Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

11 ώρες πριν, getsakna said:

 

 

Υγ: ΤΟ ΤΕΕ πριν ζητήσει κλήρωση Β επιθ. ας συγκέντρωνε πρώτα τα ζητήματα αυτά, να ενημέρωνε τους "χορηγούς" του, εμάς δηλαδή, να εξέδιδε ερμηνευτικες μέσω Υπεκα και μετά ας ζητούσε να αλληλοσφαχθουμε.

 

Υγ2: Σκεφτείτε να δίνανε σε Β' συμβ.φο να κρίνει το συμβόλαιο του Α' τι θα γινόταν! 

Δεν την ζήτησε το ΤΕΕ την κλήρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ετσι ακούστηκε και γράφτηκε..Πάντως δεν έκανε και τίποτα να την αλλάξει, αν το δούμε αλλιώς..ούτε και προσπάθησε να μας διαφυλάξει απο το να βγάλουμε ο ένας τα μάτια του άλλου..

Δε νομίζω ο κάθε Σκρέκας να πρότεινε ελεγκτή και να δίνανε την αρμοδιότητα στο ΤΕΕ να την διεξάγει. Θα την έκανε το ΥΠΕΚΑ ή το BC αλλιώς, λογικά πάντα μιλώντας..

 

Άσχετο: Σε περίπτωση μόνωσης μόνο δαπέδου και αφήνοντας αμόνωτη τοιχοποιία, τι βάζω στο Pgen? το U των μονωμένων, των αμόνωτων ή κάποια ενδιαμέση τιμή?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, getsakna said:

...., αν το δούμε αλλιώς..ούτε και προσπάθησε να μας διαφυλάξει απο το να βγάλουμε ο ένας τα μάτια του άλλου..

Απο τι να διαφυλάξει το ΤΕΕ? Ή ξέρουμε ή δεν ξέρουμε να εφαρμόσουμε τεχνικούς κανονισμούς και νομοθεσία!

Το σύστημα αυτό που εφαρμόζεται εν έτη 2021, έπρεπε να είχε τεθεί σε εφαρμογή απο το 2011, αλλά τότε πρωταρχικό ρόλο έπαιζαν οι τράπεζες (οι νόμιμοι νταβατζήδες μας) και το ποσό του δανείου που θα έπαιρνες για τις επεμβάσεις και αν δεν ικανοποιούσε τα χρηματικά τους κριτήρια, σε πέταγαν εκτός ΕΚΟ! (μου έτυχε σε 8 περιπτώσεις τη διετία '11-'13)

Απο το 2014,2015 ή 2016 που όλες οι ειδικότητες μηχανικών ''είδαν φως και μπήκαν'' να κάνουν ΠΕΑ, ο καθένας για δικούς του λόγους, χωρίς να γνωρίζουν στοιχειώδη πράγματα περί διαδικασίας και διαχείριση ενέργειας βαφτίστηκαν εν. επιθεωρητές με σεμινάρια του κ@λου (ξέχασα κι αυτά που γνώριζα ως μηχανολόγος), με αποτέλεσμα την απαξίωση του ΠΕΑ (πήγε στα 20-50€).

Τώρα με τον β' εν. επιθεωρητή, υποψιάζομαι οτι θα ξεχωρίσει η ήρα απο τα στάρι, πολλοί συνάδελφοι θα βγούν στο ''τάκο'' και μάλιστα με συνέπειες, χρηματικό πρόστιμο και αφαίρεση προσωρινή ή οριστική της άδειας εν. επιθεωρητή.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, getsakna said:

Ετσι ακούστηκε και γράφτηκε..Πάντως δεν έκανε και τίποτα να την αλλάξει, αν το δούμε αλλιώς..ούτε και προσπάθησε να μας διαφυλάξει απο το να βγάλουμε ο ένας τα μάτια του άλλου..

Δε νομίζω ο κάθε Σκρέκας να πρότεινε ελεγκτή και να δίνανε την αρμοδιότητα στο ΤΕΕ να την διεξάγει. Θα την έκανε το ΥΠΕΚΑ ή το BC αλλιώς, λογικά πάντα μιλώντας..

