Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

30 λεπτά πριν, pggiotas said:

Χωρίς καμία διάθεση αντιδικίας δεν είναι  αυτό το νόημα του Β' ΠΕΑ....

Εσύ σαν επιθεωρητής είσαι υποχρεωμένος να βγάλεις το δικό σου ΠΕΑ και βάσει αυτού θα ελεγχθεί αν εκπληρώθηκαν οι απαιτήσεις του Προγράμματος....

Αν ο 1ος επιθεωρητής έχει κάνει λάθη αυτό είναι πρόβλημα δικό του και του ιδιοκτήτη....

Εσύ σαν 2ος δεν είσαι καταγραφέας αλλά επιθεωρητής....

 

 

Το δικό μου Β ΠΕΑ θα το κάνω όσο πιο σωστά γνωρίζω να το κάνω εφόσον καταγράψω τις παρεμβάσεις που έχουν γίνει  αλλά σίγουρα  δεν  θα το αντιμετωπίσω σύμφωνα με το <<Αν ο 1ος επιθεωρητής έχει κάνει λάθη αυτό είναι πρόβλημα δικό του και του ιδιοκτήτη....>> . Κανένας αλάθητος συνάδελφοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Το δικό μου Β ΠΕΑ θα το κάνω όσο πιο σωστά γνωρίζω" και "Κανένας αλάθητος συνάδελφοι."

Δέκα λαικ κι ας είμαι και τελειομανής.. Όλα τα λάθη ή παραλείψεις δεν είναι τα ίδια.. Αυτό λέω τόσες μέρες.. Δεν χαρίζουμε ούτε σκοτώνουμε.. Παρατηρούμε και λίγο από εμπειρία.. ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΜΩΣ.. Σέβομαι και τις άλλες αλλά θα τις ακολουθήσω κατά 95% αλλά όχι 100%. 

Παραασχοληθήκαμε όμως ενώ έχει πολύ δρόμο.. Και φταίω κι εγώ..

 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, SEKKARA said:

αλλά σίγουρα  δεν  θα το αντιμετωπίσω σύμφωνα με το <<Αν ο 1ος επιθεωρητής έχει κάνει λάθη αυτό είναι πρόβλημα δικό του και του ιδιοκτήτη....>> 

Επειδή μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω σωστά από αυτά που γράφεις....

Δλδ ποιος θα είναι ο τρόπος αντιμετώπισης σου... 

Μην παρεξηγηθώ... Πραγματικά ενδιαφέρομαι να μάθω και διαφορετικά σκεπτικά από το δικό μου....

Εννοείται ότι κανείς δεν είναι αλάθητος....... εκτός του Πάπα  για να μην ξεχνιόμαστε.... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2022 at 12:14 ΜΜ, MAR_PAX said:

Καλημέρα και καλή φωτιση να εχουμε! 

Οταν κανουμε προσαρτημα μπορούμε να κοψουμε αποδειξη με αυτην την αιτιολογία και να είναι επιλέξιμη δαπάνη απο το πρόγραμμα η δε δικαιολογείται κάτι τετοιο?  

Παιδιά κάποιος έχει γνώμη για το παραπάνω ? 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @BlueEyes

Και κάτι ακόμα .. 

Έχω αίτηση που  δεν εντάχθηκε στο αυτονομω (έφτασε μέχρι το στάδιο 3 δηλ περάστηκε και το ΠΕΑ αλλά δε πρόλαβε να υποβληθεί οριστικα)  και τώρα κάνω προσάρτημα για να την υποβάλλω στο εξοικονομώ 2021. Πρέπει να σβήσω την αίτηση που είχα κανει στο αυτονομω και μετά να κάνω νέα για το εξοικονομώ 2021? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MAR_PAX said:

Ευχαριστώ @BlueEyes

Και κάτι ακόμα .. 

Έχω αίτηση που  δεν εντάχθηκε στο αυτονομω (έφτασε μέχρι το στάδιο 3 δηλ περάστηκε και το ΠΕΑ αλλά δε πρόλαβε να υποβληθεί οριστικα)  και τώρα κάνω προσάρτημα για να την υποβάλλω στο εξοικονομώ 2021. Πρέπει να σβήσω την αίτηση που είχα κανει στο αυτονομω και μετά να κάνω νέα για το εξοικονομώ 2021? 

Όχι δεν έχεις πρόβλημα. Προχωράς έτσι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα τη βοήθειά σας σε δυο ερωτήματα:

  • Στον οδηγό του Προγράμματος, στην Κατηγοριά 4. 'ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΖΝΧ', αναφέρει στον περιορισμό (9) πως ''H επιλέξιμη δαπάνη αφορά μόνο ένα σύστημα παροχής ΖΝΧ και όχι περισσότερα των υποκατηγοριών 4.Α έως 4.Δ.''. 

Αυτό σημαίνει πώς μια Κατοικία, στην Κατηγορια Συστήματα Παροχής ΖΝΧ,  δε μπορεί να επιδοτηθεί ταυτόχρονα και για Ηλιακό και για Ταμιευτήρα Αποθήκευσης Αντλίας Θέρμότητας; 

  • Εχω ΠΕΑ Διαμερίσματος, που δεν κατάφερε να ενταχθεί στο προηγούμενο Εξοικονομώ. Ο ιδιοκτήτης θέλει τώρα να προσπαθήσει να ενταχθεί στο Εξοικονομώ 2021. Στο μεταξύ όμως κατήργησε από στο Διαμέρισμα τη θέρμανση με καυστηρα - λεβητα πετρελαιου, η οποια και αποτυπωνόταν στο υπαρχον ΠΕΑ. Με άλλα λόγια αλλαξανε τα ενεργειακα χαρακτηριστικά του Διαμερισματος.

Τι πρέπει να κάνω; να ζητησω ανάκληση του υφιστάμενου ΠΕΑ προκειμένου να το διορθωσω με τα νεα δεδομένα και να βάλω το Διαμερισμα ως μη θερμαινόμενο ή να προχωρήσω στην έκδοση νεου ΠΕΑ;

Σας ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μια ερώτηση για τον υπολογισμό του Pgen μετά τις παρεμβάσεις και κυρίως για τον υπολογισμό του νέου Um. 

Θεωρώ πως αφού θερμομονώθηκαν ορισμένα (ή και όλα) τα δομικά στοιχεία σε επαφή με αέρα ή ΜΘΧ, για τον υπολογισμό του Um πρέπει να χρησιμοποιηθεί ο τύπος 2.23 της ΤΟΤΕΕ 2 (έστω και απλοποιητικά με χρήση +0,20 για θερμογέφυρες). Το ερώτημα είναι αν στο Um λαμβάνονται υπόψιν και οι επιφάνειες προς άλλους θερμαινόμενους χώρους (είτε του κτηρίου είτε με όμορο).

Και αν όντως λαμβάνονται υπόψιν, όπως προκύπτει και από τους μειωτικούς συντελεστές b, τι U παίρνουμε για αυτά τα στοιχεία όταν είναι αμόνωτα (παλαιά κτήρια ή επιφάνειες μεταξυ διαμερισμάτων) αφού δεν έχουμε πίνακα για U σε επαφή με θερμαινόμενο χώρο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.  Από  ότι κατάλαβα  Προσάρτημα  σε Ενεργειακό Πιστοποιητικό  ΑΛΛΟΥ  Επιθεωρητή  δεν  μπορώ να κάνω ,  Σωστά  ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.