Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

1273536535_.PNG.717ffe3ea3155dbb66ccdab6e6a57074.PNG

On 4/12/2021 at 5:47 ΜΜ, fotinoula said:

καλησπέρα συνάδελφοι. Έχω περίπτωση μια κατοικίας που αγοράστηκε πριν 2 μήνες οπότε με τα νέα δεδομένα εντάσσεται στο εξοικονομώ. Πρόκειται για ισόγεια κατοικία προ 1955 στην οποία ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει κουφώματα ,αντλία θερμότητας και ηλιακό. Η κατοικία είναι 102 τμ. Έχετε ξεκαθαρίσει τι ισχύει με τον ανώτατο επιλέξιμο προυπολογισμό. Πρέπει να εξασφαλίζεται ταυτόχρονα και οι 3 προυποθέσεις?

Δηλαδή το γινόμενο του 1,0 € επί το σύνολο της εκτιμώμενης ετήσιας εξοικονόμησης πρωτογενούς ενέργειας (kWh) όπως προκύπτει από το Α΄ Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης, β) το γινόμενο του 200 € επί την επιφάνεια κυρίων χώρων όπως αυτή προκύπτει από το έντυπο Ε9, γ) τις 28.000 € για μονοκατοικία/μεμονωμένο διαμέρισμα/διαμέρισμα ως μέρος αίτησης σε πολυκατοικία.

Άρα στη περιπτωση μου βάση των παρεμβάσεων  για αντλία έχω 8150+ 1700 ηλιακός+ 9500 κουφώματα αλουμινίου +3 aircondition= 3700=έχω βγάλει προυπολογισμό 23050 είμαι οκ? Έχω μπερδευτεί.

Επίσης μια άλλη ερώτηση : ο πελάτης σκέφτεται να κάνει προσθήκη ορόφου περίπου 50 τμ. Θεωρείται ότι θα έχω πρόβλημα αν τα τρέξω παράλληλα αυτά με το εξοικονομώ? Η λόγω αλλαγής του κτιριακού όγκου να το αφήσω για αργότερα αφού ολοκληρωθούν οι παρεμβάσεις στο κτίριο?

Ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε βοήθεια.

καλημέρα συνάδελφοι. Για όποιον συνάδελφο του τύχει παρόμοια περίπτωση μίλησα χτες με το ΤΕΕ τηλεφωνικά  και με την υποστήριξη για το εξοικονομώ μέσω μαιλ. Μου είπαν λοιπόν ότι το χρονικό διάστημα της 5 ετίας αφορά τις παρεμβάσεις που πρέπει να διατηρηθούν. Αν κάποιος θέλει να βγάλει άδεια για οτιδήποτε προσθήκη ορόφου, επέκτασης κλπ θα μπορεί μετά το Β πεα και αφού έχει γίνει η τελική εκταμίευση του έργου.

Αυτό μου το είπαν προφορικά και στο μαιλ που απάντησαν αυτό που σας παραθέτω.

 

 
 
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορούμε να επιλέξουμε την παρέμβαση εγκατάστασης λέβητα φυσικού αερίου, χωρίς να υπάρχει προς το παρόν υφιστάμενη σύνδεση. Η περιοχή "σκάβεται" αυτήν την περίοδο και πιθανόν κατά την φάση υλοποίησης του προγράμματος να έχει ο πελάτης μου ήδη συνδεθεί στο δίκτυο.

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Πάνος said:

Καλησπέρα,

αν σε ένα ΠΕΑ που είχε εκδοθεί για το περυσινό εξοικονομώ και τελικά δεν πρόλαβε να μπει, αφαιρέσω παρεμβάσεις για να περιορίσω το συνολικό ύψος των δαπανών, μετά πρέπει να καταθέσω παράρτημα? ή το χρησιμοποιώ όπως είναι?

Ευχαριστώ.

