Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Κάθε ΑΦΜ μπορεί να υποβάλλει μια μόνο αίτηση. Μόνο σε περίπτωση πολυκατοικίας μπορεί περισσότερες 

Δες σελίδα 26 του οδηγού Παρ 2.3

(Έλεγξε το ιδιοκτησιακό .. μήπως υπάρχουν άλλοι συνιδιοκτήτες και μπορεί να υποβληθεί αίτηση από άλλο ΑΦΜ  ) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Περαίωση της νομιμοποίησης (και πληρωμές) μπορεί να έχει γίνει πριν την τελική εκταμίευση βάση οδηγού.

Αν π.χ. πληρώσει σήμερα τελευταία δόση ο ωφελούμενος μπορώ αύριο να καταθέσω αίτημα εκταμίευσης;

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2021 at 10:51 ΠΜ, trellovoskos said:

Πλέον το κόστος για ΠΕΑ-σύμβουλο-άδειες-ΗΤΚ  είναι 100% επιδοτούμενα έτσι;

Ναι. Σελίδα 49


 Επιλέξιμος Προϋπολογισμός λοιπών δαπανών
Επιπρόσθετα, επιχορηγούνται από το Πρόγραμμα σε ποσοστό 100% της δαπάνης, υπό την προϋπόθεση υπαγωγής της αίτησης σε αυτό και επίτευξης του ελάχιστου ενεργειακού στόχου (Κεφάλαιο 3), οι ακόλουθες λοιπές δαπάνες:
α. Το κόστος που απαιτείται για τη διενέργεια των δύο ενεργειακών επιθεωρήσεων....

β. H επιλέξιμη αμοιβή για την κατάρτιση της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου....

γ. H επιλέξιμη αμοιβή του συμβούλου έργου σχετικά με την υποβολή και διαχείριση της αίτησης....

δ. H επιλέξιμη αμοιβή για τυχόν εκδόσεις αδειών/εγκρίσεων ή εκπόνησης μελετών..........

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση μια κατοικίας που αγοράστηκε πριν 2 μήνες οπότε με τα νέα δεδομένα εντάσσεται στο εξοικονομώ. Πρόκειται για ισόγεια κατοικία προ 1955 στην οποία ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει κουφώματα ,αντλία θερμότητας και ηλιακό. Η κατοικία είναι 102 τμ. Έχετε ξεκαθαρίσει τι ισχύει με τον ανώτατο επιλέξιμο προυπολογισμό. Πρέπει να εξασφαλίζεται ταυτόχρονα και οι 3 προυποθέσεις?

Δηλαδή το γινόμενο του 1,0 € επί το σύνολο της εκτιμώμενης ετήσιας εξοικονόμησης πρωτογενούς ενέργειας (kWh) όπως προκύπτει από το Α΄ Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης, β) το γινόμενο του 200 € επί την επιφάνεια κυρίων χώρων όπως αυτή προκύπτει από το έντυπο Ε9, γ) τις 28.000 € για μονοκατοικία/μεμονωμένο διαμέρισμα/διαμέρισμα ως μέρος αίτησης σε πολυκατοικία.

Άρα στη περιπτωση μου βάση των παρεμβάσεων  για αντλία έχω 8150+ 1700 ηλιακός+ 9500 κουφώματα αλουμινίου +3 aircondition= 3700=έχω βγάλει προυπολογισμό 23050 είμαι οκ? Έχω μπερδευτεί.

Επίσης μια άλλη ερώτηση : ο πελάτης σκέφτεται να κάνει προσθήκη ορόφου περίπου 50 τμ. Θεωρείται ότι θα έχω πρόβλημα αν τα τρέξω παράλληλα αυτά με το εξοικονομώ? Η λόγω αλλαγής του κτιριακού όγκου να το αφήσω για αργότερα αφού ολοκληρωθούν οι παρεμβάσεις στο κτίριο?

Ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κόφτη λόγω τετραγωνικών .. δηλαδή ο max προϋπολογισμός σου είναι 20400 (102*200) 

Όσο αφορά την προσθήκη :

Θεωρώ ότι παράλληλα δε μπορείς να τα τρέξεις (αλλάζει το κέλυφος)

Η θα ολοκληρωθεί το κτίριο και θα το εντάξεις στο επόμενο εξοικονομώ η θα το εντάξεις τώρα και για την προσθήκη πρέπει να περιμένεις 5 χρόνια από την τελική εκταμίευση του έργου (εφόσον μπεις επιτυχώς στο πρόγραμμα )

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε για την απάντηση. Αυτό γενικά υπάρχει κάπου στον οδηγό ή σε κάποια άλλη οδηγία .Πρέπει να το δείξω στο πελάτη και σίγουρα θα έχω γκρίνιες.:(

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, fotinoula said:

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε για την απάντηση. Αυτό γενικά υπάρχει κάπου στον οδηγό ή σε κάποια άλλη οδηγία .Πρέπει να το δείξω στο πελάτη και σίγουρα θα έχω γκρίνιες.:(

Εννοώ αυτό για τα 5 χρόνια. Γιατί εγώ νόμιζα ότι δεν είναι τόσο το χρονικό διάστημα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.