Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Καλώς θεωρώ δεδομένο ότι όσοι υποβάλλουν αίτηση για συμμετοχή στο πρόγραμμα δεν είναι σίγουρο ότι θα ενταχθούν κιόλας? Άρα μπαίνεις στην λογική να πληρώσεις για έκδοση ΠΕΑ κλπ και στο τέλος να μείνεις εκτός προγράμματος. Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

22 λεπτά πριν, virtus said:

Καλημέρα σας. Καλώς θεωρώ δεδομένο ότι όσοι υποβάλλουν αίτηση για συμμετοχή στο πρόγραμμα δεν είναι σίγουρο ότι θα ενταχθούν κιόλας? Άρα μπαίνεις στην λογική να πληρώσεις για έκδοση ΠΕΑ κλπ και στο τέλος να μείνεις εκτός προγράμματος. Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει? Ευχαριστώ

Σωστά.

Αν δεν ενταχθείτε, θα είστε στη λίστα επιλαχόντων και μπορείτε να ελπίζετε...

Επίσης σας μένει το ΠΕΑ που έχει δεκαετή ισχύ και μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε για το επόμενο πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Κώστα συμφωνώ μαζί σου, όπως επιπλέον θεωρώ ότι και στην ταυτότητα θα υπάρχει θέμα (πέρα απο τον β επιθεωρητή), αφού αναγράφεται το συμβόλαιο σωστά;

Nick για τον ίδιο λόγο που έγραψα με πριν, θεωρώ ότι θα υπάρχει θέμα στην ταυτότητα.

Link to comment
Share on other sites

On 26/1/2022 at 10:18 ΜΜ, uptight said:

..... διατάξεις αυτομάτου ελέγχου, αλλά φέτος διαβάζοντας καλύτερα την ΤΟΤΕΕ διαπίστωσα ότι χρειάζεται να ικανοποιούνται όλες οι προϋποθέσεις για να πάει από το Δ στο Γ, και όχι μόνο κάποιες. ...

Συνάδελφε δεν ξέρω τι αποφάσισες, έχω την εντύπωση όμως ότι αν βάλεις ατομικό λεβητάκι αερίου τηρούνται όλες οι προϋποθέσεις για τη θέρμανση.
1.Αυτόματος κεντρικός έλεγχος της λειτουργίας της εγκατάστασης μέσω θερμοστάτη ή
χρονοδιακόπτη . Ο κλασσικός θερμοστάτης.
2. Αυτόματη θερμοκρασιακή προσαρμογή του δικτύου διανομής στα θερμικά/ψυκτικά
φορτία, με εφαρμογή διατάξεων όπως: σύστημα θερμοκρασιακής αντιστάθμισης ή
μονάδα παραγωγής θέρμανσης/ψύξης με μεταβλητής θερμοκρασίας παροχή μέσου
προς το δίκτυο διανομής ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία. Τοποθετείς αισθητήρα εξωτερικής αντιστάθμισης.
3. Αυτόματος έλεγχος ON/OFF της λειτουργίας των κυκλοφορητών/αντλιών μέσω
θερμοστάτη ή χρονοδιακόπτη. Νομίζω στα επίτοιχα λεβητάκια γίνεται αυτόματα, εσωτερικά. Και θεωρούνται τοπικές μονάδα.
4. Δεν σε αφορά.

Edited by Pavlos33
αλλαγή χρώματος γραμματοσειράς-βλ. κανόνες συμμετοχής
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Στο πεδίο όπου έχω βάλει 22 KW (λέβητας ΦΑ), είναι σωστό? Γιατί ΔΕΝ είναι εντός των ορίων της κατηγορίας, οπότε δηλώνω αναγκαστικά κάτι που δεν ισχύει. Πως αλλιώς θα μπορούσε να συμπληρωθεί? 1873958603_PGEN.jpg.5fbda0853225c525c00fb87a9413df1f.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ZesteR said:

Καλησπέρα. Στο πεδίο όπου έχω βάλει 22 KW (λέβητας ΦΑ), είναι σωστό? Γιατί ΔΕΝ είναι εντός των ορίων της κατηγορίας, οπότε δηλώνω αναγκαστικά κάτι που δεν ισχύει. Πως αλλιώς θα μπορούσε να συμπληρωθεί? 1873958603_PGEN.jpg.5fbda0853225c525c00fb87a9413df1f.jpg

Πρέπει το σύστημα θέρμανσης να έχει ισχύ μέχρι κ' 14kW

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι λέβητας Φ.Α. και Pgen=12.63KW ανήκει στην κατηγορία Ι-ΙΙΙ (είναι ενιαία από 0-20kw) άρα μπορεί να προτείνει της ίδιας κατηγορίας. Έως 20KW. Καμία διαφορά στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Στις ερωτοαπαντήσεις αναφέρει ότι θα πρέπει να έχει προηγηθεί η υπαγωγή στο νόμο αυθαιρέτων και δεν κάνει κουβέντα για το όριο απόκλισης των 7 τμ που αναφέρει (ξεκάθαρα πιστεύω) ο οδηγός.

Καμία άποψη επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε κατά κανόνα θεωρώ πρέπει να γίνει πριν. Αλλιώς τι θα προσθέσεις στο πεδίο "προσθετα τ.μ. που καλύπτονται από ρυθμιση". Σήμερα που δεν έχεις ρυθμίσει θα προσθέσεις 0. 

Θεωρώ τα +-7 για τακτοποίηση ενδιάμεσα είναι κάλυψη αν δε μπορεί να εκδοθει η εεδμκ-ΗΤΚ πχ για 1-2τ.μ, για αλλαγές σε ανοίγματα, σε εξώστες-προβόλους, ώστε να μη χάσεις όλο το πρόγραμμα. Το ενδιάμεσο είναι κάτι που δεν είδες και σε αφήνει ενδιάμεσα για να μην χάσεις τα πάντα. 

Αν έχει αυθαιρεσία πριν και έχει εντοπισθεί δεν μπορείς να πεις "αν μπω ρυθμίζω". Επιδοτούμενο είναι. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.