Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Μετά την υποβολή της αίτησης παρατήρησα ότι ξέχασα να βάλω στην περιγραφή του σεναρίου στο ΠΕΑ μια παρέμβαση (τον ηλιακό) ενώ υπάρχει στη μελέτη και αναφέρεται στην πρόταση παρεμβάσεων. Τι προβλήματα μπορεί να προκαλέσει αυτό; Είναι αρκετά σοβαρός λόγος για να ακυρώσω την αίτηση, να κάνω προσάρτημα στο ΠΕΑ και να την υποβάλλω ξανά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, GeorgePi said:

Μετά την υποβολή της αίτησης παρατήρησα ότι ξέχασα να βάλω στην περιγραφή του σεναρίου στο ΠΕΑ μια παρέμβαση (τον ηλιακό) ενώ υπάρχει στη μελέτη και αναφέρεται στην πρόταση παρεμβάσεων. Τι προβλήματα μπορεί να προκαλέσει αυτό; Είναι αρκετά σοβαρός λόγος για να ακυρώσω την αίτηση, να κάνω προσάρτημα στο ΠΕΑ και να την υποβάλλω ξανά;

Κι εγώ το έπαθα, με τον ηλιακό επίσης... Ελπίζω όντως να μην είναι θέμα, όπως λέει ο συνάδελφος, εφόσον έχει υπολογιστεί στο ΠΕΑ σου και έχει μπει και στον προϋπολογισμό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, gio said:

άσχετο.....μοναστήρι θα μπορούσε να κάνει δήλωση στο εξοικονομώ.... λόγω του ότι ειναι "κατοικία";;; !!!!

 

θα μου πεις......και τι ΠΕΑ θα εκανες;;;;;; σε ολο;;;

Πες του να το δηλώσει στο Ε9 κατοικία και να πληρώνει ΕΝΦΙΑ να δεις πότε θα κόψει πέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε κτιριακή μονάδα με χρήση μονοκατοικία (ισόγειο κατάστημα, όροφος διαμέρισμα) χωρίς σύσταση, το διαμέρισμα που εξετάζω είναι κατασκευασμένο βάσει οικοδομικής άδειας, άρα και νομίμως υφιστάμενο. Στο σύνολο του οικοπέδου υπάρχουν κάποιες αυθαιρεσίες όμως (ανοίγματα καταστήματος, στέγη που δεν υπήρχε στην άδεια κλπ). Πρέπει να γίνει τακτοποίηση πριν την υπαγωγή ή  μπορεί να γίνει κατά την φάση της ταυτότητας κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας συνάδελφοι,

να ρωτήσω μια απορία. που βρίσκεται ο πίνακας 4.1.1 της ΤΟΤΕΕ που αναφέρει στην αιτιολόγηση για την εγκατάσταση νέων συστημάτων θέρμανσης κατά την πρόταση παρεμβάσεων?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, michael_pap said:

να ρωτήσω μια απορία. που βρίσκεται ο πίνακας 4.1.1 της ΤΟΤΕΕ που αναφέρει στην αιτιολόγηση για την εγκατάσταση νέων συστημάτων θέρμανσης κατά την πρόταση παρεμβάσεων?

