Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

1 ώρα πριν, nick_61 said:

"Ο υπολογισμός του U είναι δουλειά του Α' Ε.Ε. πως θα τον υπολογίσει, συνεκτιμώντας το γεγονός ότι θα πρέπει να μην έχει μεγάλες αποκλίσεις από τον Β' Ε.Ε. "

 

Η συζήτηση ξεκίνησε για το αν ο οδηγός απαγορεύει την θερμομόνωση σε τοίχους συρομένων. Σε αυτό προσπάθησα εγώ τουλάχιστον να απαντήσω και να δικαιολογήσω ότι θα ήταν λάθος να το απαγορεύει και πολύ σωστά δεν το κάνει.

Το πρόγραμμα δεν απαγορεύει την μόνωση στους τοίχους συρρομένων, αλλά υποχρεωτικά σε αυτή τη περίπτωση (βάση ΤΟΤΕΕ), η μόνωση πρέπει να τοποθετηθεί στην εσωτερική πλευρά του τοίχου (μεσα στη Θ.Ζ.) και όχι εξωτερικά (τύπου θερμοπρόσοψης).

Όσοι συνάδελφοι εφαρμόσουν αυτή τη ''πατάτα'', να έχουν υπόψη τους οτι θα βγουν στο τάκο απο τον β' εν. επιθεωρητή (αρκεί να γνωρίζει κι αυτός οτι αυτό δεν είναι θερμομονωτικά σωστό).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και καλή χρονιά!!Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση ιδιοκτήτη που έχει μπει στο Εξοικονομω Ι και τωρα θέλει να ξαναυποβάλλει πρόταση (έχει δυνατότητα) πρέπει να γίνει ανάκληση και στα 2 ΠΕΑ (1ο ΠΕΑ 2012 και 2ο ΠΕΑ 2013) του προηγούμενου εξοικονομώ? Τι ισχύει με την χρηματοδότηση των παρεμβάσεων?Μπορεί να κάνει εκ νέου όλες τις παρεμβάσεις?Έχει τύχει σε κανέναν?

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, ΜΑΡΙΑ said:

Καλημέρα και καλή χρονιά!!Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση ιδιοκτήτη που έχει μπει στο Εξοικονομω Ι και τωρα θέλει να ξαναυποβάλλει πρόταση (έχει δυνατότητα) πρέπει να γίνει ανάκληση και στα 2 ΠΕΑ (1ο ΠΕΑ 2012 και 2ο ΠΕΑ 2013) του προηγούμενου εξοικονομώ? Τι ισχύει με την χρηματοδότηση των παρεμβάσεων?Μπορεί να κάνει εκ νέου όλες τις παρεμβάσεις?Έχει τύχει σε κανέναν?

Ανάκληση του 2ου πεα. Κανονικά αίτηση. Δεν μπορείς να κάνεις παρέμβαση στις ήδη παρεμβασεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή φωτιση να εχουμε! 

Οταν κανουμε προσαρτημα μπορούμε να κοψουμε αποδειξη με αυτην την αιτιολογία και να είναι επιλέξιμη δαπάνη απο το πρόγραμμα η δε δικαιολογείται κάτι τετοιο?  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nick_61 said:

Καλημέρα.

Δεν διαφωνούμε. Άλλωστε για αυτά που λέτε αναφέρθηκα σε παραπάνω post μου :

"Ο υπολογισμός του U είναι δουλειά του Α' Ε.Ε. πως θα τον υπολογίσει, συνεκτιμώντας το γεγονός ότι θα πρέπει να μην έχει μεγάλες αποκλίσεις από τον Β' Ε.Ε. "

Η συζήτηση ξεκίνησε για το αν ο οδηγός απαγορεύει την θερμομόνωση σε τοίχους συρομένων. Σε αυτό προσπάθησα εγώ τουλάχιστον να απαντήσω και να δικαιολογήσω ότι θα ήταν λάθος να το απαγορεύει και πολύ σωστά δεν το κάνει.

