Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναλόγως. ΝΑ υπάρχει λέβητας με καλοριφέρ και να βάλουμε  και ένα κλιματιστικό για θέρμανση ? Αυτό δεν γίνεται. Πως θα είναι η θέρμανση του σπιτιού ?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, nik said:

Αναλόγως. ΝΑ υπάρχει λέβητας με καλοριφέρ και να βάλουμε  και ένα κλιματιστικό για θέρμανση ? Αυτό δεν γίνεται. Πως θα είναι η θέρμανση του σπιτιού ?

Νίκο γιατί δεν μπορούν να συμμετέχουν κλιματιστικά στη θέρμανση; Έχω περίπτωση που έχω 2 δωμάτια με A/C χωρίς σώματα και το υπόλοιπο σπίτι με λέβητα και καλοριφέρ. Χωρίζεις τα ποσοστά τους και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, teo_z said:

Όταν προτείνουμε ένα σύστημα θέρμανσης ή ψύξης θεωρείτε ότι πρέπει να καλύπτει πλήρως τις απαιτήσεις του κτιρίου; πχ αν βάλουμε ένα κλιματιστικό που θα καλύπτει μέρος των αναγκών του θα υπάρχει πρόβλημα με το εξοικονομώ;

Ρωτάει γιατί "Κάθε παρέμβαση που προτείνεται πρέπει να καλύπτει τις ελάχιστες απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ".

Kαλησπέρα,

κάθε επιμέρους σύστημα παρέμβασης θα ικανοποιεί τις προδιαγραφες του ΚΕΝΑΚ, πχ για AC μόνο inverter & ΒΑ>=3,0 νομίζω με αντισταθμιση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε κτίριο που δεν έχει καθόλου κλιματιστικό να βάλουμε ένα που δεν καλύπτει πλήρως τις ανάγκες. Νομίζω θα ήταν υπερβολή να μην γίνει δεκτό αλλά σε συζητήσεις με συναδέλφους προβληματιζόμαστε στο πως το βλέπει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, teo_z said:

.... αλλά σε συζητήσεις με συναδέλφους προβληματιζόμαστε στο πως το βλέπει ο καθένας.

Συνάδελφε, όχι πως το βλέπει ο καθένας μας αλλά ... πως το αντιμετωπίζει η ΤΟΤΕΕ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω ένα πρόβλημα με ΠΕΑ που είχα ετοιμάσει για να μπει στον περσινό κύκλο, και δεν πρόλαβε οπότε ετοιμάζω την αίτηση για τον φετινό. Πάνω στον πανικό να κλείσω το ΠΕΑ πέρσι, είχα βάλει μεταξύ των άλλων παρεμβάσεων στο διαμέρισμα τις διατάξεις αυτομάτου ελέγχου, αλλά φέτος διαβάζοντας καλύτερα την ΤΟΤΕΕ διαπίστωσα ότι χρειάζεται να ικανοποιούνται όλες οι προϋποθέσεις για να πάει από το Δ στο Γ, και όχι μόνο κάποιες. Έτσι κι αλλιώς πετυχαίνω την εξοικονόμηση που απαιτείται (Η σε Δ) και θέλω να το αφαιρέσω από το ΠΕΑ. Μπορώ να κάνω προσάρτημα μόνο γι'αυτό το λόγο; Για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω επιχειρήσει ξανά. 

Χίλια συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ξανά ανάλογη περίπτωση. 

 

EDIT - έχω ήδη εισάγει τα στοιχεία του ΠΕΑ στην αίτηση για τον φετινό κύκλο. Αν κάνω προσάρτημα, θα ανανεωθεί από μόνο του το σύστημα και θα μου δώσει τα νέα δεδομένα εξοικονόμησης κτλ; Γιατί τα στοιχεια του ΠΕΑ δε βλέπω να μπορώ να τα αλλάξω (αρ. ασφαλείας και πρωτοκόλλου).