Αναφέρεται στον πίνακα 4.1.1. του οδηγού 

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, θα εκτιμούσα την άποψη από άτομα που έχουν τις απαραίτητες γνώσεις. Ξεκίνησα τον 12/2020 να ενταχθώ στο πρόγραμμα εξοικονομώ, αλλά λόγω του γνωστού προβλήματος του περιορισμένου χρόνου για ελάχιστα λεπτά δεν πρόλαβα την ολοκλήρωση της δήλωσης. Σήμερα επιθυμώντας να ενταχθώ εκ νέου στο πρόγραμμα έχοντας και το ΠΕΑ, κατά την διαδικασία της καταχώρησης αντιλήφθηκα ότι έχει αλλάξει ο τρόπος υποβολής όπου πλέον οι παρεμβάσεις ΠΡΕΠΕΙ να καταχωρηθούν από τον Α Ενεργειακό Επιθεωρητή που εξέδωσε το αντίστοιχο ΠΕΑ. Μετά από επικοινωνία με τον Μηχανικό μου ζητήθηκε το ποσό των 300+ ευρώ ΜΟΝΟ για την καταχώρηση των παρεμβάσεων και δήλωσε ότι δεν θέλει να δηλωθεί - αναλάβει το πρόγραμμα. Το ερώτημα είναι το εξής: Μπορώ να βρω έναν άλλον μηχανικό που θα μπορέσει να αναλάβει σαν Σύμβουλος Έργου, αλλά με το ΠΕΑ που έχω ήδη δηλώσει στην αίτησή μου ή όντως είναι δεσμευτικό ότι πρέπει να καταχωρηθεί ΜΟΝΟ από τον ίδιο που το εξέδωσε? Αν όντως υπάρχει το ενδεχόμενο να το αναλάβει άλλος Μηχανικός θα ήταν ιδανικό.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό το ΠΕΑ μόνο αυτός ο επιθεωρητής μπορεί να περάσει τις παρεμβάσεις.

 

Πρακτικά δεν έχει νόημα να κάνετε κάτι άλλο π.χ. νέο ΠΕΑ με άλλον μηχανικό αφού στα ίδια χρήματα θα καταλήξετε. Θα πρέπει όμως να βρείτε τώρα έναν νέο σύμβουλο έργου να καταχωρήσετε στην αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, virtus said:

Καλημέρα σας, θα εκτιμούσα την άποψη από άτομα που έχουν τις απαραίτητες γνώσεις. Ξεκίνησα τον 12/2020 να ενταχθώ στο πρόγραμμα εξοικονομώ, αλλά λόγω του γνωστού προβλήματος του περιορισμένου χρόνου για ελάχιστα λεπτά δεν πρόλαβα την ολοκλήρωση της δήλωσης. Σήμερα επιθυμώντας να ενταχθώ εκ νέου στο πρόγραμμα έχοντας και το ΠΕΑ, κατά την διαδικασία της καταχώρησης αντιλήφθηκα ότι έχει αλλάξει ο τρόπος υποβολής όπου πλέον οι παρεμβάσεις ΠΡΕΠΕΙ να καταχωρηθούν από τον Α Ενεργειακό Επιθεωρητή που εξέδωσε το αντίστοιχο ΠΕΑ. Μετά από επικοινωνία με τον Μηχανικό μου ζητήθηκε το ποσό των 300+ ευρώ ΜΟΝΟ για την καταχώρηση των παρεμβάσεων και δήλωσε ότι δεν θέλει να δηλωθεί - αναλάβει το πρόγραμμα. Το ερώτημα είναι το εξής: Μπορώ να βρω έναν άλλον μηχανικό που θα μπορέσει να αναλάβει σαν Σύμβουλος Έργου, αλλά με το ΠΕΑ που έχω ήδη δηλώσει στην αίτησή μου ή όντως είναι δεσμευτικό ότι πρέπει να καταχωρηθεί ΜΟΝΟ από τον ίδιο που το εξέδωσε? Αν όντως υπάρχει το ενδεχόμενο να το αναλάβει άλλος Μηχανικός θα ήταν ιδανικό.

Ευχαριστώ

Ο μοναδικός μηχανικός που μπορεί να καταχωρήσει την αίτηση είναι ο μηχανικός που έχει εκδώσει το ΠΕΑ.

Παράλληλα ως σύμβουλος έργου μπορεί να μπει άλλος μηχανικός απο αυτόν που έχει εκδώσει το ΠΕΑ και έχει καταχωρήσει την αίτηση.

Υπάρχουν τα εξής σενάρια:

1) Πληρώνεις τα 300 σου κάνει την αίτηση και βάζεις άλλο σύμβουλο που θα επιλέξεις

2) Κάνεις ανάκληση ΠΕΑ, εκδίδεις νέο ΠΕΑ με καινούργιο μηχανικό που πιθανόν θα είναι και σύμβουλος και πληρώνεις το κόστος του ΠΕΑ ως 2.5€ x τμ + 75€

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.