Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Ο ειδικός λογαριασμός ανοίγεται στη φάση που δηλώνεις το τραπεζικό σχήμα (οδηγός σελίδα 73) . Πιστεύω πως κάπως αλλιώς θα διαμορφώσουν το ηλεκτρονικό σύστημα ώστε σε 2η φάση (αφού εγκριθει η αίτηση δηλαδή) θα πρέπει να δηλώνονται οι λογαριασμοί.  

Επίσης πιστεύω ότι οι τράπεζες δε θα έχουν ιδέα για αυτό το λογαριασμό!

Εγώ τουλάχιστον θα περιμένω προς το παρόν μέχρι να βγει το εγχειρίδιο του συστήματος και να δούμε σε τι στάδιο θα το ζητάει 

Επιπλέον δεν αναφέρεται ούτε στο παράρτημα Ι που αναλύονται όλα τα δικαιολογητικά της αίτησης 

Εξάλλου θα έχουμε 50 ολόκληρες ημέρες να το λύσουμε 😂😂

Εδώ τα καταφέραμε σε λιγότερο από μία ώρα 😉☺️ με αγώνα δρόμου στα πρώτα εξοικονομώ 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 2/12/2021 at 11:48 ΠΜ, dib said:

Συνάδελφοι καλημέρα

Κάνοντας σύγκριση σε διάφορα σημεία του οδηγού για το 2021, μεταξύ της αρχικής δημοσίευσης του Αυγούστου και αυτής του Νοεμβρίου (?), μεταξύ άλλων είδα οτι για αλλαγή κουφωμάτων δεν είναι υποχρεωτικό το σύστημα μηχανικού αερισμού.

Στον οδηγό του Αυγούστου έχει τη σημείωση (5) που λέει : Συμπληρωματικές παρεμβάσεις (επιλογή υποχρεωτικά σε συνδυασμό με αντικατάσταση κουφωμάτων), ενω στον οδηγό του Νοεμβρίου έχει τη σημείωση (4) που λέει : Παρέμβαση μη επιλέξιμη ως κοινόχρηστη (για αίτηση πολυκατοικίας).

Δεν λέει κάτι για μονοκατοικίες ή διαμερίσματα αν είναι υποχρεωτικά ή όχι σε περίπτωση αλλαγής κουφωμάτων.

Εσείς πως το αντιμετωπίζετε ?

Κάποιος συνάδελφος που έχει ξεκαθαρίσει το παραπάνω ερώτημα...

 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, dib said:

Κάποιος συνάδελφος που έχει ξεκαθαρίσει το παραπάνω ερώτημα...

 

Συνάδελφε αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι είναι επιλέξιμο το σύστημα μηχανικού αερισμού μόνο αν αλλάζεις και κουφώματα. Μόνο του δεν επιδοτείται. Πιθανώς γιατί δεν έχει νόημα να έχεις παλιά κουφώματα (αθέλητο αερισμό) και μηχανικό αερισμό ταυτόχρονα λόγω απωλειών. Έτσι νομίζω εγώ.

Αν θέλεις για να μην παιδεύεσαι και να το ξεκαθαρίσεις (και για άλλους) ρώτησε τηλεφωνικά ή μειλ στο 

https://exoikonomo2021.gov.gr/epikoinonia

Από την εμπειρία μου απαντάνε άμεσα αν και ο φόρτος τώρα θα αρχίσει να αυξάνεται λόγω έναρξης.

 

Edited by Rumpelstiltskin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απόκριση σου.

Δεν ξέρω αν έχω διατυπώσει σωστά την ερώτηση και την ξανακάνω.

Σε αλλαγή κουφωμάτων, υποχρεωτικά εγκαθιστούμε και σύστημα μηχανικού αερισμού ή δεν προκύπτει αυτή η υποχρέωση?

Το ρωτώ γιατί στο περσινό πρόγραμμα του '20, στις σημειώσεις έγγραφε οτι ήταν υποχρεωτικό με την αλλαγή/αντικατάσταση κουφωμάτων... φέτος στην σημείωση (4), δεν γράφει περί υποχρεωτικότητας όπως στο περσινό, γράφει ''Παρέμβαση μη επιλέξιμη ως κοινόχρηστη (για αίτηση πολυκατοικίας)'', χωρίς να γράφει τίποτα περισσότερο για διαμερίσματα ή μονοκατοικίες... δηλ. ο καθένας το καταλαβαίνει όπως τον συμφέρει? 🤔

 

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, pggiotas said:

Εδώ και 3 εβδομάδες προσπαθώ κάθε μέρα αλλά μου εμφανίζει το ίδιο μήνυμα....

Ελπίζω να μας απαντήσουν σύντομα πως θα χειριστούμε τα ΠΕΑ του Εξοικονομώ-Αυτονομώ 2020 που τα έχουν κλειδωμένα.... 

Ευχαριστώ πολύ! Μου είπαν από το helpdesk ότι άλλοι κάνουν κανονικά προσαρτήματα και έλεγα μήπως δεν βλέπω κάτι καλά.. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dib said:

Σε αλλαγή κουφωμάτων, υποχρεωτικά εγκαθιστούμε και σύστημα μηχανικού αερισμού ή δεν προκύπτει αυτή η υποχρέωση?