Καλημέρα,

Καταρχάς είχα κι εγώ αυτή την απορία, δλδ. που ειναι το προσαρτώμαι και πια η διαδικασία ένταξής του στο φετινό πρόγραμμα (φαντάζομαι ότι θα ισχύει ότι με το περσινά). Σε ότι αφορά την απορία σου νομίζω πως θέλει προσάρτημα για να φαίνεται η ενεργ/κή κατηγορία και η νέα αναβάθμιση

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, fotinoula said:

1273536535_.PNG.717ffe3ea3155dbb66ccdab6e6a57074.PNG

καλημέρα συνάδελφοι. Για όποιον συνάδελφο του τύχει παρόμοια περίπτωση μίλησα χτες με το ΤΕΕ τηλεφωνικά  και με την υποστήριξη για το εξοικονομώ μέσω μαιλ. Μου είπαν λοιπόν ότι το χρονικό διάστημα της 5 ετίας αφορά τις παρεμβάσεις που πρέπει να διατηρηθούν. Αν κάποιος θέλει να βγάλει άδεια για οτιδήποτε προσθήκη ορόφου, επέκτασης κλπ θα μπορεί μετά το Β πεα και αφού έχει γίνει η τελική εκταμίευση του έργου.

Αυτό μου το είπαν προφορικά και στο μαιλ που απάντησαν αυτό που σας παραθέτω.

 

 
 

Τα γραπτά μένουν :D Άλλο αν σου απάντησαν δια μέσω Λαμίας.

Όντως όμως αν κάνεις προσθήκη πάνω/κάτω/αριστερά/δεξία αλλάζει το κτιριο αναφοράς γιατί έχεις επαφή με Θερμαινόμενο και όχι αέρα. Αυτό βέβαια αν κατασκευαστεί πριν τη λήξη του ΕΚΟ και επαφίεται όλο στην κρίση σου (του Εν. Επιθ.). 

Σοβαρά τώρα εγώ ξέρω ότι δεν επιτρέπεται να κάνεις αλλαγές που επηρεάζυον την ενεργειακή κατάταξη του ακινήτου ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕ ΤΟ ΕΚΟ. Γιατί είναι σαν να κλέβεις στην κατάταξη.. Ομοίως ζητάει και εξασφάλιση από τους νεοιδιοκτήτες (βερμπαλισμός) του 2021 ότι θα διατηρηθεί η χρήση για τα επόμενα χρόνια αν δεν κάνω λάθος. 

Τα 5 χρόνια αφορούν τη διατήρηση των έργων που πλήρωσε το ΕΚΟ (ΕΣΠΑ κλπ κλπ) και εννοείται ότι κάνεις ό,τι θες με την περιουσία σου (του πελάτη δηλαδή) μετά το τέλος (εκταμίευση του ΕΚΟ).

 

 

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

* Μόνο για τον υπολογισμό της βαθμολογίας, αν στο Κόστος Παρεμβάσεων περιλαμβάνονται παρεμβάσεις των υποκατηγοριών 1.Α1, 1.Α2 του πίνακα 4.1.1, τα προτεινόμενα κόστη για τις υποκατηγορίες αυτές συμμετέχουν στο Κόστος Παρεμβάσεων μειωμένα κατά 60% (πολλαπλασιασμός με μειωτικό συντελεστή 0,40)

 

Ερωτηση 1:

Αν τα κουφώματα της 1.Α1, 1.Α2 πχ κοστίζουν 10 χιλιάδες εμείς στο εκτιμώμενο αρχικό κόστος επενδυσης θα τα βάλουμε οτι κοστίζουν 4000?

Ερωτηση 2

Το κόστος της επένδυσης αν καταλαβαίνω σωστά θα το τραβάει αυτόματα από κουτάκι "εκτιμώμενο αρχικό κόστος επένδυσης"

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Astrolavos said:

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορούμε να επιλέξουμε την παρέμβαση εγκατάστασης λέβητα φυσικού αερίου, χωρίς να υπάρχει προς το παρόν υφιστάμενη σύνδεση. Η περιοχή "σκάβεται" αυτήν την περίοδο και πιθανόν κατά την φάση υλοποίησης του προγράμματος να έχει ο πελάτης μου ήδη συνδεθεί στο δίκτυο.

