Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

3 ώρες πριν, dib said:

Συνάδελφε έχεις υπόψη σου κάποια/ες εταιρείες που πληρούν τη κατηγορία ακαυστότητας Ε ?

Δυστυχώς όχι, αγαπητέ @dib. Δεν μου έτυχαν PVC φέτος και δεν το έχω ψάξει…

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, vagom said:

Δυστυχώς όχι, αγαπητέ @dib. Δεν μου έτυχαν PVC φέτος και δεν το έχω ψάξει…

Ευχαριστώ για το κόπο που έκανες να απαντήσεις αγαπητέ συνάδελφε @vagom....

 

edit

Μια ερώτηση συνάδελφοι όποιος ξέρει... κάνω εσωτερική μόνωση οροφής με ελαφρά πετάσματα (τσιμεντοσανίδα) και έχω R > 1,8 ... που κατατάσσεται στην Ι ή ΙΙ κατηγορία και ποια υποκατηγορία 2Α ή 2Γ2 για ελαφρά πετάσματα (τσιμεντοσανίδα) ?

Φαντάζομαι πάει 2Α - ΙΙ, αλλά θα ήθελα και μια άλλη γνώμη.

Ευχαριστώ

 

 

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dib said:

Μια ερώτηση συνάδελφοι όποιος ξέρει... κάνω εσωτερική μόνωση οροφής με ελαφρά πετάσματα (τσιμεντοσανίδα) και έχω R > 1,8 ... που κατατάσσεται στην Ι ή ΙΙ κατηγορία και ποια υποκατηγορία 2Α ή 2Γ2 για ελαφρά πετάσματα (τσιμεντοσανίδα) ?

Φαντάζομαι πάει 2Α - ΙΙ, αλλά θα ήθελα και μια άλλη γνώμη.

Ευχαριστώ

Είσαι 2.Γ2 (ΙΙ). (παρ. 3.3.2(iii) σελ. 36 οδηγού).

Η 2.Α αφορά μόνωση δώματος εξωτερικά. (παρ. 3.3.2(i) σελ. 36 οδηγού) και πίνακας 4.1.1. σελ 43 οδηγού.

 

Edited by nick_61
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, nick_61 said:

Είσαι 2.Γ2 (ΙΙ). (παρ. 3.3.2(iii) σελ. 36 οδηγού).

Ναι μπράβο σου συνάδελφε @nick_61 κι ευχαριστώ ... και να πεις δεν το έχω διαβάσει και σημειώσει!!!!

Αλλά η θολούρα φέρνει αρνητικά αποτελέσματα. (+1)

Link to comment
Share on other sites

Σε διαμέρισμα περίπου 109 τμ με προϋπολογισμό περίπου 21000 που είναι κατηγορία Ε και παει στην Β+ (εξοικονόμηση περίπου 180 kwh) δεν παίρνω καθόλου μόρια από το κριτήριο της εξοικονόμησης ενέργειας .. Είναι λογικό η κατι κάνω λάθος  ?!

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, vagom said:

@katrmp Νομίζω ότι τα 7 μέτρα επιτρεπτής απόκλισης δεν αφορούν αποκλίσεις που απαιτούν ρύθμιση ή τακτοποίηση, αλλά αιτιολογημένες αποκλίσεις λόγω π.χ. έλλειψης σύστασης και προσμέτρησης του κλιμακοστασίου στα τετραγωνικά της ωφέλιμης επιφάνειας. Θυμάμαι να έχει βγει και μια διευκρίνηση επ’ αυτού, την οποία δυστυχώς δεν μπορώ να εντοπίσω…

 

12 ώρες πριν, BlueEyes said:

Ακριβώς έτσι ειναι. Η διαφορά στα τετραγωνικά (τα 7 τμ που αναφερονται) αφορούν φωταγωγούς/κλιμακοστάσια και γενικά διαφοροποιήσεις στη μέτρηση του εμβαδού από το Ε9 στο ΠΕΑ.

Παιδια δεν υπάρχει διαχωρισμός. 7τμ αυθαιρεσία τακτοποιείται μετά. Απλά. Κανένας περιορισμός άλλος

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, MAR_PAX said:

Σε διαμέρισμα περίπου 109 τμ με προϋπολογισμό περίπου 21000 που είναι κατηγορία Ε και παει στην Β+ (εξοικονόμηση περίπου 180 kwh) δεν παίρνω καθόλου μόρια από το κριτήριο της εξοικονόμησης ενέργειας .. Είναι λογικό η κατι κάνω λάθος  ?!

Λογικό αφού έχεις x1>1 (1,07) άρα Κ1=0

Edited by d1m1tr1s
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ ,

Απλώς μου φαίνεται περίεργο να κανεις τόσες παρεμβασεις σε ένα διαμέρισμα (κουφώματα , θερμομινωση , αντλία και ηλιακός) από τη Ε να πηγαίνει Β+ και να παίρνεις μηδέν από την εξοικονόμηση 🤔..

Η συγκεκριμένη περίπτωση δηλαδή μπορεί να πάρει το πολύ 29 μόρια, αφού από τα 100 αφαιρούμε 50 για την εξοικονόμηση και άλλα 3*7=21 μιας και δεν είναι πολύτεκνοι, ΑΜΕΑ η μονογονεϊκές! Και μάλιστα θα είναι πιο κάτω από τα 29 γιατί έχουν υψηλό εισόδημα και η κατηγορία του ΠΕΑ είναι Ε! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι @SEKKARA έχεις δίκαιο .. τόσο ηταν ο προυπολογισμός απλώς χθες βραδυ οταν εγραφα το post δεν ημουν γραφειο και δε θυμόμουν ακριβώς  .. 

Λοιπον τελικά έχω : προυπολογισμό 19675,88 ευρω  , Εξοικονόμηση 180,60 και τετραγωνικά 108,96 

για τα οποία η ουσία είνια μια .. Δε μου δινει καθολου μόρια στην εξοικονόμηση 

 

                            

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.