Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Καλησπέρα! Αν και γνωρίζω την απάντηση θα εκτιμούσα και την δική σας γνώμη: ειδικά σε αυτό το ΕΚΟ, προσωπικά δεν θέλω να αναλάβω αίτηση με υπάρχον ΠΕΑ αν δεν κάνω εγώ η ίδια το ΠΕΑ προκειμένου να είμαι σίγουρη και στην τελική να αναλάβω την ευθύνη της σωστής εκπόνησής του, θεωρώ ότι με καταλαβαίνετε. Επίσης, υπάρχουν και οι περιπτώσεις που δεν υπάρχει επικοινωνία με τον προηγούμενο επιθεωρητή για ανάκληση κ.λπ. Αυτό που σκέφτομαι είναι με ΥΔ με γνήσιο υπογραφής από τον ιδιοκτήτη, να στείλω email στο Υπουργείο και να ζητώ αντικατάσταση του υπάρχοντος ΠΕΑ με το δικό μου (αριθμό πρωτοκόλλου κ.λπ.) λόγω αλλαγής επιθεωρητή και φυσικά, λόγω αλλαγής των όρων του προγράμματος. Εσείς πως κινείστε σε τέτοιες περιπτώσεις; Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

42 λεπτά πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλησπέρα! Αν και γνωρίζω την απάντηση θα εκτιμούσα και την δική σας γνώμη: ειδικά σε αυτό το ΕΚΟ, προσωπικά δεν θέλω να αναλάβω αίτηση με υπάρχον ΠΕΑ αν δεν κάνω εγώ η ίδια το ΠΕΑ προκειμένου να είμαι σίγουρη και στην τελική να αναλάβω την ευθύνη της σωστής εκπόνησής του, θεωρώ ότι με καταλαβαίνετε. Επίσης, υπάρχουν και οι περιπτώσεις που δεν υπάρχει επικοινωνία με τον προηγούμενο επιθεωρητή για ανάκληση κ.λπ. Αυτό που σκέφτομαι είναι με ΥΔ με γνήσιο υπογραφής από τον ιδιοκτήτη, να στείλω email στο Υπουργείο και να ζητώ αντικατάσταση του υπάρχοντος ΠΕΑ με το δικό μου (αριθμό πρωτοκόλλου κ.λπ.) λόγω αλλαγής επιθεωρητή και φυσικά, λόγω αλλαγής των όρων του προγράμματος. Εσείς πως κινείστε σε τέτοιες περιπτώσεις; Ευχαριστώ πολύ :)

Διορθώνω προηγούμενη ανάρτηση...

Δεν σου επιτρέπουν ανάκληση αν το ΠΕΑ είναι μετά τον 11ο/2017. 

Εντόπισε με δικό σου xml τα τυχόν λάθη που υποψιάζεσαι ότι έχουν γίνει και επικοινώνησε με την ΕΥΕΠΕΝ επισημαινοντάς τα. Αυτοί θα σου πουν αν πρέπει και πως μπορεί ο ιδιοκτήτης να αιτηθεί ανάκληση.

Edited by nick_61
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ΕΚΟ Αυτονομώ μου έχουν δεχτεί τέτοια περίπτωση: αλλαγή επιθεωρητή και σενάριο με όρους ΕΚΟ, γιατί ο προηγούμενος επιθεωρητής δεν ήθελα να συνεργαστεί με τίποτα και ο άνθρωπος θα έχανε τζάμπα το πρόγραμμα (πρόλαβε και μπήκε). Θα ζητήσω όμως και γραπτό από το ΕΥΕΠΕΝ. Ευχαριστώ πολύ :)

 

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

Εάν ο προηγούμενος επιθεωρητής είναι συνεργάσιμος ζήτησε του να κάνει την ανάκληση με ΥΔ του ιδιοκτήτη λόγω αλλαγής μηχανικού 

