Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

κάνεις λάθος απο μόνο σου και το παραδέχεσαι όταν λές << δυστυχώς δεν αναφέρεται >>! Χρειάζεται άλλο επιχείρημα??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, johnkost said:

Είστε σίγουρη ότι μπορείτε να ισχυριστείτε με απόλυτη βεβαιότητα ότι το διάκενο αέρα της δικέλυφης τοιχοποιίας επικοινωνεί ΜΟΝΟ με το εξωτερικό περιβάλλον  και όχι με εσωτερικό? Γιατί αγνοείται τις υπόλοιπες 2 περιπτώσεις της ΤΟΤΕΕ? Ο συνάδελφος παρέθεσε τα αποσπάσματα της ΤΟΤΕΕ που αναφέρει 3 περιπτώσεις. Κι εσείς αυθαίρετα, για κάποιο λόγο, αποδέχεστε μόνο τη μία και καταργείται τις άλλες δύο. Μπορείτε να μας το αιτιολογήσετε?

Κάτι δεν θέλετε να καταλάβετε στίς 3 αναφορές της ΤΟΤΕΕ. Ομως είναι απλούστατες και οι 3. Τα χωνευτά αφορουν ( κλασσικά κουφώματα )  την πληρη επαφη με εξωτερικό περιβάλλον. Και οι υπόλοιπες δύο είναι ξεκάθαρο πότε συμβαίνουν

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, katrmp said:

Κάτι δεν θέλετε να καταλάβετε στίς 3 αναφορές της ΤΟΤΕΕ. Ομως είναι απλούστατες και οι 3. Τα χωνευτά αφορουν ( κλασσικά κουφώματα )  την πληρη επαφη με εξωτερικό περιβάλλον. Και οι υπόλοιπες δύο είναι ξεκάθαρο πότε συμβαίνουν

Μόνο με το εξωτερικό περιβάλλον και όχι με το εσωτερικό; Άρα δε βγαίνει ΠΕΑ; Και τι σημαίνει "κλασσικά κουφώματα";

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν πειράζει. Καλό Σκ . Οταν ο αλλος επειδή τον εξυπηρετεί (και εμένα με εξυπηρετει πλήρως να λαμβάνεται υπόψιν η εξωτ.θερμ/ση, αλλά τι να κάνουμε) και θα διαβάσει ότι θέλει, προκειμένου να το πετύχει με ξεπερνά. Ο καθένας κάνει αυτό που πιστεύει. Μην ξεχάσετε πάντως την εμπλοκή του ΤΕΕ πιά. Εχει σημασία σε αυτο που συζητάμε.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, katrmp said:

Παιδιά δεν πειράζει. Καλό Σκ . Οταν ο αλλος επειδή τον εξυπηρετεί (και εμένα με εξυπηρετει πλήρως να λαμβάνεται υπόψιν η εξωτ.θερμ/ση, αλλά τι να κάνουμε) και θα διαβάσει ότι θέλει, προκειμένου να το πετύχει με ξεπερνά. Ο καθένας κάνει αυτό που πιστεύει. Μην ξεχάσετε πάντως την εμπλοκή του ΤΕΕ πιά. Εχει σημασία σε αυτο που συζητάμε.

Προφανώς συνεχίζετε να επιμένετε ότι η επαφή γίνεται μόνο με το εξωτερικό περιβάλλον (ποτέ με το εσωτερικό), σε κάθε περίπτωση δικελυφης τοιχοποιίας και για κάθε είδος χωνευτου κουφώματος, μη δεχόμενος τις άλλες περιπτώσεις που η ΤΟΤΕΕ αναφέρει. Αυτό που λέω εγώ είναι ότι μπορεί να συμβαίνουν και οι τρεις περιπτώσεις, ανάλογα την περίπτωση. Ποτέ δε θα έλεγα ότι 1000% δε θα λάβω υπόψη μου εξωτερική θερμομόνωση σε δικελυφη τοιχοποιίας με χωνευτο κούφωμα. Αυτό θα κληθείτε να δικαιολογήσετε ( και να ποσοτικοποιήσετε βάσει ΤΟΤΕΕ) εσείς σε ενδεχόμενο ορισμό σας σε Β ΠΕΑ. Καλό ΣΚ και καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Σε όποιον θεωρεί ότι μπορεί να εφαρμόσει εξωτ. Θερμομόνωση σε τοίχο συρόμενων και να επιδοτηθεί για αυτό ο πελάτης του, θα του πρότεινα να το θέσει σαν ερώτημα στο ΤΕΕ ώστε να μπορεί να το υπερασπιστεί μετά ….

