Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

13 ώρες πριν, xrusempouras said:

Καλησπέρα,

Όταν υποβάλλεται η αίτηση σε αυτό το στάδιο εμφανίζει τα μόρια;

Μετά την υποβολή εμφανίζει τα μόρια. Μπορείς όμως να τα υπολογίσεις από πριν με αυτό το βοηθητικό excel https://news.b2green.gr/13563/εξοικονομώ-2021-κατεβάστε-τη-βοηθητική-ε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

20 ώρες πριν, nick_61 said:

Πέρυσι στον προδημοσιευμένο οδηγό είχε αναγραφεί στην υποπαράγραφο 2 της παραγράφου 3.3 σαν περίπτωση (iv) "(iv) Η εξωτερική θερμομόνωση επιφάνειας κατακόρυφου δομικού στοιχείου, είναι επιλέξιμη μόνον όταν, μετά το πέρας των παρεμβάσεων, τα κουφώματα της επιφάνειας είναι επάλληλα ή ανοιγόμενα και όχι χωνευτά. Στην τελευταία περίπτωση, είναι επιλέξιμη μόνον η εσωτερική θερμομόνωση"  και μετά στον τελικό οδηγό αφαιρέθηκε.

Στον φετινό οδηγό δεν υπάρχει τίποτε στην παρ. 3.3. και ούτε αλλού.

Μάλλον αδιάβαστο το helpdesk !!!

@nick_61 @getsakna σε τοίχο συρομένων δεν μπαίνει εξωτερική θερμομόνωση. Έχει αναλυθεί λεπτομερέστατα εδώ στο φόρουμ αν μπορείτε να το ψάξετε λίγο. Σε γενικές γραμμές έχει να κάνει με τον τρόπο με τον οποίο ο μηχανικός υπολογίζει το U του τοίχου συρομένων, όπου με την ΤΟΤΕΕ 2 και ένα μολύβι και χαρτί θα διαπιστώσετε ότι η εξωτερική θερμομόνωση σε τοίχο συρομένων απλά δεν λαμβάνεται υπόψη. Δεν έχει να κάνει με το αν αναφέρεται στον οδηγό, αν το έλεγαν και μετά το διέγραψαν, κ.λπ. αλλά με τον ΚΕΝΑΚ στον οποίο βασίζεται όλο το πρόγραμμα ανέκαθεν :)

Edited by Maria Electrical Engineer
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όποιος έχει χωνευτά κουφώματα δεν μπορεί να κάνει κέλυφος ωστε να επιδοτηθεί απο το πρόγραμμα? Άδικο αν ισχύει... Στις πολυκατοικίες υπάρχει κανονισμός και δεν επιτρέπεται η αντικ/ση τους με άλλου τύπου. Εκτός των άλλων, το άνοιγμα είναι μικρό σε πλάτος και δεν επιδέχεται διπλό κούφωμα ανοιγόμενο..

Επίσης, στην εξωτερική παρειά του τοίχου όπου δεν υπάρχει ανάμεσα στους τοίχους διάκενο, επιτρέπεται? Και αν ναι, όπως είναι προφανές, τι μόνωση κάνει κάποιος? Τμηματική με συνεχείς θερμογέφυρες?

Θεωρώ πως θα πρέπει να αντιμετωπιστεί όπως με τις μαρκίζες στο δώμα όπου πλέον μονώνονται για λόγους τεχνικής ορθότητας και θερμογεφυρών και ας μην βλέπουν σε θερμαινόμενο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

@getsakna έχετε δίκιο σε όλα!

Απλά προσέξτε: άλλο τι μπορεί να δικαιολογηθεί σαν επιφάνεια για λόγους αρτιότητας και άλλο τι συντελεστή θα βάλει ο ενεργειακός επιθεωρητής του α αλλά και του β ΠΕΑ στον τοίχο συρόμενων. Και εφόσον ο β επιθεωρητής είναι με κλήρωση δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος να το ρισκάρει και σας μιλάω σαν μηχανικός που μπορεί να είμαι κι εγώ β επιθεωρητής με κλήρωση και που αν δω μόνωση εξωτερική σε πχ αμονωτο τοίχο συρόμενων, στο κομματι αυτό του τοίχου δεν θα βάλω U=0,5 πχ, απλά διότι δεν βγαίνει βάση τοτεε. Δεν θα το κάνω για να δημιουργήσω πρόβλημα αλλά είναι κάτι ξεκάθαρο και στο συγκεκριμένο οφείλει ο α επιθεωρητής να είναι ξεκάθαρος απέναντι στον ιδιοκτήτη. Είναι πολύ λεπτό το θέμα....