Μα δεν τίθεται θέμα αν ο οδηγός το απαγορεύει ή όχι. Το θέμα είναι ότι όλο το πρόγραμμα ακολουθεί άρρηκτα τον ΚΕΝΑΚ. Με δεδομένο αυτό, εξωτερική θερμομόνωση σε τοίχο συρόμενων δεν μπαίνει. Τώρα, η διαφορά μεταξύ α και β ΠΕΑ είναι πάλι άλλο θέμα, μην τα μπερδεύετε. Επίσης, το U που θα βάλει ο επιθεωρητής είτε είναι α είτε β, δεν είναι δουλειά του επιθεωρητή να το βάλει όσο και όπως νομίζει αυτός, αλλά οφείλει να το βάλει βάση ΤΟΤΕΕ. Η ΤΟΤΤΕ σου λέει πως ο,τι βάλεις μετά το διάκενο προς τα έξω δεν το λαμβάνει υπόψη επομένως ένας αμονωτος τοίχος συρόμενων πριν, έχει τον ίδιο συντελεστή και μετά αν η μόνωση έχει μπει εξωτερικά. Θεωρώ ότι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και προσωπικά σταματώ εδώ διότι θεωρώ ότι έχει αναλυθεί εκτεταμένα και σε άλλο topic 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katrmp said:

Ανάκληση του 2ου πεα. Κανονικά αίτηση. Δεν μπορείς να κάνεις παρέμβαση στις ήδη παρεμβασεις

Εγώ θεωρώ ότι πρέπει να γίνει ανάκληση και στα 2 αφού το ένα είναι συνδεδεμένο με το άλλο. Δηλαδή αν έχει γίνει μόνωση δεν μπορώ να ξαναγίνει?Αυτό βασίζεται στην αποφυγή της διπλής χρηματοδότησης?Θα κάνω και ερώτημα στο helpdesk να δω τι θα απαντήσουν!!

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Το ένα πεα είναι σε ισχύ. Δεν μπορείς . Πάντως να κάνεις μόνωση σε ένα τοίχο που εχεις ξανανιώσει δεν έχεις καμία ελπίδα να γίνεις επιλέξιμες. Δεν βγάζεις ούτε το 1/10 του κόστους του 

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2022 at 1:43 ΜΜ, getsakna said:

Σε ποιό σημείο του οδηγού αναγράφει ότι η τοιχοποιία σε επαφη με διακενο αερα λογω χωνευτών κουφωμάτων δεν επιδοτείται??

Συνάδελφε με ότι αναφέρει η ΤΟΤΕΕ-20701-2 δεν συνεισφέρει η θερμομόνωση από την εξωτερική πλευρά στην αναβάθμιση του δομικού στοιχείου όταν υπάρχει αεριζόμενο διάκενο.

Οι παρεμβάσεις μόνωσης στο πρόγραμμα επιδοτούνται ως τοποθέτηση/αναβάθμιση θερμομόνωσης και ο συντελεστής που προκύπτει μετά θα πρέπει να καλύπτει τις απαιτήσεις ΚΕΝΑΚ.

Στους τοίχους επομένως, όπως το καταλαβαίνω, δεν επιδοτείται η εξωτερική μόνωση σε διάκενα εφόσον  κρατάει χωνευτά τα ανοίγματα. Στο φέρων οργανισμό προφανώς δεν υπάρχει διάκενο.

Παρ' όλα αυτά για λόγους συνέχειας (η τεχνικά ορθή λύση) μπορούσαμε να μονώσουμε στους προβόλους (ερωτοαπαντήσεις 2020).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία τα λέμε αλλά αν και όταν στην πράξη υπάρξει θερμοπρόσοψη τοίχου σε συρόμενο, ας βγάλει ο καθένας στη σέντρα όποιον θέλει. Όλοι είμαστε υπεύθυνοι για τις αποφάσεις μας. Και για το τι λέει ο ΚΕΝΑΚ. Και για το γράμμα του νόμου δηλαδή, αλλά και για την εφαρμογή. Εμείς δεν θα υπογράψουμε Β ΠΕΑ???