EDIT 2: Μήπως μια άλλη λύση είναι απλά να μη γίνει η συγκεκριμένη παρέμβαση; Έτσι κι αλλιώς είναι εκτός επιλέξιμου προϋπολογισμού (με έπιασε ο κόφτης με τα 200€/μ²) και απλά θα το διαπιστώσει ο επιθεωρητής που θα κάνει το Β' ΠΕΑ. Υπάρχει πρόβλημα αν το βάλω στις προτεινόμενες και απλά δεν το κάνω;

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2022 at 3:10 ΜΜ, kostaskappa said:

Μήπως εννοείτε κάποια από αυτές τις "Συχνές ερωτήσεις" του Εξοικονομώ -Αυτονομώ 2020??

35.Ερ.: Σε ποιο στάδιο της υπαγωγής σε νόμο τακτοποίησης θα πρέπει να
βρίσκεται η δήλωση του μηχανικού, αρχική υποβολή ή στάδιο υπαγωγής? Θα
πρέπει να προσκομίσουν κάποιο έγγραφο?

Απ.: Σε περίπτωση νομιμοποίησης/τακτοποίησης ακινήτου θα πρέπει:
- κατά τη φάση υποβολής των δικαιολογητικών (πριν την οριστική υποβολή της αίτησης
στο Πρόγραμμα), να έχει υποβληθεί από τον μηχανικό η αρχική δήλωση για υπαγωγή σε
νόμο τακτοποίησης αυθαιρέτων (με πληρωμή του παραβόλου).
- πριν την τελική εκταμίευση της επιχορήγησης του έργου, να έχει προσκομιστεί η
βεβαίωση περαίωσης της υπαγωγής περί τακτοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών, όπου και
θα προκύπτει η εξόφληση του συνόλου του ενιαίου ειδικού προστίμου του ακινήτου.

21. Ερ.: Περίπτωση διαμερισμάτων, τα οποία στην οικοδομική άδεια φαίνονται ως
ένα ενιαίο κατάστημα αλλά στο Ε9 και Ε1 δηλώνονται σαν δύο ξεχωριστές
κατοικίες, μπορούν να υπαχθούν στο πρόγραμμα «Eξοικονομώ - Αυτονομώ»;

Απ.: Σε περίπτωση που υπάρχουν εκκρεμότητες νομιμοποίησης/τακτοποίησης στο ακίνητο,
η υποβολή δήλωσης, για υπαγωγή σε νόμο τακτοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών, θα
πρέπει να έχει γίνει πριν την υποβολή της αίτησης στο Πρόγραμμα. Στη συνέχεια μπορεί να
υποβληθεί αίτηση στο Πρόγραμμα, εφόσον βέβαια, πληρούνται τα κριτήρια επιλεξιμότητας
του Προγράμματος για τις συγκεκριμένες κατοικίες. Εφόσον οι κατοικίες υπαχθούν στο
Πρόγραμμα, πριν την τελική εκταμίευση της επιχορήγησης του έργου θα πρέπει να έχει
προσκομιστεί η βεβαίωση περαίωσης της υπαγωγής περί τακτοποίησης αυθαιρέτων
κατασκευών, όπου και θα προκύπτει η εξόφληση του συνόλου του ενιαίου ειδικού
προστίμου του ακινήτου.

Συνάδελφοι  ( @tsx , @katrmp ) σας μεταφέρω την απάντηση που έδωσαν σε mail απο το helpdesk : θα πρέπει να γίνει
δήλωση στο νόμο 4495/2017 πριν την υποβολή της αίτησης ώστε να μπορέσετε
να καταχωρήσετε στο πληροφοριακό σύστημα στα πεδία "Επιφάνεια κυρίων χώρων
ακινήτου βάσει οικοδομικής αδείας (τ.μ)" και "Επιφάνεια κυρίων χώρων
ακινήτου επιπλέον της οικοδομικής αδείας για την οποία να έχει γίνει
τακτοποίηση αυθαιρέτων" τη συνολική δηλωθείσα επιφάνεια κυρίων χώρων βάσει
νομιμοποιητικών εγγράφων.

Edited by kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Αφού πέρασα το ΠΕΑ στο εξοικονομώ έκανα ένα προσάρτημα. Δεν έχει ενημερωθεί αυτόματα το εξοικονομώ για το προσάρτημα.

Δεν έχω υποβάλλει την αίτηση στο εξοικονομώ ακόμα.

Πρέπει να την διαγράψω και να υποβάλλω νέα αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.