Αν πάντως το ΤΕΕ απαντήσει οτιδήποτε θα παρακαλούσα να μας το αναφέρετε ….


Υ.Γ.

εγώ πάντως σαν 2ος σε καμία περίπτωση δεν θα θεωρήσω μονωμένο τέτοιο τοίχο …..

εκτός αν βγει νέα ΤΟΤΕΕ που να το αναφέρει …..

 

Υ.Γ.

Απο την εποχή του ΚΘΚ σε δικέλυφη τοιχοποιία το εξωτ. μέρος δεν λαμβάνει μέρος στους υπολογισμούς…. 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, pggiotas said:

Σε όποιον θεωρεί ότι μπορεί να εφαρμόσει εξωτ. Θερμομόνωση σε τοίχο συρόμενων και να επιδοτηθεί για αυτό ο πελάτης του, θα του πρότεινα να το θέσει σαν ερώτημα στο ΤΕΕ ώστε να μπορεί να το υπερασπιστεί μετά ….

Αν πάντως το ΤΕΕ απαντήσει οτιδήποτε θα παρακαλούσα να μας το αναφέρετε ….


Υ.Γ.

εγώ πάντως σαν 2ος σε καμία περίπτωση δεν θα θεωρήσω μονωμένο τέτοιο τοίχο …..

εκτός αν βγει νέα ΤΟΤΕΕ που να το αναφέρει …..

 

Υ.Γ.

Απο την εποχή του ΚΘΚ σε δικέλυφη τοιχοποιία το εξωτ. μέρος δεν λαμβάνει μέρος στους υπολογισμούς…. 

Μη λέμε τα ίδια. Η ΤΟΤΕΕ αναφέρει 3  περιπτώσεις για πλήρως αεριζόμενο διάκενο. Επαφή με εσωτερικό περιβάλλον, επαφή με εξωτερικό περιβάλλον και συνδυασμό των παραπάνω. Εσείς δέχεστε μόνο τη δεύτερη περίπτωση. Δεκτό. Το γιατί μόνο αυτή δε μας εξηγειτε.

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, pggiotas said:

Υ.Γ.

εγώ πάντως σαν 2ος σε καμία περίπτωση δεν θα θεωρήσω μονωμένο τέτοιο τοίχο …..

εκτός αν βγει νέα ΤΟΤΕΕ που να το αναφέρει …..

Μα η ΤΟΤΕΕ αναφέρει ξεκάθαρα πως αντιμετωπίζεται το διάκενο. Το ερώτημα είναι:

Θεωρείτε ότι το διάκενο έρχεται πάντα σε επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον αλλά δεν έρχεται ποτέ σε επαφή με τον εσωτερικό αέρα; 

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, katrmp said:

Παιδιά δεν πειράζει. Καλό Σκ . Οταν ο αλλος επειδή τον εξυπηρετεί (και εμένα με εξυπηρετει πλήρως να λαμβάνεται υπόψιν η εξωτ.θερμ/ση, αλλά τι να κάνουμε) και θα διαβάσει ότι θέλει, προκειμένου να το πετύχει με ξεπερνά. Ο καθένας κάνει αυτό που πιστεύει. Μην ξεχάσετε πάντως την εμπλοκή του ΤΕΕ πιά. Εχει σημασία σε αυτο που συζητάμε.

Εγώ λέω ότι με εξυπηρετεί αλλά το τεκμηριωνω. Εσύ λες "πάντα έρχεται σε επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον". Που το είδες αυτό; Όταν φτάσουν οι υποθέσεις σε δικαστήριο θα δεις ότι δε μετράει η εμπλοκή του ΤΕΕ, αλλά τι λέει ο νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.