Παιδιά, το έχουμε πει πολλές φορές, στο buildingcert έχουν λίστα Εν Επ. επί 10ετία και με χωρική κατανομή. Με 1 κλικ κάνουν 1000 κληρώσεις το δευτερόλεπτο για όλα τα εξοικονομώ ταυτόχρονα αν θέλουν, αφήστε τώρα το ΤΕΕ. ΤΟ ΤΕΕ επικαλείται πολιτική πίεση και λήψη αποφάσεων από πάνω για κάμποσες αποφάσεις (κλήρωση, τιμές υλικών, κόφτες κλπ κλπ). Πιθανώς όντως να έχουν δίκιο και να μην μπορούν να αλλάξουν κάτι. Και θα ήμασταν περήφανα τα μέλη του μόνο και μόνο για τη διεκδίκηση. 

Όμως κατά τη γνώμη αρκετών, η κλήρωση ΕΝ. ΕΠ. έπρεπε να γίνει από το ΥΠΕΚΑ και το BC που είναι πιο απρόσωπο για τους περισσότερους εξ' ημών και δεν υπάρχει εύκολη πρόσβαση. 

Απλά το ΤΕΕ είναι σύμβουλος/διαχειριστής του ΕΚΟ φέτος και πληρώνεται για αυτό εξ ου και όλα τα ωραία.

Όμως στην πράξη και ανά την Ελλάδα, και το ξαναείπα, κάποιοι διαφημίζουν τη διαβλητότητα του συστήματος ήδη προς άγραν πελατών. Έτσι, καλό θα ήταν να μην κυκλοφορούν τις τελευταίες μέρες τα μίνιμουμ μόρια που περνάνε ανά περιφέρεια και αρχίσουν να γίνονται επαναυποβολές με περισσότερα μόρια να περάσουν τον πήχη.

Μακάρι να μη συμβεί. Με ευχές δεν πάμε κάπου όμως.

Εξ' ου και θα θέλαμε σαν μέτρο διαφάνειας από το ΤΕΕ να μας πει και πότε κατατέθηκαν οι αιτήσεις που περνάνε (όχι ότι δεν πειράζεται και αυτό..).

Και πριν αρχίσετε να νομίζετε ότι υπάρχει κίνημα ΨΕΚ στο εξοικονομώ, ξυπνήστε κάποιοι. Η εμπειρία μας κάνει απαισιόδοξους.. 

 

 

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dib said:

 

 

Συνάδελφε δυστυχώς τρωγόμαστε (με ηρεμία βέβαια) οι μηχανικοί μεταξύ μας, και το κακό ξέρεις ποιο είναι? Υποψιάζομαι άσχημα ότι όσοι γράψαμε τις τελευταίες 1-2 μέρες είτε για συρόμενα κουφώματα και Β ΠΕΑ, είτε για το ποιος θα έπρεπε να είναι Εν ΕΠ., είτε για το "στάρι και την ήρα", αυτοί που χαλάμε το χρόνο μας εδώ μέσα να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε δηλαδή, δεν είμαστε κατα μεγάλη πλειοψηφία νομίζω όσοι σκοτώνουν το άθλημα. Δεν νομίζω ότι κάνουμε 3 και 5 ΠΕΑ το χρόνο ανεξαρτήτως ΕΚΟ και με μηδενικές αμοιβές από το σπίτι. 

Όμως συνεχίζω να πιστεύω ότι με 100 λάθος ΠΕΑ στο εξοικονομώ και διαιτησία δεν θα κάψουμε μόνο κακούς επιθεωρητές που δεν ξέρουν να εφαρμόσουν το νόμο. Ο ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΕΝΑΚ ΚΕΝΑΚ. Και ο Ελ. Επαγγελματίας Ελ. Επαγγελματίας. Ας τον εφαρμόσει. Και να φάει και πρόστιμο αν δεν ξέρει. Επίσης βλέπα στο φόρουμ πολύ νεους συναδέλφους να ρωτάνε για βασικότατα πράγματα στα ΠΕΑ και ΕΚΟ, που σημαίνει ότι κάποιοι "γάτοι" πιο παλιοί στην πιάτσα ή "προμηθευτές" "δουλειάς" και υλικών θα τους βάλουν να υπογράψουν τα πάντα (τα συρόμενα και το U είναι το λιγότερο). Και αυτούς θέλω να ξυπνήσουμε..