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

@nick_61 @getsakna σε τοίχο συρομένων δεν μπαίνει εξωτερική θερμομόνωση. Έχει αναλυθεί λεπτομερέστατα εδώ στο φόρουμ αν μπορείτε να το ψάξετε λίγο. Σε γενικές γραμμές έχει να κάνει με τον τρόπο με τον οποίο ο μηχανικός υπολογίζει το U του τοίχου συρομένων, όπου με την ΤΟΤΕΕ 2 και ένα μολύβι και χαρτί θα διαπιστώσετε ότι η εξωτερική θερμομόνωση σε τοίχο συρομένων απλά δεν λαμβάνεται υπόψη. Δεν έχει να κάνει με το αν αναφέρεται στον οδηγό, αν το έλεγαν και μετά το διέγραψαν, κ.λπ. αλλά με τον ΚΕΝΑΚ στον οποίο βασίζεται όλο το πρόγραμμα ανέκαθεν :)

Έχετε απόλυτο δίκιο σε ότι αφορά τον υπολογισμό του U του τοίχου συρομένων, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μας.

Τουλάχιστον εγώ αναφέρομαι σε ότι αφορά το πρόγραμμα και αν πρέπει να απαγορεύει ή όχι την τοποθέτηση της εξωτερικής θερμομόνωσης σε τοίχους συρομένων, όπως προσπάθησαν να κάνουν με τον προδημοσιευμένο οδηγό του εξοικονομώ-αυτονομώ του 2020 και το πήραν πίσω.

Όπως για λόγους αρτιότητας επιτρέπουν την μόνωση των εξωστών στο δώμα, έτσι και εδώ πρέπει να επιτρέπουν να προσμετρείται στην επιλέξιμη επιφάνεια και εκείνη των τοίχων συρομένων. Και φέτος αυτό ισχύει και πολύ καλά έκαναν.

Ο υπολογισμός του U είναι δουλειά του Α' Ε.Ε. πως θα τον υπολογίσει, συνεκτιμώντας το γεγονός ότι θα πρέπει να μην έχει μεγάλες αποκλίσεις από τον Β' Ε.Ε.  :)

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Maria Electrical Engineer said:

@getsakna έχετε δίκιο σε όλα!

Απλά προσέξτε: άλλο τι μπορεί να δικαιολογηθεί σαν επιφάνεια για λόγους αρτιότητας και άλλο τι συντελεστή θα βάλει ο ενεργειακός επιθεωρητής του α αλλά και του β ΠΕΑ στον τοίχο συρόμενων. Και εφόσον ο β επιθεωρητής είναι με κλήρωση δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος να το ρισκάρει και σας μιλάω σαν μηχανικός που μπορεί να είμαι κι εγώ β επιθεωρητής με κλήρωση και που αν δω μόνωση εξωτερική σε πχ αμονωτο τοίχο συρόμενων, στο κομματι αυτό του τοίχου δεν θα βάλω U=0,5 πχ, απλά διότι δεν βγαίνει βάση τοτεε. Δεν θα το κάνω για να δημιουργήσω πρόβλημα αλλά είναι κάτι ξεκάθαρο και στο συγκεκριμένο οφείλει ο α επιθεωρητής να είναι ξεκάθαρος απέναντι στον ιδιοκτήτη. Είναι πολύ λεπτό το θέμα....

Και πολύ καλά θα κάνετε ως προς τον υπολογισμό του U !

Αλλά επειδή δεν απαγορεύεται από τον οδηγό, θα μπορείτε να προσμετρήσετε στην επιλέξιμη επιφάνεια θερμομόνωσης, που θα καταχωρήσετε στο έντυπο ολοκλήρωσης και την τοποθετημένη στους τοίχους συρομένων, όπως προσμετράτε σαν επιλέξιμη την επιφάνεια των προεξοχών στο δώμα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, nick_61 said:

Και πολύ καλά θα κάνετε ως προς τον υπολογισμό του U !

