Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

15 λεπτά πριν, nick_61 said:

 

Και στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ 2021 όπως και στα προηγούμενα προγράμματα (στα οποία το έχω εφαρμόσει) ισχύει  :

1) Θέλεις σε ένα κούφωμα (παράθυρο ή πόρτα) να αλλάξεις εξώφυλλα ΜΟΝΟ ;  Δεν μπορείς. Πρέπει να αλλάξεις και το κούφωμα. 

2) Θέλεις σε ένα κούφωμα να αλλάξεις το κούφωμα ΧΩΡΙΣ να αλλάξεις το εξώφυλλο ;  Μπορείς.

3) Θέλεις να αλλάξεις κούφωμα και εξώφυλλο ; Μπορείς.

φυσικά συμφωνώ σε αυτά που λες ...  η ερώτηση  ήταν αν μπορείς να βάλεις μόνο τα παράθυρα χωρις καθόλου εξώφυλλα ... και  μάλλον ειμαι σίγουρος οτι μπορείς να βάλεις και παράθυρα και πόρτες χωρίς καθόλου εξώφυλλα ... εδώ νομίζω ειναι η διαφορά μας ... εκτος αν μου εχει διαφύγει και λεει στις ελαχιστες απατήσεις του κενακ οτι τα πορτοπαραθυρα πρέπει υποχρεωτικά να είναι με εξώφυλλα ή ρολά ;;; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά εγώ το βλέπω ξεκάθαρο το ότι μπορεί να αλλάξει ένα κουφωμα χώρις να αλλάξει και το εξώφυλλο αναγκαστικά . 

Στον κενακ δε θυμάμαι να έχω δει κάπου μέσα ότι είναι υποχρεωτική η παράλληλη αντικατάσταση και των δύο   .. καθορίζει  μόνο το μεγιστο U που μπορεί να έχει ένα κουφωμα ανάλογα με τη ζώνη που ανήκει για  τα  υφιστάμενα κτίρια.

Παντως στον οδηγό λέει ότι η κατάταξη στην κατηγορία Ι η ΙΙ γίνεται χωρίς να υπολογίζεται το εξώφυλλο 

Και το πιο πιθανό είναι στο σενάριο , ειδικά τώρα που υπάρχει ο κόφτης των 200ευρω/τμ , να μη τα προτείνουμε κιόλας σαν παρέμβαση μιας και έχουν πολύ μικρή εξοικονόμηση ενέργειας (εννοώ η να τα κρατάμε ίδια αν γίνεται η να τα αλλάζουμε εκτός προϋπολογισμού ) 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, george68 said:

 η ερώτηση  ήταν αν μπορείς να βάλεις μόνο τα παράθυρα χωρις καθόλου εξώφυλλα ...

Ναι μπορείς, αρκεί να έχεις συναίνεση (αν είναι σε πολυκατοικία).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω ρωτήσει τηλεφωνικώς και γραπτώς να μου πουν ποια είναι τα όρια της κατηγορίας ισχύος του Πίνακα 4.1.1 όταν έχω πρόταση 3 AC και των δυο κατηγοριών  (< 3.8 και >3.8 ) και ακόμα περιμένω ….

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχω απόκλιση έως 7τμ συγκρίνοντας ΠΕΑ & Ε9, ποιο εμβαδόν χρησιμοποιώ για του υπολογισμούς όπως κόστος ΠΕΑ, κόστος ΗΤΚ κλπ??

εδιτ: ελέγχεται πλέον και το εμβαδόν που είναι δηλωμένο στην ΔΕΗ ή όχι?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.Παρακολούθησε κανείς το σεμινάριο του ΤΕΕ για το εξοικονομώ χτες? Καταλάβατε τι πρέπει να κάνουμε με το Pgen όταν έχουμε  ως σενάριο αντλία θερμότητας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.