Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

3 λεπτά πριν, BlueEyes said:

Από εμάς. Σε περίπτωση προσθήκη ισχύει η παλαιότερη, το αναφέρει στον οδηγό.

Μπορείς να μου πεις που ακριβώς το αναφέρει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παράρτημα 12, Κριτήρια Βαθμολόγησης:

5. Παλαιότητα Κατασκευής

"Δηλώνεται η χρονική περίοδος στην οποία εντάσσεται η ημερομηνία έκδοσης της
οικοδομικής αδείας. Σε περίπτωση προσθήκης αδείας ή/και υπαγωγής σε νόμο
τακτοποίησης αυθαιρέτων, η δήλωση γίνεται στην βάση της περιόδου έκδοσης της αρχικής
οικοδομικής αδείας. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, η δήλωση
κατασκευής γίνεται στην βάση της υπαγωγής σε νόμο τακτοποίησης αυθαιρέτων.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν έχω ένα ακίνητο προ του 55 και επειδή δεν υπάρχει άδεια ( ή έχει χαθεί …) έχει τακτοποιηθεί σαν αυθαίρετο το 2019 για να έχει νομιμοποιητικό έγγραφο  θεωρείται σαν νέο κτήριο από άποψη παλαιότητας και παίρνει 0 μόρια αντί για 3 ???….

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pggiotas said:

Δλδ αν έχω ένα ακίνητο προ του 55 και επειδή δεν υπάρχει άδεια ( ή έχει χαθεί …) έχει τακτοποιηθεί σαν αυθαίρετο το 2019 για να έχει νομιμοποιητικό έγγραφο  θεωρείται σαν νέο κτήριο από άποψη παλαιότητας και παίρνει 0 μόρια αντί για 3 ???….

Για τη περίπτωση που αναφέρεις, παίρνεις βεβαίωση απο υδομ για ύπαρξη προ '55.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, pggiotas said:

Δλδ αν έχω ένα ακίνητο προ του 55 και επειδή δεν υπάρχει άδεια ( ή έχει χαθεί …) έχει τακτοποιηθεί σαν αυθαίρετο το 2019 για να έχει νομιμοποιητικό έγγραφο  θεωρείται σαν νέο κτήριο από άποψη παλαιότητας και παίρνει 0 μόρια αντί για 3 ???….

Δεν μετράει η ημερομηνία τακτοποίησης, αλλά η ημερομηνία κατασκευής που αναφέρεις στην τακτοποίηση.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

Δουλεύω σε ένα γραφείο που για πρώτη χρονιά θα ασχοληθεί με το εξοικονομώ και εγώ επίσης δεν έχω καθόλου εμπειρία επί του θέματος. Μόνο όσα διαβάζω τώρα και η αλήθεια είναι, πως είναι πολλές μαζεμένες πληροφορίες και έχω χαθεί. Σε μία ισόγεια κατοικία, με υπόγειο βοηθητικό χώρο, δηλώνω ως θερμαινώμενο χώρο το ισόγειο και το υπόγειο, που βρίσκεται και ο λέβητας πετρελαίου είναί μη θεμαινώμενος χώρος σωστά; 

Επίσης, σχετικά με τον λέβητα, δεν έχω όλα τα στοιχεία που και εννοείται δεν έχουν φύλλο συντήρησης λέβητα. Θεωρείται πως είναι σωστό να βάλω τα στοιχεία που δίνει στις ΤΟΤΕΕ για τους λέβητες που δεν έχουμε στοιχεία. Ανεβάζω και τις φωτογραφίες από τον λέβητα για να έχετε μία εικόνα. 

Ακόμα ξέρετε μήπως εάν υπάρχει κανένα καλό σεμινάριο για αρχάριους σε ΠΕΑ και εξοικονομώ, γιατί με τις γνώσεις που έχω τώρα δεν με βλέπω καλα. 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων και συγγνώμη για το meltdown αλλά έχω αγανακτήσει 

0-02-05-717d177de6c8bdfe78499bd4929831c17cbc975f6a9fbf97c079890c250fd51f_fb2e0ddbfbbd0e33.jpg

0-02-05-f442e713ffa1bf76a71333c792f164870a41ffc16500cec72a275c6a0f3fbebc_8238cec9f47a5620.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση :

Στον υπολογισμό του κριτηρίου Κ1 (Ανηγμένο κόστος εξοικονόμησης ενέργειας) για τη βαθμολόγηση, το ποσό (€) είναι με ΦΠΑ ή χωρίς ;

Το έχει διευκρινήσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Εστω ότι έχουμε ένα σπίτι 100 τμ (max 20000 ευρώ προϋπολογισμός)  και τελικά οι παρεμβάσεις βγαίνουν σύνολο 22000ευρω (2000 ευρω δεν επιδοτούνται και ο ωφελουμενος τις καλύπτει με ίδια κεφάλαια).

  Για τον υπολογισμό του κριτηρίου Κ1 ο προϋπολογισμός είναι 20000 η 22000?   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.