Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

το ίδιο παίρνουμε (b=0.5). Είναι όπως υπολογίζεται για τη θερμομονωτική επάρκεια. Παράγραφος 2.6.1 από ΤΟΤΕΕ 2 για επιφάνειες που έρχονται σε επαφή με θερμαινόμενους χώρους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι για τον υπολογισμό του Pgen σε διαμέρισμα σε ενδιάμεσο όροφο με θερμαινόμενο πάνω και κάτω όροφο λαμβάνω το U για οροφή σαν συμβατικό δώμα σε επαφή με α.ε. και  αντίστοιχα για δάπεδο πάνω απο ανοιχτή πυλωτή σε επαφή με α.ε. με μειωτικό συντελεστή b=0,5 και τα δύο (και εφόσον ειναι αμόνωτα χωρίς υπολογισμό θερμογεφυρών), ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έπαιρνα για οροφή αμόνωτη U=2.90 X 0.5 = 1.45 και

για το δάπεδο U = 2.00 X 0.5 = 1.00

και αντίστοιχα για τοίχους....προς άλλο διαμέρισμα

Εννοείται χωρίς θερμογέφυρες αν δεν υπάρχει μόνωση.

Το θέμα είναι αν είναι σωστό να θεωρούμε τους ΘΧ ως ΜΘΧ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, spapako said:

εγώ θα έπαιρνα για οροφή αμόνωτη U=2.90 X 0.5 = 1.45 και

για το δάπεδο U = 2.00 X 0.5 = 1.00

και αντίστοιχα για τοίχους....προς άλλο διαμέρισμα

Εννοείται χωρίς θερμογέφυρες αν δεν υπάρχει μόνωση.

Το θέμα είναι αν είναι σωστό να θεωρούμε τους ΘΧ ως ΜΘΧ....

 

 

Καταρχάς ευχαριστώ συνάδελφε για την απάντηση, μάλλον έχεις δικιο, εκείνο που με προβληματίζει είναι πως σε διαμέρισμα 88τμ του 1985 σε ενδιάμεσο όροφο με ένα τοίχο με όμορο διαμέρισμα (όλα τα διαμερίσματα θερμαινόμενα με κεντρικό λέβητα) με μόνωση (ανεπαρκή ΚΘΚ) και κατά δήλωση των ιδιοκτητών με σχετικά καλή θερμική άνεση χωρίς να ανάβει καν ο καυστήρας συνήθως..., απο τη σχέση Pgen υπολογίζεται 17,8KW το οποίο μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλο (περιμένω απο μελετη ένα αποτέλεσμα περίπου στα 10-12kw max) 

Link to comment
Share on other sites

έχεις απόλυτο δίκιο. Και μένα μου βγάζει μεγάλα Pgen.

Για αυτό έχω στείλει ήδη mail στο helpdesk του ΤΕΕ και αναμένω.

 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

εφιστώ την προσοχή με αφορμή τις συστάσεις σε τεχνικά ζητήματα αναφορικά με υπολογισμο Pgen πως σε διαμέρισμα 88τμ του 1985 σε ενδιάμεσο όροφο με ένα τοίχο με όμορο διαμέρισμα (όλα τα διαμερίσματα θερμαινόμενα με κεντρικό λέβητα) με μόνωση (ανεπαρκή ΚΘΚ) και κατά δήλωση των ιδιοκτητών με σχετικά καλή θερμική άνεση χωρίς να ανάβει καν ο καυστήρας συνήθως..., απο τη σχέση Pgen υπολογίζεται 17,8KW το οποίο μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλο (περιμένω απο μελετη θέρμνσης ένα αποτέλεσμα περίπου στα 10kw max), πειτε μου αν διαπιστώσατε κατι παρόμοιο

Link to comment
Share on other sites

@agourne Αν το διαμέρισμα μονωθεί κατά ΚΕΝΑΚ, τότε πράγματι θα έπρεπε να έχεις ένα Pgen σεναρίου γύρω στα 10kW, ίσως και λιγότερο. Αν όμως παραμείνει με ανεπαρκή μόνωση κατά ΚΘΚ, τότε λογικά ακούγονται τα 17,8 kW…

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, vagom said:

@agourne Αν το διαμέρισμα μονωθεί κατά ΚΕΝΑΚ, τότε πράγματι θα έπρεπε να έχεις ένα Pgen σεναρίου γύρω στα 10kW, ίσως και λιγότερο. Αν όμως παραμείνει με ανεπαρκή μόνωση κατά ΚΘΚ, τότε λογικά ακούγονται τα 17,8 kW…

Το παραπάνω διαμέρισμα έχει 3 τοίχους με εξ αέρα . Οι δυο θα μονωθούν με R>1,8 (Uτελικο=0,55 με τις θερμογεφυρες) και ο τρίτος τοίχος αμόνωτος (γραμμή οικοπέδου) και ένα τοίχο με όμορο διαμ/σμα της πολυκατοικίας, επίσης ειναι σε ενδιάμεσο όροφο. Επίσης αντικαθιστώ ολα τα κουφώμτα με ενεργειακά . Με τις σημερινές συστάσεις στο πρόγραμμα υπολόγισα μετα τις παρεμβάσεις και βρήκα το 17,8 kw, το οποίο μου φαίνεται υπερβολικό για 88 τ.μ. ωφέλιμη επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω απάντηση ΤΕΕ:

Σχετικά με την απορία σας, ναι θα θεωρήσετε για διαμέρισμα σε ενδιάμεσο
όροφο και οροφή και δάπεδο με b=0,5

Με εκτίμηση.
-- Γραφείο υποστήριξης ΕΚΟ ΙΙ [email protected] ΤΕΕ Νίκης 4, ΑΘΗΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.