Παρεμπιπτόντως το είμαι σωστός κατά ΚΕΝΑΚ και ΝΟΜΙΜΟΣ δεν είναι πάντα λόγος για να κάψω ένα πρόγραμμα που έχει εφαρμοστεί σωστά, ούτε να καταδικάσω αν δω κάποιον να έχει εφαρμόσει κατά τα άλλα ένα πολύ σωστό πρόγραμμα. Αλλά στην κρίση του καθενός είναι.

Μακάρι να είναι όλοι τόσο τυπικοί με όλα κατά την έκδοση των ΠΕΑ. Αλλά πού τέτοια τύχη?

Κι επειδή είχα μια σχετική συζήτηση σήμερα, συνειδητοποιούμε ότι μας ζητάει το Κράτος και το ΥΠΕΚΑ  να πάμε με το παλιό ΠΕΑ αν υπάρχει ήδη και "απλά" να κάνουμε προσάρτημα που δεν θα το πληρωθούμε κιόλας.

Δηλαδή μας ζητάει να κάνουμε ένα προσάρτημα σε ένα ΠΕΑ που έκανε άλλος (Συνήθως με 50ευρώ το πολύ για ενοικίαση πριν 3 χρόνια χωρίς καν να πάει) και μετά θα κριθούμε ΕΜΕΙΣ από ένα τρίτο ΠΕΑτζή? 

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΦΤΑΕΙ ΜΕΤΑ? ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΕ ΛΕΕΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΘΕΙ Η ΔΙΕΝΕΞΗ..

ΚΙ Ο ΠΕΛΆΤΗΣ ΘΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ..

Αυτά θα είναι τα προβλήματα παιδιά, όχι αν θα πάρουμε το βραβείο του πιο νόμιμου επιθεωρητή. Αποψή μου δηλαδή. Βέβαια, επειδή θέλω να νομίζω ότι είμαι όντως από τους τυπικου΄ς επιθεωρήτές και εγώ θα διστάσω αλλά δεν ξέρω αν θα το έκαιγα αμέσως.

Εγώ ο βλαξ λοιπόν το λέω στους πελάτες εξαρχής αλλά και πάλι θέλουν συρόμενα. Και όσοι δεν το καταλαβαίνουν ή δεν θέλουν να το καταλάβουν το παίρνουν πάνω τους. :D Επίσης είναι και  περιπτώσεις που δεν χωράει στο πλάτος του μπαλκονιού να μπει ανοιγόμενο

Παρόλα αυτά, η πράξη θα δείξει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Rumpelstiltskin προφανώς δεν πολεμάμε ποιος θα πάρει το βραβείο του πιο τυπικού Επιθεωρητή :) Όσον αφορά τα παλιά ΠΕΑ κ.λπ., προσωπικά αν δεν κάνω εγώ το Α ΠΕΑ πολύ απλά δεν αναλαμβάνω την περίπτωση και θεωρώ ότι καθένας που γνωρίζει την ευθύνη του Α ΠΕΑ στο πρόγραμμα και ειδικά αν είναι και σύμβουλος έργου που στην πορεία με ενδεχόμενες αλλαγές σε παρεμβάσεις θα πρέπει να έχει το xml του Α ΠΕΑ και να τσεκάρει την επίτευξη του στόχου κ.λπ. θεωρώ ότι δεν αναλαμβάνει. Τώρα όσον αφορά στο προσάρτημα φυσικά και θα πληρωθείς. Εξηγείς στον ιδιοκτήτη ότι το κάθε ΕΚΟ έχει τους δικούς του όρους, νέοι υπολογισμοί/περιορισμοί, έντυπα κ.λπ. και φυσικά θα πληρωθείς. Το τζάμπα έχει πεθάνει εκτός και αν τρέφει κάποιος την οικογένειά του με αέρα. Φυσικά και κάνουμε πολλά εξτρά χωρίς πληρωμή αλλά όχι και με μηδέν €. Τέλος, δεν λέω να κάψει ο Β επιθεωρητής το πρόγραμμα αλλά θέλει μία ισορροπία στην οποία την τελική ευθύνη σε δειγματοληπτικό έλεγχο την έχει ο Β επιθεωρητής ό,τι και να λέμε εμείς μεταξύ μας. Καλώς ή κακώς, έτσι έχουν τα πράγματα. Καλή δύναμη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.