Ευχαριστώ,

Πολύ ωραίο ερώτημα συνάδελφε και δεν είναι καθόλου σπάνιο αν και φετος είναι επιφυλακτικοί με το φυσικό αέριο οι πελάτες λόγω τιμών. ΑΝ θες τη γνώμη μου, να θυμάσαι ότι ο λέβητας φυσικού αερίου δουλέυει ΚΑΙ ΜΕ ΥΓΡΑΕΡΙΟ μέχρι την σύνδεση με το δίκτυο του Φ.Α. Δεν σε αναγκάζει το ΕΚΟ να βάλεις σύνδεση με το δίκτυο.. :D Από εκεί και πέρα έχει να κάνει με την κρίση του ενεργειακού επιθεωρητή και πότε θα γίνει όντως η εγκατάσταση στο δρόμο. Γιατί εκτός από το Α ΠΕΑ επηρεάζεται και το Β ΠΕΑ δυστυχώς ή ευτυχώς.. :D

 

Edited by Rumpelstiltskin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση σχετικά με το υγραέριο. Γενικά δεν υπάρχει καμία διευκρίνιση με το συγκεκριμένο ζήτημα, όσο κι αν έψαξα. Πόσο μάλλον όταν δεν ζητάει το πρόγραμμα κάποια βεβαίωση σύνδεσης, είτε προγενέστερα είτε μεταγενέστερα, με το δίκτυο. Δεν μου έχει ξανατύχει αντίστοιχη περίπτωση και είναι οριακό το ζήτημα εάν τεθεί στην κρίση του ενεργειακού επιθεωρητή, πόσο μάλλον όταν το Β' ΠΕΑ θα γίνει από ένα ξεχωριστό άτομο.

Link to comment
Share on other sites

α) Πόσο είναι το ποσοστό της προκαταβολή της επιχορήγησης ; και αν αυτή περιλαμβάνει μέσα και τις λοιπές δαπάνες ( ΠΕΑ, μελέτες ) δηλαδή, έχουμε επιλέξιμο προϋπολογισμό 20000 και λοιπές δαπάνες 1600 ευρώ με ποσοστό επιχορήγησης 70% .. άρα έχουμε επιχορήγηση 14000 + 1600 ευρώ = 15600 , το ποσοστό είναι από τα 14000 ή τα 15600 ; ..

β) επίσης όταν λέει το 25% του επιλέξιμου προϋπολογισμού, αρκεί ένα τιμολόγιο εξοφλημένο με το 25% του επιλέξιμου προϋπολογισμού που έχει καλυφθεί λογικά από την ίδια συμμετοχή συν φωτογραφίες ; λογικά το κόστος των λοιπών δαπανών δεν μετρούνται σε αυτό το 25% 

Link to comment
Share on other sites

@Astrolavos

Σωστό και σε καταλαβαίνω πιο πολύ απ' όσο νομίζεις.. Παρόλα αυτά ιδιαίτερα στη Β. Ελλάδα, είναι σύνηθες να βάζουν λέβητα Φ.Α. και να ξέρουν εξαρχής οι πελάτες ότι επιδοτείται μόνο ο λέβητας και οι σωληνώσεις ουσιαστικά, ενώ τη δεξαμενή την πληρώνουν αυτοί γιατί οι μπουκάλες δεν είναι για σοβαρή χρήση).

Τώρα που το σκέφτομαι, πες στον πελάτη ότι θα πρέπει να βάλει όντως μπουκάλες (ή δεξαμενή) και όταν συνδεθεί θα κάνει την αλλαγή. Αυτό την πράξη είναι νόμιμο και δεν είναι μανούβρα, και βγαίνεις σωστός στο Α ΠΕΑ και δεν εξαρτάσαι από τον Β ΠΕΑ αφού το βρει εγκατεστημένο προς χρήση με καύσιμο. Νομιμότατος είσαι. Μέχρι εκεί καταλαβαίνω εγώ :D 

Edited by Rumpelstiltskin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.