Το ρωτώ γιατί στο περσινό πρόγραμμα του '20, στις σημειώσεις έγγραφε οτι ήταν υποχρεωτικό με την αλλαγή/αντικατάσταση κουφωμάτων... φέτος στην σημείωση (4), δεν γράφει περί υποχρεωτικότητας όπως στο περσινό, γράφει ''Παρέμβαση μη επιλέξιμη ως κοινόχρηστη (για αίτηση πολυκατοικίας)'', χωρίς να γράφει τίποτα περισσότερο για διαμερίσματα ή μονοκατοικίες... δηλ. ο καθένας το καταλαβαίνει όπως τον συμφέρει? 🤔

 

Ούτε στο Εξοικονομώ-Αυτονομώ, ούτε στο Εξοικονομώ 2021 είναι υποχρεωτικό να εγκαθιστάς σύστημα μηχανικού αερισμού όταν αλλάζεις κουφώματα. 

Στο Εξοικονομώ-Αυτονομώ ήταν το ανάποδο υποχρεωτικό. Δηλαδή για να βάλεις μηχανικό αερισμό έπρεπε να υπάρχει αλλαγή κουφωμάτων. Στο Εξοικονομώ 2021 δεν υπάρχει ούτε αυτό.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mananthi said:

Ευχαριστώ πολύ! Μου είπαν από το helpdesk ότι άλλοι κάνουν κανονικά προσαρτήματα και έλεγα μήπως δεν βλέπω κάτι καλά.. 

Προσάρτημα δεν μπορείς να κάνεις μόνο σε όσα ΠΕΑ διασταυρώθηκαν κατά την διαδικασία των αιτήσεων του Εξοικονομώ-Αυτονομώ 2020 και παραμένουν προς το παρόν κλειδωμένα.

Μετά από τηλεφωνική επικοινωία μου με την ΕΥΕΠΕΝ, μου είπαν ότι θα τα ξεκλειδώσουν. Θα βγεί σχετική ανακοίνωση στο buildingcert.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

 

<<...Για αντικατάσταση ή νέα εγκατάσταση συστημάτων θέρμανσης σε κτήριο / κτηριακή μονάδα: • η υπολογιζόμενη μέγιστη απαιτούμενη θερμική ισχύς του συστήματος είναι ……..kW (Pgen) και - βρίσκεται εντός των ορίων της κατηγορίας ισχύος ……… του πίνακα 4.1.1, - έχει προκύψει από τη σχέση 4.1 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.-20701-1/2017 (ΝΑΙ / ΟΧΙ), - ή έχει προκύψει από τη μελέτη εφαρμογής θέρμανσης (ΝΑΙ / ΟΧΙ) • η προτεινόμενη συνολική θερμική ισχύς του συστήματος είναι …… kW και βρίσκεται εντός των ορίων της ως άνω κατηγορίας ισχύος του πίνακα 4.1.1.>>
 

Ποιός είναι ο πίνακας αυτός???

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, getsakna said:

<<...Για αντικατάσταση ή νέα εγκατάσταση συστημάτων θέρμανσης σε κτήριο / κτηριακή μονάδα: • η υπολογιζόμενη μέγιστη απαιτούμενη θερμική ισχύς του συστήματος είναι ……..kW (Pgen) και - βρίσκεται εντός των ορίων της κατηγορίας ισχύος ……… του πίνακα 4.1.1, - έχει προκύψει από τη σχέση 4.1 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.-20701-1/2017 (ΝΑΙ / ΟΧΙ), - ή έχει προκύψει από τη μελέτη εφαρμογής θέρμανσης (ΝΑΙ / ΟΧΙ) • η προτεινόμενη συνολική θερμική ισχύς του συστήματος είναι …… kW και βρίσκεται εντός των ορίων της ως άνω κατηγορίας ισχύος του πίνακα 4.1.1.>>
 

Ποιός είναι ο πίνακας αυτός???

Ο πίνακας στη σελ. 42 του οδηγού.

Πίνακας 4.1.1 "Ανώτατα όρια δαπανών των επιλέξιμων περαμβάσεων"

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nick_61 said:

Ούτε στο Εξοικονομώ-Αυτονομώ, ούτε στο Εξοικονομώ 2021 είναι υποχρεωτικό να εγκαθιστάς σύστημα μηχανικού αερισμού όταν αλλάζεις κουφώματα. 

Στο Εξοικονομώ-Αυτονομώ ήταν το ανάποδο υποχρεωτικό. Δηλαδή για να βάλεις μηχανικό αερισμό έπρεπε να υπάρχει αλλαγή κουφωμάτων. Στο Εξοικονομώ 2021 δεν υπάρχει ούτε αυτό.

Ευχαριστώ συνάδελφε @nick_61

Για το ΕΚΟ/20, μάλλον δεν θυμάσαι καλά, ήταν υποχρεωτικό το σύστημα μηχ. αερισμού όταν άλλαζες κουφώματα.

Για το ΕΚΟ/21, κάπως έτσι το είχα αντιληφθεί κι εγω, αλλά δεν έβγαζα συμπέρασμα με την Πυθία 😃 που έγραψε τον οδηγό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.