Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας. Πιθανολογώ ότι το 2ο σενάριο είναι το επικρατέστερο και μάλλον θα εξετάσω προς υλοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

8 ώρες πριν, nick_61 said:

Αναφέρεται στον πίνακα 4.1.1. του οδηγού 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Γνωρίζουμε το pgen αν το υπολογίζουμε μόνο για συστήματα λέβητα ή το θεωρούν απαραίτητο και για αντλίες θερμότητας (σωμάτων/fan coils/οροφής) ή και για Air Condition;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, michael_pap said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Γνωρίζουμε το pgen αν το υπολογίζουμε μόνο για συστήματα λέβητα ή το θεωρούν απαραίτητο και για αντλίες θερμότητας (σωμάτων/fan coils/οροφής) ή και για Air Condition;

To υπολογίζεις για σύστημα θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, BlueEyes said:

To υπολογίζεις για σύστημα θέρμανσης.

Συνεπώς για όλα? καθώς και με Α/Θ ή Air Condition θερμαίνεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από το helpdesk εμένα μου είχαν πει ότι δε χρειάζεται Pgen για κλιματιστικό . Δε χρειάζεται δηλαδή καν να συμπληρωθεί η παράγραφος με το Pgen 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, MAR_PAX said:

Από το helpdesk εμένα μου είχαν πει ότι δε χρειάζεται Pgen για κλιματιστικό . Δε χρειάζεται δηλαδή καν να συμπληρωθεί η παράγραφος με το Pgen 

Προφανώς, διότι τα κλιματιστικά δεν είναι "σύστημα" θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

@BlueEyes ακριβώς όπως τα λες

Μου είπαν ότι επειδή (κατά κύριο λόγο ) τα κλιματιστικά χρησιμοποιούνται για ψύξη ο Β επιθεωρητής θα δει ότι δεν υπάρχει άλλο σύστημα θέρμανσης και θα δηλώσει αυτά.  

Επίσης το είχαν θέσει σαν ερώτημα και περίμεναν να βγει ερωτοαπαντηση για αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας επειγόντως! Πελάτης ήρθε να του κάνω εξοικονομώ. Πρόκειται για κατοικία σε οικόπεδο εντός οικισμού. Ο πελάτης μου αγόρασε το σπίτι το καλοκαίρι, άρα έχουμε πρόσφατη απόκτηση ακινήτου. Το σπίτι ήταν εξ ολοκλήρου αυθαίρετο, τακτοποιημένο με τον ν. 4178/13 και η τακτοποίηση έχει προσαρτηθεί στο συμβόλαιο αγοράς που έγινε το καλοκαίρι. Πηγαίνοντας να μετρήσω διαστάσεις, διαπίστωσα ότι  δυο πλευρές είχαν διαφορά 0,5μ (ναι μισό μέτρο!!!) και το συνολικό εμβαδόν από 109 που λέει η τακτοποίηση στην πραγματικότητα είναι 114τ.μ. Φυσικά τα κουφώματα  είναι και  αυτά όπως να ναι σχεδιασμένα. Τι πρέπει να κάνω εγώ σε αυτή την περίπτωση;;;

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να γίνει διόρθωση τακτοποίησης και συμβολαίου... Τι θα γίνει αν το προχωρήσεις και κολλήσει μετά στον 2ο επιθεωρητή;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, vasilori said:

 

Για να γίνει συμβόλαιο αγοράς το καλοκαίρι, υπάρχει ΠΕΑ που το έχει κάνει άλλος ενεργειακός επιθεωρητής. 

1) Συννενοηθείτε με τον πελάτη σου για να γίνει ανάκληση του ΠΕΑ.

2) Κάνε νέο ΠΕΑ με τα σωστά τετραγωνικά. Επειδή η διαφορά είναι μικρότερη από 7 τ.μ. δεν χρειάζεται να διορθώσει το Ε9.

3) Αν και εφ΄όσον μπει στο πρόγραμμα, στην φάση της Η.Τ.Κ. διορθώνεται η τακτοποίηση και το Ε9. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.