Το ΠΕΑ όντως δεν είναι υψηλή τέχνη αλλά ούτε και ΚΩ...ΡΤΟ όπως το νομίζει η κοινωνία και η πολιτεία ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ(???).

Yπάρχουν απείρως πιο εύκολοι τρόποι να βρουν τους κακούς ΕΝ ΕΠ από το BC... Τα δε πρόστιμα είναι γελοία και απλά μπορείς να βγάλεις πολλά λεφτά όντας παρόνομος και με σφραγίδα και χωρίς.  Μέχρι να φας το πρόστιμο θα έχεις βγάλει πολλαπλάσια από αυτό. Και θα χάσεις την άδεια για 6 μήνες ή 1 χρόνο. ΣΙΓΑ ΤΑ ΩΑ. Και ρίχνοντας σε νεότερους την ευθύνη και τις νέες υπογραφές που θα βρεις για να τους δώσεις "δουλειά" με 30ευρώ. Και δεν θα φαίνεσαι και πουθενά. Μαύρος κι άραχνος. ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ και μπήκαμε στο 2022. 

 Ζούμε και έξω παιδιά. Όχι μόνο στα φόρουμ (και δεν εννοώ εσάς αγαπητοί προλαλήσαντες συνάδελφοι).

Όλα Made in Greece. Οθωμανικό Κράτος της Ευρώπης.

Και θα μπορούσα και εγώ και εσείς να κάνουμε ΠΕΑ ή να ξεκουράζόμαστε με τις οικογένειές μας αντί να τσαντιζόμαστε με τις τρύπες του ΕΚΟ και του ΥΠΕΚΑ και των ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ και του ΤΕΕ κλπ κλπ. Αλλά αντί να ζητάμε ή όχι μια μικρή αμοιβή, ας διαμαρτυρηθούμε και καμιά φορα.

 

ΥΓ. Συγγνώμη για τα πολλά λόγια. Με βλέπω να αλλάζω όνομα στο φόρουμ και να γίνομαι ή banksy ή ANONYMOUS στο τέλος. :D :D :D :D

 

1114425622_banksy-2-768x480--.jpg.f6a5abcfad70b4e57df83b76fd1c3732.jpg

 

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dib said:

Απο τι να διαφυλάξει το ΤΕΕ? Ή ξέρουμε ή δεν ξέρουμε να εφαρμόσουμε τεχνικούς κανονισμούς και νομοθεσία!

Το σύστημα αυτό που εφαρμόζεται εν έτη 2021, έπρεπε να είχε τεθεί σε εφαρμογή απο το 2011, αλλά τότε πρωταρχικό ρόλο έπαιζαν οι τράπεζες (οι νόμιμοι νταβατζήδες μας) και το ποσό του δανείου που θα έπαιρνες για τις επεμβάσεις και αν δεν ικανοποιούσε τα χρηματικά τους κριτήρια, σε πέταγαν εκτός ΕΚΟ! (μου έτυχε σε 8 περιπτώσεις τη διετία '11-'13)

Απο το 2014,2015 ή 2016 που όλες οι ειδικότητες μηχανικών ''είδαν φως και μπήκαν'' να κάνουν ΠΕΑ, ο καθένας για δικούς του λόγους, χωρίς να γνωρίζουν στοιχειώδη πράγματα περί διαδικασίας και διαχείριση ενέργειας βαφτίστηκαν εν. επιθεωρητές με σεμινάρια του κ@λου (ξέχασα κι αυτά που γνώριζα ως μηχανολόγος), με αποτέλεσμα την απαξίωση του ΠΕΑ (πήγε στα 20-50€).