Αλλά επειδή δεν απαγορεύεται από τον οδηγό, θα μπορείτε να προσμετρήσετε στην επιλέξιμη επιφάνεια θερμομόνωσης, που θα καταχωρήσετε στο έντυπο ολοκλήρωσης και την τοποθετημένη στους τοίχους συρομένων, όπως προσμετράτε σαν επιλέξιμη την επιφάνεια των προεξοχών στο δώμα.

Συμφωνώ! Το κύριο θέμα όμως είναι άλλο κατά τη γνώμη μου. Το θέμα είναι κατά πόσο θα επηρεαστεί η ενεργειακή κατάταξη του ακινήτου, διότι αν ο α επιθεώρησης έχει θεωρήσει μονωμένο και με U βάση κενακ σε σπίτι πχ με πολλούς τοίχους συρόμενων, τότε όταν θα έρθει ο β επιθεωρητής και θα βάλει πλέον τους σωστούς συντελεστές, το κτίριο μπορεί να πέσει κατηγορία. Εγώ για αυτές τις περιπτώσεις μιλάω. Δεν αναφέρομαι στο αν είναι επιλέξιμα τα τετραγωνικά. Το σημαντικό δεν είναι αυτό διότι αυτό αν μπορεί να υποστηριχθεί με τεχνική έκθεση από τον β επιθεωρητή τότε όλα μια χαρά. Με το ΠΕΑ είναι το θέμα και κυρίως αν σε κατοικία ή πιο συγκεκριμένα σε διαμέρισμα όπου συνήθως οι εξωτερικοί τοίχοι είναι με συρόμενα ανοίγματα, η παρέμβαση που είναι κρίσιμη για την άνοδο τριών κατηγοριών είναι η εξωτερική θερμομόνωση τότε το διαμέρισμα θα βγει τελικά εκτός (!), και ο α επιθεωρητής για μένα είναι απόλυτα υπεύθυνος εκτός και αν ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη ότι υποχρεωτικά τα ανοίγματα θα πρέπει να αλλάξουν σε ανοιγομενα ή επάλληλα, επομένως αν ο ιδιοκτήτης δεν το κάνει, ο α επιθεωρητής να είναι καλυμμένος. Επίσης, να θυμίσω ότι στο αυτονομω είναι και το θέμα του επιπλέον 10% το οποίο μπορεί να εξαρτάται άμεσα και από αυτήν την παρέμβαση! Εγώ για το ΠΕΑ μιλάω πάντα διότι ο ίδιος ο ΚΕΝΑΚ το απαγορεύει και σαν μηχανικοί πρώτα κοιτάμε τι θα βάλουμε στο ΠΕΑ. Άλλο τι μπορεί να θεωρηθεί επιλεξιμο και άλλο τι θα μπει στο ΠΕΑ όπου κρίνεται η άνοδος των τριών κατηγοριών. Θεωρώ ότι ήμουν σαφής εξαρχής αλλά είπα να τα γράψω πιο αναλυτικά 🙂

Edited by Maria Electrical Engineer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

 

Καλημέρα.

Δεν διαφωνούμε. Άλλωστε για αυτά που λέτε αναφέρθηκα σε παραπάνω post μου :

"Ο υπολογισμός του U είναι δουλειά του Α' Ε.Ε. πως θα τον υπολογίσει, συνεκτιμώντας το γεγονός ότι θα πρέπει να μην έχει μεγάλες αποκλίσεις από τον Β' Ε.Ε. "

Η συζήτηση ξεκίνησε για το αν ο οδηγός απαγορεύει την θερμομόνωση σε τοίχους συρομένων. Σε αυτό προσπάθησα εγώ τουλάχιστον να απαντήσω και να δικαιολογήσω ότι θα ήταν λάθος να το απαγορεύει και πολύ σωστά δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Σε ιδιοκτησία με 2 κτίρια, χωρίς σύσταση οριζοντίων/καθέτων, τσεκάρουμε για νομιμότητα και τα 2 για την ταυτότητα κτιρίου. Επίσης θα χρειαστεί δεύτερο ΠΕΑ για το κτίριο που δεν είναι προς ένταξη στο πρόγραμμα. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.