Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Καλημέρα. Όταν η διεύθυνση του ακινήτου στα νομιμοποιητικά έγγραφα δεν ταυτίζεται με τη σημερινή, το πρόγραμμα μας ζητάει σαν προαπαιτούμενο δικαιολογητικό βεβαίωση από τον αρμόδιο ΟΤΑ από την οποία να προκύπτει η ταυτοποίηση του ακινήτου. Υπάρχει περίπτωση 2 εβδομάδες πριν λήξει η προθεσμία κατάθεσης των αιτήσεων να καταθέσω αίτηση στην πολεοδομία και να λάβω τη σχετική βεβαίωση? Μάλλον αδύνατο. Εσείς σε ανάλογη περίπτωση τι έχετε κάνει? Μήπως να δηλώσω στο σύστημα ότι η διεύθυνση ταυτίζεται και να καταθέσω τη σχετική βεβαίωση αργότερα πριν την τελική επιθεώρηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

Εξαρτάται απο τον Δήμο. Σε μια δική μου περίπτωση δεν άργησαν πάνω απο λίγες μέρες όταν τους είπα ότι πρόκειται για το Εξοικονομώ. Βέβαια όταν έκανα την αίτηση στο Εξοικονομώ και δήλωσα ότι δεν ταυτίζεται η διευθυνση άδειας με τη σημερινή, πήγα σε ειδική περίπτωση αίτησης και μου ζήτησε να ανεβάσω τη βεβαιωση του ΟΤΑ μαζί με νομιμοποιητικά στοιχεία και λογαριασμό ΔΕΗ,  οπότε καταλαβαίνεις τι καθυστέρηση θα υπάρχει....

Δεν ξέρω αν έχεις πρόβλημα αν δεν δηλώσεις ότι η σημερινή διευθυνση είναι διαφορετική απ'ότι στην άδεια.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

Ειλικρινά θλίβομαι διότι το επίπεδο της συζήτησης κατεβαίνει. Ο προβληματισμός είναι προβληματισμός και οι Κανονισμοί είναι Κανονισμοί. Οι μελέτες που εκπονούμε βασίζονται στον Κανονισμό και ελεγχόμαστε για το αν τον ακολουθούμε ή όχι. Σαφώς και ο καθένας μας έχει την ευθύνη για ό,τι υπογράφει και σφραγίζει. Σε φάση ελέγχου όμως όλοι μας είμαστε το ίδιο υπόλογοι για την εφαρμογή του Κανονισμού άσχετα αν συμφωνούμε ή όχι. Φυσικά γι' αυτό υπάρχει και το φόρουμ ώστε με επιχειρήματα να μπορέσουμε να στοιχειοθετήσουμε την αντίθετη άποψη η οποία φυσικά και μπορεί να στέκει, άλλωστε η ΤΟΤΕΕ δεν είναι πανάκεια (!) αλλά έως ότου αλλάξει, από τη στιγμή που υπογράφουμε για ένα έργο ή ΠΕΑ πάνω στο οποίο στηρίζεται ολόκληρο πρόγραμμα ΕΣΠΑ, πρέπει να είμαστε και τυπικά σωστοί. Αυτά από εμένα και πραγματικά θλίβομαι γιατί δεν περίμενα να εκφράζονται τέτοιες απόψεις (προ ώρας κ.λπ.).

Αυτό ακριβώς προσπάθησα να κάνω. Παρέθεσα τα επιχειρήματά μου, και αντί να διαβάσω επιχειρήματα ότι κάνω λάθος διάβασα απαντήσεις του τύπου "εγώ πάντως 1000% σε 2ο ΠΕΑ δε θα λάβω υπόψη την εξωτερική θερμομόνωση". Τώρα όσον αφορά τον κανονισμό, όντως είμαστε υποχρεωμένοι να ακολουθούμε τον κανονισμό, είτε μας αρέσει είτε όχι. Τα επιχειρήματά μου βασίστηκαν στην ΤΟΤΕΕ. Και αν φτάσει η κατάσταση σε δικαστήριο, το δικαστήριο θα αποφασίσει ποιος εφάρμοσε σωστά τον κανονισμό και όχι την απάντηση του helpdesk. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, thanasis3 said:

 Τα επιχειρήματά μου βασίστηκαν στην ΤΟΤΕΕ.  

Αυτό που δεν λες να καταλάβεις συνάδελφε είναι ότι τα επιχειρήματα σου στηρίζονται σε μια άγνωστη τότεε. Αυτή η τότεε η αναρτημένη είναι ξεκάθαρη είτε μας συμφέρει είτε οχι

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω μία περίπτωση διαμερίσματος σε παλιά πολυκατοικία χωρίς σύσταση Ο.Ι. (1 ιδιοκτήτης). Εχει γίνει μόνο υπαγωγή στον 4495 για διάφορες αυθαιρεσίες της πολυκατοικίας (χωρίς αναφορά στο συγκεκριμένο διαμέρισμα).  Στις κατόψεις αναγράφεται μόνο το εμβαδόν ορόφου (ο όροφος έχει και άλλα διαμερίσματα), όχι τα εμβαδά των διαμερισμάτων. Στο Ε9 ταυτίζεται το εμβαδόν με την ωφέλιμη επιφάνεια (έχει γίνει τροποποίηση του Ε9).

Ως νομιμοποιητικό έγγραφο μπορεί να υποβληθεί η οικοδομική άδεια (+κατόψεις;) και η δήλωση υπαγωγής στον 4495 ή αρκεί τώρα μόνο η οικοδομική άδεια;

Σας ευχαριστώ

Edited by trellovoskos
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή εάν εγκριθεί η αίτηση στο εξοικονομώ θέλει ΗΤΚ για το σύνολο της οικοδομής και ΠΕΑ για όλες τις χρήσεις που έχει.Συμφώνησε την αμοιβή σου από τώρα. Την  έχω πατήσει

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, SEKKARA said:

Προσοχή εάν εγκριθεί η αίτηση στο εξοικονομώ θέλει ΗΤΚ για το σύνολο της οικοδομής και ΠΕΑ για όλες τις χρήσεις που έχει.Συμφώνησε την αμοιβή σου από τώρα. Την  έχω πατήσει

Ευχαριστώ, αλλά στα νομιμοποιητικά έγγραφα ανεβάζω στέλεχος άδειας + υπαγωγή στον 4495 και τίποτε άλλο;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, SEKKARA said:

Προσοχή εάν εγκριθεί η αίτηση στο εξοικονομώ θέλει ΗΤΚ για το σύνολο της οικοδομής και ΠΕΑ για όλες τις χρήσεις που έχει.Συμφώνησε την αμοιβή σου από τώρα. Την  έχω πατήσει

Αν δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας ναι, αλλιώς όχι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.  Σε μικρό διαμέρισμα μπορώ να βάλω για  θέρμανση  κλιματιστικά ?  Αεριο δεν υπάρχει.  Η Α/Θ  κοστίζει πολύ και βγαινω εκτός προυπολογισμου.

Link to comment
Share on other sites

Ο 2ος ΕΕ είναι υποχρεωμένος να υπολογίσει τα κλιματιστικά κ' στη θέρμανση, εφόσον δεν υπάρχει άλλη μονάδα παραγωγής, πχ κεντρική θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.