Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

22 ώρες πριν, mechgiann said:

 

 

22 ώρες πριν, pggiotas said:

 

 

7 ώρες πριν, katrmp said:

 

Παιδιά είναι απλά τα πράγματα.

Παραθέτω παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητός

Στο παρακάτω σχήμα όπου με μπλε χρώμα είναι το συρόμενο κούφωμα και με κόκκινο ο τοίχος όπου χωνεύει, θα τοποθετηθεί θερμοπρόσοψη σε όλο το τμήμα που απεικονίζεται με γραμμοσκίαση. Λοιπόν :

1. Ο Α' Ε.Ε. στο σενάριο του ΠΕΑ, στους υπολογισμούς θα υπολογίσει σαν αμόνωτο το κόκκινο τμήμα και σαν μονωμένο το υπόλοιπο και θα καταγράψει σαν επιλέξιμη επιφάνεια θερμοπρόσοψης όλη την γραμμοσκιασμένη επιφάνεια, για λόγους αρτιότητας. (όπως ακριβώς κάνει και με τις προεξοχές του δώματος).

2. Ο Β' Ε.Ε. θα κάνει το ίδιο, και δεν θα έχει κανένα πρόβλημα, αφού ο οδηγός δεν το απαγορεύει.

1218727987_1.jpg.4a019b29d6ddb8f8a1ba75106f001ea2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, Rumpelstiltskin said:

Είδατε που μπήκαμε σε εσωστρέφεια πάλι? 

Για να μην μιλάω για κόνσεπτ εξοικονομω/αρνητικά/θετικά/ΤΕΕ κλπ ας ρωτήσω κι εγω κάτι πιο πρακτικό μια φορά, ίσως περίμένοντας βοήθεια από συνάδελφο μηχανολόγο.

Λέβητας του 1990-2 (κατασκευή κτιρίου) αγνώστων στοιχείων και ταμπελακίων (λειτουργεί σήμερα) και καυστηρας που άλλαξε πριν 2 χρόνια περίπου. Το σύστημα λειτουργεί σήμερα (προφανώς κάποιος το έχει συντηρήσει) και εξωτερικές διαστάσεις λέβητα περίπου 75*80*90εκ. Εξυπηρετείται τριπλοκατοικία περίπου 300τμ θερμαινόμενα πανταχόθεν ελέυθερο.

Για να βρω ισχύ λέβητα:

1) ψάχνω μελέτη θερμομόνωσης (αν βρεθεί) και βλέπω τι προτείνεται εκεί

2) ρωτάω αυτόν που εγκατέστησε τον καυστήρα πριν δύο χρόνια να μου πει που αναμένεται να είναι και ο λέβητας σε ισχύ

3) Φέρνω καυστηριατζή για να βγάλει και φύλλο συντηρησης που έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει και ό,τι μου πει

4) Όλα τα παραπάνω 

5) Ό,τι άλλο μου προτείνετε

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. μιλάμε για εξοικονομω με πιθανή αλλαγή σε αυτονομία και γαια πυρι μειχθητω

Από όλα τα παραπάνω το πιο αξιόπιστο είναι το 3.

Προσεγγιστικά πάντως και αν οι εξωτερικές διαστάσεις που γράφεις περιλαμβάνουν την μόνωση και τα καπάκια, ο λέβητάς σου είναι περίπου 70 KW.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Rumpelstiltskin said:

Είδατε που μπήκαμε σε εσωστρέφεια πάλι? 

Για να μην μιλάω για κόνσεπτ εξοικονομω/αρνητικά/θετικά/ΤΕΕ κλπ ας ρωτήσω κι εγω κάτι πιο πρακτικό μια φορά, ίσως περίμένοντας βοήθεια από συνάδελφο μηχανολόγο.

Λέβητας του 1990-2 (κατασκευή κτιρίου) αγνώστων στοιχείων και ταμπελακίων (λειτουργεί σήμερα) και καυστηρας που άλλαξε πριν 2 χρόνια περίπου. Το σύστημα λειτουργεί σήμερα (προφανώς κάποιος το έχει συντηρήσει) και εξωτερικές διαστάσεις λέβητα περίπου 75*80*90εκ. Εξυπηρετείται τριπλοκατοικία περίπου 300τμ θερμαινόμενα πανταχόθεν ελέυθερο.