Εάν δε συνεργάζεται μπορείς επίσης μπορεις να κάνεις ανάκληση με ΥΔ του ιδιοκτήτη πάλι με την ίδια αιτιολογία αλλαγής μηχανικου (αρκεί να έχεις τα στοιχεία του ΠΕΑ)

Πάρε τηλ στο τμήμα  επιθεώρησης που ανήκεις να ρωτήσεις 

Πάντως δε γίνεται να βγάλεις πεα ενώ είναι σε ισχύ άλλο και το γνωρίζεις 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

α)  γίνεται να βγάλεις νεο ΠΕΑ αν εχουν αλλάξει κάποια δομικά στοιχεία της κατοικίας ;;; πχ να έχουν αλλαχτεί κάποια παράθυρα , να εχει μπει ηλιακος ;;; 

β) σε διαμέρισμα που ανήκει στην μανα και το δηλώνει σαν πρώτη κατοικία η κόρη με παραχώρηση  , ποιος κανει αίτηση ; 

γ) ποιο πανω είπατε οτι μπορούμε να βρούμε τα λαθοι στο xml, πως μπορούμε να τα βρούμε ; 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος να συμπληρώνει παρεμβάσεις;
Τα κουτάκια είναι κλειδωμένα (ή τουλάχιστον σε μένα). Είτε με τους κωδικούς του πελάτη, είτε με τους δικούς μου, δεν μπορώ να εισάγω δεδομένα.
Δοκίμασα Chrome και Opera.

ΥΓ (αν παίζει ρόλο)
είμαι και σύμβουλος και ενεργειακός στην αίτηση. Το σύστημα το δέχεται, καθώς φαίνεται το ΠΕΑ μου και ότι έχω επιλεγεί ως σύμβουλος

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, george68 said:

α)  γίνεται να βγάλεις νεο ΠΕΑ αν εχουν αλλάξει κάποια δομικά στοιχεία της κατοικίας ;;; πχ να έχουν αλλαχτεί κάποια παράθυρα , να εχει μπει ηλιακος ;;; 

β) σε διαμερισμα που ανήκει στην μανα και το δηλώνει σαν πρώτη κατοικία η κόρη με παραχώρηση  , ποιος κανει αίτηση ; 

γ) ποιο πανω ειπατε οτι μπορουμε να βρουμε τα λαθοι στο xml, πως μπορούμε να τα βρούμε ; 

α. εμένα σε αντίστοιχη περίπτωση μου ζήτησαν τιμολόγια ηλιακού κλπ...

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, jedi.Yannis said:

Έχει δοκιμάσει κάποιος να συμπληρώνει παρεμβάσεις;
Τα κουτάκια είναι κλειδωμένα (ή τουλάχιστον σε μένα). Είτε με τους κωδικούς του πελάτη, είτε με τους δικούς μου, δεν μπορώ να εισάγω δεδομένα.
Δοκίμασα Chrome και Opera.

ΥΓ (αν παίζει ρόλο)
είμαι και σύμβουλος και ενεργειακός στην αίτηση. Το σύστημα το δέχεται, καθώς φαίνεται το ΠΕΑ μου και ότι έχω επιλεγεί ως σύμβουλος

Μπαίνεις ως σύμβουλος-ενερ. επιθεωρητής και μετά πάνω αριστερά επιλέγεις την δευτερη καρτέλα (  ΕΕ  )  και συμπληρώνεις κανονικά τις παρεμβάσεις .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Ως ΕΕ στο σημείο ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ - ΛΟΙΠΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ των παρεμβάσεων γράφει:

γ. Για αντικατάσταση ή νέα εγκατάσταση συστημάτων θέρμανσης σε κτήριο / κτηριακή μονάδα: υπολογιζόμενη μέγιστη απαιτούμενη θερμική ισχύς του συστήματος είναι .... kW (Pgen)

Προφανώς εδώ πρέπει να υπολογιστεί η ισχύς που ΘΑ χρειαστεί το ακίνητο (σενάριο 1), σωστά?

Ποιο Um θα χρησιμοποιήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.