Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

11 ώρες πριν, yian said:

Προσωπικά έστειλα email με αναφορά στον κωδικό της συγκεκριμένης αίτησής μου και αναμένω.

Σχετικά με το πρόβλημα της δωρεάν παραχώρησης σε ψιλό κύριο που ιδιοκατοικεί και λαμβάνει μειωμένο ποσοστό επιδότησης κατά 10% (σαν να ήταν τρίτο/έτερο πρόσωπο), μίλησα με τη γραμμή εξυπηρέτησης μηχανικών στο 2104441200 και η απάντησή τους ήταν ναι είναι λάθος της πλατφόρμας αλλά μάλλον δεν θα διορθωθεί ποτέ συνεπώς ας κάνει την αίτηση ο επικαρπωτής ή ας αλλάξουν τα φορολογικά τους στοιχεία.

Τα σχόλια δικά σας, προσωπικά θα παραπέμψω τον πελάτη σε μια απευθείας τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους για να ακούσουν τα καντήλια αυτοί που πρέπει και όχι εγώ. 

Edited by yian
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Εαν ο αιτούντας παντρεύτηκε το 21, εμείς στη δήλωση της αίτησης θα τον δηλώσουμε άγαμο για το 2020 άρα και στον υπολογισμό της βαθμολογίας?

Ευχαριστώ!

Edited by Euh Ptr
Link to comment
Share on other sites

Και σε συνέχεια της παραπάνω ερώτησης του @Euh Ptr, εάν ο σύζυγος απεβίωσε τον 10/2020, η συζύγος του μακαρίτη θεωρείται ότι έχει ατομικό ή οικογενειακό εισόδημα κατά την υποβολή της αίτησης?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, yian said:

Σχετικά με το πρόβλημα της δωρεάν παραχώρησης σε ψιλό κύριο που ιδιοκατοικεί και λαμβάνει μειωμένο ποσοστό επιδότησης κατά 10% (σαν να ήταν τρίτο/έτερο πρόσωπο), μίλησα με τη γραμμή εξυπηρέτησης μηχανικών στο 2104441200 και η απάντησή τους ήταν ναι είναι λάθος της πλατφόρμας αλλά μάλλον δεν θα διορθωθεί ποτέ συνεπώς ας κάνει την αίτηση ο επικαρπωτής ή ας αλλάξουν τα φορολογικά τους στοιχεία.

Τα σχόλια δικά σας, προσωπικά θα παραπέμψω τον πελάτη σε μια απευθείας τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους για να ακούσουν τα καντήλια αυτοί που πρέπει και όχι εγώ. 

Πριν λίγο μίλησα και εγώ στο 2104441200 και μου απάντησαν ότι όντως υπάρχει πρόβλημα και το έχουν στείλει στο Υπουργείο και περιμένουν. Δεν έχουν καμία εκτίμηση αν θα επιλυθεί και πότε. Είναι όμως αισιόδοξοι !!! 😵

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μερικές γενικές ερωτήσεις για την διαδικασία

1)Πρώτα ο ιδιοκτήτης (ή εμείς για λογαριασμό του ιδιοκτήτη) κάνουμε αίτηση με τα δικαιολογητικά του παραρτήματος Ι.

2)Στην συνέχεια, εαν γίνει δεκτή η αίτηση, τότε δηλώνουμε σύμβουλο έργου και ανεβάζουμε την ΕΕΔΜΚ.

3)Τέλος επιλέγουμε προμηθευτή και ανάδοχο για την εκτέλεση των εργασιών

 

Ο προϋπολογισμός των παρεμβάσεων που θα υποβάλλουμε με την αίτηση θα πρέπει να ταυτίζεται απόλυτα με τις συστάσεις που αναγράφονται στο ΠΕΑ, ώστε να προκύψει και η βαθμολογία ? (προυπολογισμος/εξοικ.ενεργειαςxεπιφανεια)

Link to comment
Share on other sites

Ναι 5 φωτογραφίες 

(Σαν αυτές που βάζαμε όταν κλείναμε το εξοικονομώ αυτονομω μονο που τώρα τις ζητάει να ανέβουν με την κατάθεση της αίτησης) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω μια απορία και εγώ για το εξοικονομώ Έχω ένα διαμέρισμα του 1967 ,103 τμ που έχει σύστημα λέβητα ξύλου  για θέρμανση. θέλει ο πελάτης να το αντικαταστήσει και να μπει αντλία θερμότητας (14 kw) και 3 κλιματιστικά 2 εννιάρια και 1 ,18 άρι κλιματιστικό συνολικής ισχύος 10.51 KW. Στο έντυπο των παρεμβάσεων στο σημείο που αναφέρει τα¨:

γ. Για αντικατάσταση ή νέα εγκατάσταση συστημάτων θέρμανσης σε κτήριο / κτηριακή μονάδα:

·        η υπολογιζόμενη μέγιστη απαιτούμενη θερμική ισχύς του συστήματος είναι kW

(Pgen) και

-        βρίσκεται εντός των ορίων της κατηγορίας ισχύος ……… του πίνακα 4.1.1,

-        έχει προκύψει από τη σχέση 4.1 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε.-20701-1/2017 (ΝΑΙ / ΟΧΙ),

-        ή έχει προκύψει από τη μελέτη εφαρμογής θέρμανσης (ΝΑΙ / ΟΧΙ)

η προτεινόμενη συνολική θερμική ισχύς του συστήματος είναι …… kW και βρίσκεται

 

Η ερώτηση μπορεί να είναι χαζή αλλά έχω μπερδευτεί με αυτά που διαβάζω. Ποιο πεδίο πρέπει να συμπληρώσω? Πρέπει να υπολογίσω την μέγιστη απαιτούμενη θερμική ισχύ της αντλίας θερμότητας για το κέλυφος που θα καλύπτει η κατευθείαν θα συμπληρώσω την τριτη  επιλογη (προτεινόμενη συνολική θερμική ισχύς?)

Ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε βοήθεια.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.