Για να βρω ισχύ λέβητα:

1) ψάχνω μελέτη θερμομόνωσης (αν βρεθεί) και βλέπω τι προτείνεται εκεί

2) ρωτάω αυτόν που εγκατέστησε τον καυστήρα πριν δύο χρόνια να μου πει που αναμένεται να είναι και ο λέβητας σε ισχύ

3) Φέρνω καυστηριατζή για να βγάλει και φύλλο συντηρησης που έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει και ό,τι μου πει

4) Όλα τα παραπάνω 

5) Ό,τι άλλο μου προτείνετε

 

Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. μιλάμε για εξοικονομω με πιθανή αλλαγή σε αυτονομία και γαια πυρι μειχθητω

Έχεις τις εξής 2 επιλογές

α)Ψάχνεις στο ίντερνετ λέβητα παρόμοιων διαστάσεων για να δεις τι ισχύ έχει (στο περίπου έστω .. εξάλλου δε παίζει τόσο μεγαλο ρόλο αν η ισχύς είναι λίγο πιο πάνω η λίγο πιο κάτω παρά μόνο στον έλεγχο της υπεδιαστασιολογησης ). Μετά ψάχνεις τη μελέτη θέρμανσης (όχι θερμομόνωσης ) . Εάν τη βρεις κάνεις τον έλεγχο υπεδιαστασιολογησης με βάση αυτήν . Εάν δε τη βρεις βρίσκεις περιβάλλουσα και ακολουθείς τους τύπους της τοτεε. Σε κάθε περίπτωση παίρνεις τους υπολογισμούς σαν λέβητα ο οποίος δεν έχει καθολου στοιχεία . Παράλληλα καλό θα ήταν να πάρεις και ένα τηλέφωνο το συντηρητή . 

β) βγάζεις φύλλο ελέγχου και προχωράς με αυτό 

Το δεύτερο δε το κάνει σχεδόν κανένας από όσο έχω καταλάβει 

Τώρα το τι θα κάνεις δες και τι σε συμφέρει στο συγκεκριμένο ακίνητο που εξετάζεις  γιατί από τη στιγμή που αλλάζεις σύστημα θέρμανσης εάν πάρεις το φύλλο λέβητα η εξοικονόμηση θα είναι μικρότερη στο σενάριο που θα φτιάξεις 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τη βοήθεια. Στο ίδιο μήκος κύματος είμαστε.

Αν και ΠΜ, όντως από την εμπειρία μου στα ΠΕΑ τέτοια μεγέθη και ηλικία από λέβητες είναι όντως γύρω στις 50000-60000 kcal. Απλα ρώτησα ποιο εξειδικευμένους για να μην λέω μπούρδες.

Από την άλλη, πιο σωστό είναι όντως να βγάζεις φύλλο ελέγχου και προχωράς με αυτό, ειδικά τώρα που έχω και Β ΠΕΑ εν δυνάμει και αν δεν αλλάξει η πηγή θέρμανσης στο εξοικονομώ, θα πρέπει και ο δεύτερος να έχει ένα κοινό μπούσουλα. Έτσι σκέφτηκα ώστε να μην ρισκάρω και τα δεδομένα για  Β ΠΕΑ. Να δώσει έτοιμο το φύλλο ο ιδιοκτήτης με τις μετρήσεις.

Αν πάλι αλλάξω τελικά σύστημα θέρμανσης (βλέπε κόφτες και 3 κατηγορίες κλπ κλπ), τότε ίσως γίνω λίγο πιο αμελής επιθεωρητής στο Α ΠΕΑ.. :D όπως σωστά αναφέρατε. Φωτιά θα με κάψει :D

Για απλά ΠΕΑ όντως κάνένας στην Ελλάδα δε ζητάει φύλλο, πάνε πολλοί με το β.α. 0,80 όντως. Λίγοι συνάδελφοι το ζητάνε αλλά ποιος ιδιοκτήτης που σε δύο μέρες πουλάει και νοικιάζει θα πληρώσει συντήρηση και φύλλο ελέγχου που κοστίζει το ίδιο και παραπανω από το ΠΕΑ

(ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ ΑΦΟΥ ΟΙ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΙΜΕΣ ΠΕΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΨΙΑ ΚΑΤΑ 90%, ΦΥΛΛΟ θα ΖΗΤΗΣΟΥΝ???) 

