Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

2 λεπτά πριν, nick_61 said:

Ο πίνακας στη σελ. 42 του οδηγού.

Πίνακας 4.1.1 "Ανώτατα όρια δαπανών των επιλέξιμων περαμβάσεων"

Ευχαριστώ, εγώ κοιτούσα ΤΟΤΕΕ-1!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 λεπτά πριν, dib said:

Για το ΕΚΟ/20, μάλλον δεν θυμάσαι καλά, ήταν υποχρεωτικό το σύστημα μηχ. αερισμού όταν άλλαζες κουφώματα.

Όχι συνάδελφε. Δεν ήταν υποχρεωτικό. Δεν το αναφέρει πουθενά . Το ανάποδο ίσχυε. Δεν σου επέτρεπε μηχανικό αερισμό αν δεν είχες αλλαγή κουφωμάτων

Είχα αρκετές περιπτώσεις που άλλαξαν κουφώματα, χωρίς να υποχρεωθούν να βάλουν μηχανικό αερισμό !

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε nick_61, εγω πάντως για το ΕΚΟ/20, αυτό είχα καταλάβει, σύμφωνα με τα συννημένα.

Ευτυχώς δεν ειχα περιπτώσεις για αλλαγές κουφωμάτων.

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλ. ο πρωτεύον στόχος του προγράμματος του ΕΚΟ/20 ήταν να μπεί μηχ. αερισμός και συμπληρωματικά να αντικατασταθούν τα κουφώματα?

Σστέκει τέτοιος συλλογισμός? 🤔

Στη παρατήρηση 5, λέει για συμπληρωματική παρέμβαση του μηχ. αερισμού (υποχρεωτικά τοποθέτηση μηχ. αερισμού) στη περίπτωση που αλλάζουν τα κουφώματα.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dib said:

Συνάδελφε nick_61, εγω πάντως για το ΕΚΟ/20, αυτό είχα καταλάβει, σύμφωνα με τα συννημένα.

Ευτυχώς δεν ειχα περιπτώσεις για αλλαγές κουφωμάτων.

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Μάλλον δεν πρόσεξες ότι το "Συμπληρωματικές παρεμβάσεις" αναφέρεται στον μηχανικό αερισμό

Δηλαδή μπορείς να κάνεις μηχανικό αερισμό συμπληρωματικά, εφόσον όμως αλλάξεις κουφώματα

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, dib said:

Δηλ. ο πρωτεύον στόχος του προγράμματος του ΕΚΟ/20 ήταν να μπεί μηχ. αερισμός και συμπληρωματικά να αντικατασταθούν τα κουφώματα?

Σστέκει τέτοιος συλλογισμός? 🤔

 

Ακριβώς επειδή δεν στέκει αυτός ο συλλογισμός θεωρείται πρωτεύον η αλλαγή των κουφωμάτων και δευτερεύον (συμπληρωματικό) η τοποθέτηση μηχανικού αερισμού. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αν σε ένα ΠΕΑ που είχε εκδοθεί για το περυσινό εξοικονομώ και τελικά δεν πρόλαβε να μπει, αφαιρέσω παρεμβάσεις για να περιορίσω το συνολικό ύψος των δαπανών, μετά πρέπει να καταθέσω παράρτημα? ή το χρησιμοποιώ όπως είναι?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nick_61 said:

Ακριβώς επειδή δεν στέκει αυτός ο συλλογισμός θεωρείται πρωτεύον η αλλαγή των κουφωμάτων και δευτερεύον (συμπληρωματικό) η τοποθέτηση μηχανικού αερισμού. 

Τελικά συνάδελφε στο σκεπτικό μου κατέληξες και αυτό είναι ακριβώς όπως το γράφεις.

Στα προηγούμενα ποστ μου έγραφα, οτι το ΕΚΟ/20, απαιτούσε οτι αν αλλαχθούν τα κουφώματα υποχρεωτικά ως συμπληρωματική παρέμβαση έμπαινε και ο μηχ. αερισμός... και όχι το ανάποδο που έγραφες εσυ.

Τέλος πάντων...το κλείνω εδω.

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, dib said:

Τελικά συνάδελφε στο σκεπτικό μου κατέληξες και αυτό είναι ακριβώς όπως το γράφεις.

Στα προηγούμενα ποστ μου έγραφα, οτι το ΕΚΟ/20, απαιτούσε οτι αν αλλαχθούν τα κουφώματα υποχρεωτικά ως συμπληρωματική παρέμβαση έμπαινε και ο μηχ. αερισμός... και όχι το ανάποδο που έγραφες εσυ.

Τέλος πάντων...το κλείνω εδω.

Που το είδες το "υποχρεωτικά";

Αν .....επαναλαμβάνω ΑΝ θέλεις μηχανικό αερισμό πρέπει να έχεις αλλάξει τα κουφώματα. Τι δεν καταλαβαίνεις;

Τεσπά το κλείνω γιατί το παρατραβήξαμε και βγήκαμε εκτός θέματος. 

Φιλικά πάντα

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.