Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

21 ώρες πριν, Πάνος said:

Καλησπέρα. Ένας ιδιοκτήτης ακινήτου, το δηλωνει- χρησιμοποιεί ως κύρια κατοικία. Παράλληλα έχει κι άλλο ακίνητο που το νοικιάζει και χρησιμοποιείται ως κύρια κατοικία απ' τον νοικάρη. Μπορεί να κάνει δύο αιτήσεις μία για καθε ακίνητο? Ευχαριστώ. 

 

20 ώρες πριν, MAR_PAX said:

Καλησπέρα,

Κάθε ΑΦΜ μπορεί να υποβάλλει μια μόνο αίτηση. Μόνο σε περίπτωση πολυκατοικίας μπορεί περισσότερες 

Δες σελίδα 26 του οδηγού Παρ 2.3

(Έλεγξε το ιδιοκτησιακό .. μήπως υπάρχουν άλλοι συνιδιοκτήτες και μπορεί να υποβληθεί αίτηση από άλλο ΑΦΜ  ) 

Ή αυτό που είπε ο mar_pax πιο πανω ή ..

Στην περίπτωση περισσότερων της μίας αιτήσεων από ωφελούμενο-φυσικό πρόσωπο, το συνολικό ποσό της ενίσχυσης (επιχορήγησης, επιδότησης επιτοκίου και ακαθάριστου ισοδύναμου επιχορήγησης - ΑΙΕ) δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 80.000 € στο σύνολο των αιτήσεών του. Σελ 51 επάνω 

Σε όσα έτρεχαν μέχρι τώρα, ίσχυε το πιο πάνω (ανώτατο όριο)

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, george68 said:

για τα παλαιά πεα θα ακολουθηθεί η ιδια διαδικασία που είχε γίνει και στο εξοικονομώ αυτονομω ;;

ναι πρεπει να γινει ανακληση πεα και να φτιαξετε καινουριο. το εκανα και εγω για δικη μου υποθεση

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλώνω λόγος έκδοσης : αλλο 

Και μετά βάζω αιτιολογία : 1ο ΠΕΑ για το εξοικονομώ 2021 (νομίζω πως η αιτιολογία μπαίνει για στατιστικούς λόγους )

Έχει καταλάβει κάποιος εάν το έντυπο ΙΙΙ υποβάλλεται μόνο ηλεκτρονικά μέσω του συστήματος η πρεπει να υποβληθεί και σκαναρισμενο όπως γίνονταν ως τώρα ? 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, fotinoula said:

ναι πρεπει να γινει ανακληση πεα και να φτιαξετε καινουριο. το εκανα και εγω για δικη μου υποθεση.

Δηλαδη τα υφιστάμενα ΠΕΑ δεν κάνουν ?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, MAR_PAX said:

 

Έχει καταλάβει κάποιος εάν το έντυπο ΙΙΙ υποβάλλεται μόνο ηλεκτρονικά μέσω του συστήματος η πρεπει να υποβληθεί και σκαναρισμενο όπως γίνονταν ως τώρα ? 

Μόνο ηλεκτρονικά και θα γίνει αποδοχή από τον ωφελουμενο

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ανάκληση πεα θέλει όταν αλλάζει το κτ.αναφορας ή αλλάζει ο επιθεωρητής.

Διαφορετικά προσάρτημα από τον ίδιο επιθεωρητή και νέα σενάρια. Αν δεν θέλετε αλλά σενάρια τότε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, george68 said:

για τα παλαιά πεα θα ακολουθηθεί η ιδια διαδικασία που είχε γίνει και στο εξοικονομώ αυτονομω ;;

Μπορείς και με το υπάρχον ΠΕΑ να κάνεις αίτηση αλλά με προσάρτημα, αν όμως το υπάρχον έχει εκδοθεί πριν τις 1/2/20 δεν θα πληρωθεί την αμοιβή του 1ου ΠΕΑ

10 ώρες πριν, fotinoula said:

ναι πρεπει να γινει ανακληση πεα και να φτιαξετε καινουριο. το εκανα και εγω για δικη μου υποθεση

Που αναφέρει στον οδηγό οτι πρέπει να γίνει υποχρεωτικά ανάκληση ?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.