 Ευχαριστώ και πάλι.

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

@nick_61 Σωστά :) Αλλά σε άλλο σημείο υπάρχει η διαφωνία και χρήζει ιδιαίτερης προσοχής! Στοn κόκκινο τοίχο ο Β επιθεωρητής θα βάλει U για αμόνωτο τοίχο, όπως και ο Α. Αν η επιφάνεια είναι μικρή και δεν επηρεάζει τόσο την ενεργειακή αναβάθμιση όλα καλά. Για να γίνω όμως πιο κατανοητή παραθέτω πραγματικό παράδειγμα που δουλεύω τώρα το ΣΚ: έχω διαμέρισμα β ορόφου, του 1970 αμόνωτο με 2 εκτεθειμένους τοίχους όπου και στους 2 υπάρχουν συρόμενα ανοίγματα που καλύπτουν σχεδόν όλη την επιφάνεια (δηλαδή μένουν μόνο τα δοκάρια και οι κολώνες). Μόνο με ηλιακό, κλιματιστικά, τέντες και κουφώματα που θέλει ο ιδιοκτήτης το διαμέρισμα δεν αναβαθμίζεται 3 κατηγορίες. Αυτό θα γίνει μόνο με τα εξής: είτε με αυτονόμηση στο σύστημα θέρμανσης κάτι που δεν επιθυμεί, είτε με θερμοπρόσωψη και σίγουρα αλλαγή ανοιγμάτων από συρόμενα σε ανοιγόμενα. Αυτό έχει και πρακτικές δυσκολίες μιας και δεν επιτρέπεται η αλλαγή αυτή από τον κανονισμό της πολυκατοικίας επομένως και συναίνεση να πάρει για την θερμοπρόσωψη, αφήνοντας τα συρόμενα δεν ανεβαίνει 3 κατηγορίες. Επομένως, καλούμαι να του πω ότι δεν μπορεί να συμμετάσχει στο πρόγραμμα. Δεν πρόκειται εγώ να θεωρήσω σε συρόμενο τοίχο U κατά ΚΕΝΑΚ και να μείνουν και τα συρόμενα απλά για να πάρω τη δουλειά και να έρθει στο τέλος ο Β και να αρχίζει να βάζει U αμόνωτων στο συρόμενο τοίχο, U κατά ΚΕΝΑΚ μόνο στην επιφάνεια των δοκαριών και των κολώνων, το διαμέρισμα να πέσει στις 2 κατηγορίες αναβάθμιση και μετά να κυνηγάνε εμένα :) Προτιμώ ένα ΠΕΑ λιγότερο :) Αυτά τα ολίγα από εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πιάσουμε τελικά στο Β ΠΕΑ τις 3 κατηγορίες αναβάθμιση και το 30%, μειώνεται η επιδότηση απλά με τα ποσοστά που είπαν ή δεν πληρώνονται τίποτα? Το ξεκαθάρισε κανένας? Γιατί δεν το έχω πιάσει καλά.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, Rumpelstiltskin said:

Αν δεν πιάσουμε τελικά στο Β ΠΕΑ τις 3 κατηγορίες αναβάθμιση και το 30%, μειώνεται η επιδότηση απλά με τα ποσοστά που είπαν ή δεν πληρώνονται τίποτα? Το ξεκαθάρισε κανένας? Γιατί δεν το έχω πιάσει καλά.

απο 10% μέχρι 30% απόκλιση μεταξύ των 2 ΠΕΑ, υφίστασαι μείωση βάσει του οδηγού..Πάνω απο 30%, απεντάσσεσαι..

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Rumpelstiltskin said:

Αν δεν πιάσουμε τελικά στο Β ΠΕΑ τις 3 κατηγορίες αναβάθμιση και το 30%, μειώνεται η επιδότηση απλά με τα ποσοστά που είπαν ή δεν πληρώνονται τίποτα? Το ξεκαθάρισε κανένας? Γιατί δεν το έχω πιάσει καλά.

Οι 3 κατηγορίες πρέπει να επιτευχθούν όπως και να έχει. Είναι ο βασικός όρος του προγράμματος. Από εκεί και πέρα, ξεκινούν οι υπόλοιποι έλεγχοι για αποκλίσεις μεταξύ α και β ΠΕΑ, κλπ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.