Τώρα με τον β' εν. επιθεωρητή, υποψιάζομαι οτι θα ξεχωρίσει η ήρα απο τα στάρι, πολλοί συνάδελφοι θα βγούν στο ''τάκο'' και μάλιστα με συνέπειες, χρηματικό πρόστιμο και αφαίρεση προσωρινή ή οριστική της άδειας εν. επιθεωρητή.

 

Ας ξεχωρίσει και η ήρα και όποιος άλλος επιθυμείς απο το στάρι. Αλλά να μην γίνεται μόνο στο δικό μας επάγγελμα αυτό. Ας γίνει και σε άλλους κλάδους. Μην θίξω το θέμα των δημόσιων υπαλλήλων που η ήρα νικά το στάρι...αλλάζω θέμα και δεν θέλω..

όσο για το αν η νομοθεσία είναι de facto διχως παρερμηνείες και παραθυράκια, αν ίσχυε αυτό δεν θα αραδιάζαμε 3 σελίδες για τα συρόμενα κουφώματα..

 

συναδελφικά..

 

συμφωνώ με όλα τα λεγόμενα του φιλόσοφου @Rumpelstiltskin

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να διορθώσω το πρόγραμμα κανενός συναδέλφου. Αυτό που θα κάνω έλεγχο είναι αν έχουν γίνει οι προτεινόμενες παρεμβάσεις και αυτό νομίζω ότι είναι και το νόημα του ελέγχου από τον Β ενεργειακό και όχι αν είναι σωστό το Α ΠΕΑ και οι παραδοχες που έκανε ο Α ενεργειακός επιθ.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, SEKKARA said:

Δεν πρόκειται να διορθώσω το πρόγραμμα κανενός συναδέλφου. Αυτό που θα κάνω έλεγχο είναι αν έχουν γίνει οι προτεινόμενες παρεμβάσεις και αυτό νομίζω ότι είναι και το νόημα του ελέγχου από τον Β ενεργειακό και όχι αν είναι σωστό το Α ΠΕΑ και οι παραδοχες που έκανε ο Α ενεργειακός επιθ.

Χωρίς καμία διάθεση αντιδικίας δεν είναι  αυτό το νόημα του Β' ΠΕΑ....

Εσύ σαν επιθεωρητής είσαι υποχρεωμένος να βγάλεις το δικό σου ΠΕΑ και βάσει αυτού θα ελεγχθεί αν εκπληρώθηκαν οι απαιτήσεις του Προγράμματος....

Αν ο 1ος επιθεωρητής έχει κάνει λάθη αυτό είναι πρόβλημα δικό του και του ιδιοκτήτη....

Εσύ σαν 2ος δεν είσαι καταγραφέας αλλά επιθεωρητής....

 

 

Edited by pggiotas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, pggiotas said:

Χωρίς καμία διάθεση αντιδικίας δεν είναι  αυτό το νόημα του Β' ΠΕΑ....

Εσύ σαν επιθεωρητής είσαι υποχρεωμένος να βγάλεις το δικό σου ΠΕΑ και βάσει αυτού θα ελεγχθεί αν εκπληρώθηκαν οι απαιτήσεις του Προγράμματος....

Αν ο 1ος επιθεωρητής έχει κάνει λάθη αυτό είναι πρόβλημα δικό του και του ιδιοκτήτη....

Εσύ σαν 2ος δεν είσαι καταγραφέας αλλά επιθεωρητής....

Αυτό ακριβώς...Τόσο απλά.. Μην πηγαίνουμε στο άλλο άκρο..

Και που να δείτε τι υφιστάμενα ΠΕΑ από ενοικιάσεις/πωλήσεις έχω δει τους τελευταίους δύο μήνες που θέλουν να τα κρατήσουν για εξοικονομώ.. 2 κατηγορίες πάνω κάτω παίζουν από την πραγματικότητα.. Και δεν το λέω για να δείξω ότι είμαι σωστός στη δουλειά μου.. Εκεί βγαίνει το μάτι.. Για αυτό έκανα όλη την κουβέντα με τα προσαρτήματα πριν λίγες μέρες..

Ας κάνω όμως και καμία δουλειά σήμερα γιατί το ξεφτίλισα.. Καλή βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.