Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Όπως θα υπολόγιζες σε ΜΕΑ. [UxAxb]/A

Είτε u+0.2 για θερμογέφυρες είτε αναλυτικά. 

Δες περιπτώσεις στην ΤΟΤΕΕ-20701-1. 

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελπίζω να μην είναι τελείως χαζή η απορία μου......

Ακριβώς μετά από το κουτάκι που βάζουμε την υπολογιζόμενη ισχύ των συστημάτων θέρμανσης έχει το επόμενο κουτάκι που αναφέρει:

 "-βρίσκεται εντός των ορίων της κατηγορίας ισχύος ..... του πίνακα 4.1.1"

Τί συμπληρώνουμε εδώ όταν έχουμε σαν πρόταση 3 A/C και των δύο κατηγοριών (3Ζ-Ι και 3Ζ-ΙΙ)????...

Υποθέτω ότι αυτή η ερώτηση είχε σαν σκοπό την συμπλήρωση της κατηγορίας Ι, ΙΙ, ΙΙΙ κτλ σε περίπτωση που έχουμε ένα κεντρικό σύστημα (λέβητα, αντλία ) και όχι τοπικά συστήματα A/C.....

 

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

Στην καταγραφη παρεμβάσεων στον πινακα  ε  , για  αντικατασταση  κλιματιστικων  ζητάει   απο  τον Ενεργειακό Επιθεωρητή  στοιχεία  του παλιου  κλιματιστικού ?  Σειριακό αριθμό  και  COP .  

Ποιες  ειναι οι απαιτησεις  του ΚΕΝΑΚ  ? 

Link to comment
Share on other sites

Απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ είναι το κτίριο αναφοράς γενικά, εκτός από το ΖΝΧ (ποσοστό κάλυψης) που πρέπει να τα πας καλύτερα από το ΚΑ. Θα βρεις τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ σε κάθε δομικό στοιχείο και σύστημα στην ΤΟΤΕΕ 1. 

Link to comment
Share on other sites

Σε πελάτη που έχω τα στοιχεία του από πέρυσι, μπορώ να ανεβάσω στην πλατφόρμα, περσινό λογαριασμό ρεύματος? Για να μην τρέχει ο παππούς σε βιβλιοπωλείο για σκανάρισμα. 

Έψαξα στον οδηγό κ δεν γράφει κάπου για παλαιότητα λογαριασμού. 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετικά με την παρέμβαση 1.Ε1. για τα εξώφυλλα/ρολά η οποία έχει σημείωση πως είναι υποχρεωτική εάν γίνεται αντικατάσταση αλουμινίων.

Έχω περίπτωση ιδιοκτήτη ο οποίος θέλει να διατηρήσει τα υπάρχοντα εξώφυλλα και να αλλάξει μόνο τις εξωστόθυρες μιας και τα εξώφυλλα τα έχει αντικαταστήσει σχετικά πρόσφατα.

Οφείλω στην παρέμβαση 1.Ε1. να βάλω τα ίδια τετραγωνικά με αυτά των εξωστόθυρων που αντικαθιστώ ή μπορώ να ισχυριστώ ότι αλλάζω π.χ. μόνο ένα από υπάρχοντα εξώφυλλα?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ή κάτι δεν έγραψες σωστά ή κάτι δεν κατάλαβες σωστά …..

η σημείωση λέει ότι εκεί που ζητάς εξώφυλλο πρέπει υποχρεωτικά να αλλαζει και το κούφωμα ….

μπορεις να αιτηθείς ότι θέλεις τηρώντας την παραπάνω απαίτηση …. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω διαμερισμα για εξοικονομώ 2021 που θέλει αυτονόμηση με Λεβ. υγραερίου, προς το παρόν έχει σύστημα με κεντρική θέρμανση, με δισωλήνιο σύστημα διανομής από λέβητα πετρελαίου .

Αναφορικά με το παρ. ΙΙΙ θέλω να ρωτήσω αν θα πρέπει κατά τη γνώμη σας να:

1. έχω τουλάχιστον ένα ναι στις ερώτηση για υπολογισμό του Pgen ή μελέτη θέρμανσης;. (Ούτε λόγος βέβαια ότι θα βοηθούσε να έχω μια προσέγγιση απωλειών σε κάποιο απο τα δύο).

2. Αν υπολογίσω Pgen για το διαμέρισμα θα το κάνω ακριβώς όπως το κάνουμε για όλο το κτίριο με κεντρική θέρμανση; 

Ευχαριστώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pggiotas said:

Ή κάτι δεν έγραψες σωστά ή κάτι δεν κατάλαβες σωστά …..

η σημείωση λέει ότι εκεί που ζητάς εξώφυλλο πρέπει υποχρεωτικά να αλλαζει και το κούφωμα ….

μπορεις να αιτηθείς ότι θέλεις τηρώντας την παραπάνω απαίτηση …. 

Σωστή η παρατήρησή σου συνάδερφε δεν το είχα προσέξει (είχα μείνει στον αστερίσκο του πίνακα παρεμβάσεων),

δηλαδή μπορώ ακόμη και να μην αιτηθώ καθόλου την παρέμβαση 1.Ε1 και ας αλλάζω όλα τα ανοίγματά μου?

 

Link to comment
Share on other sites

1. Ένα ναι κατ' ελάχιστο για το με ποιο τρόπο υπολογίστηκε το Pgen (είτε τύπος 4.1 της ΤΟΤΕΕ-20701-1) είτε μελέτη.

2. Ο υπολογισμός αφορά τις θερμικές ανάγκες του διαμερίσματος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.