ποιό όντως χρησιμοποιείται σαν κύρια κατοικία; Κανένα δεν ενοικιάζεται. 

Προκύπτει από το Αριθμό Παροχής που είναι στο Ε1 ως κύρια κατοικία, από τον όροφο και τα τετραγωνικά 

Link to comment
Share on other sites

On 18/11/2021 at 8:08 ΠΜ, scorpylos said:

Δεν ξέρω αν παρατήρησε κάνεις με ποιο εισόδημα κατατάσσεται ο ωφελούμενος πλέον στις εισοδηματικές κατηγορίες του εξοικονομώ. Αντί του κλασικού εισοδήματος επιβολής εισφοράς από το πεδίο Γ2 του εκκαθαριστικού, σήμερα αναγράφεται "Στο πλαίσιο του Προγράμματος στο ετήσιο ατομικό ή οικογενειακό «εισόδημα» προσμετρούνται το Συνολικό Δηλωθέν εισόδημα, τα Απαλλασσόμενα και Αυτοτελή Φορολογούμενα εισοδήματα καθώς και η Προστιθέμενη Διαφορά Αντικειμενικών Δαπανών, όλων των μελών της οικογένειας του αιτούντος. " Προσοχή μεγάλη 

Καλημέρα.

Επειδή με απασχόλησε και εμένα αυτό, έστειλα το παρακάτω μήνυμα στο Helpdesk:

"Παρακαλώ ενημερώστε για τα πεδία της Πράξης Προσδιορισμού Φόρου της εμπρόθεσμης φορολογικής δήλωσης από τα οποία θα προκύπτει το ατομικό ή οικογενειακό «εισόδημα» που θα προσμετράται για τον καθορισμό της επιχορήγησης το  πλαίσιο του νέο προγράμματος.

Στους Οδηγούς Εφαρμογής των 3 προηγούμενων προγραμμάτων ήταν σαφές ότι το ως άνω εισόδημα προέκυπτε από το πεδίο "ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΠΙΒΟΛΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ" του εκκαθαριστικού σημειώματος του/της υπόχρεου και του/της συζύγου.
Ευχαριστώ."

Η απάντηση που έλαβα φαίνεται στο screenshot:

image.png.d21051dd9642d8ef37d869b32f9f3d5d.png

 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αφρος πολυουρεθανης/πολυουρια εντασσεται σαν θεμομονωση στο εξοικονομω σε καποια απο τις κατηγοριες? Γιατί αρχίζει και εμφανίζεται ζήτηση από πελάτες..

Link to comment
Share on other sites

@N_N, @scorpylos

Ό,τι να ‘ναι…

Το ότι η εισφορά αλληλεγγύης καταργήθηκε για πολλά επαγγέλματα και ότι ο πίνακας Γ2 είναι πλέον κενός, δεν τους έχει περάσει ακόμα από το μυαλό…

image.png.da767dab5b6046d6dc5d7c027f1b751d.png

Edited by vagom
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

* Μόνο για τον υπολογισμό της βαθμολογίας, αν στο Κόστος Παρεμβάσεων περιλαμβάνονται παρεμβάσεις των υποκατηγοριών 1.Α1, 1.Α2 του πίνακα 4.1.1, τα προτεινόμενα κόστη για τις υποκατηγορίες αυτές συμμετέχουν στο Κόστος Παρεμβάσεων μειωμένα κατά 60% (πολλαπλασιασμός με μειωτικό συντελεστή 0,40),..

α ερώτηση ... γιατί γίνεται αυτό ;; 

β ερώτηση ... αυτή η μείωση ισχύει και όταν συγκρίνουμε το κόστος προϋπολογισμού με το ανώτερο επιτρεπτό που περιορίζεται στο  ..200ευρω επι την επιφάνεια ;;;

γ ερώτηση ... μπορώ να βαλω σαν παρέμβαση στο σενάριο εξοικονόμησης οτι αλλάζουμε όλα τα παράθυρα πόρτες ώστε να πιάσω το οριο της κατηγορίας αναβαθμησης απο Η σε Γ πχ  ... αλλά στις αιτούμενες παρεμβάσεις και στον προυπολογισμο του έργου να εχω βάλει λιγότερα παράθυρα κ ποριές ωστε να ειμαι μεσα και στο ανώτερο οριο του προυπολογισμου  ;;; ...φυσικα  αυτές οι παρεμβάσεις θα γίνουν με δικα  τους εξοδα και θα είναι όπως πρέπει όταν υπολογιστεί το Β ΠΕΑ ;;;

 

 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.