Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

επιτρέπεται με άδεια. Ομως θα τα επιδοτηθείς εφόσον περισσέψουν λεφτα (και απόλυτα λογικό) και ορθα δεν θα μπορείς να τα προυπολογίσεις εξ΄αρχής 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι δυο ερωτήσεις γιατί κάνω check, συγκρίσεις κι επαληθεύσεις μεταξύ αιτήσεων που πέρασα ήδη και λίγων που μένουν προς υποβολή.

1) Παρατήρησε κανείς μείωση μορίων λόγω PVC αντί αλουμινίου (λόγω και του 0,6 στο κόστος)

2) Προυπολογισμός για τα μόρια είναι αυτός που ζητάμε σαν Εν. Επ. στην πρόταση παρεμβάσεων και όχι αυτός που λέει το ΠΕΑ σωστά? Δηλαδή τα μόρια βγαίνουν με βάση τα όσα ζητάμε και αποδέχεται ο πελάτης και όχι τι λέει το ΠΕΑ στο συνολικό κόστος σεναρίου?

Ρωτάω μήπως έχω πιάσει κάτι λάθος μέχρι τώρα.

 

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

1) Ναι υπάρχει διαφορά στα μόρια και σε περίπτωση που επιλέξει κάποιος αλουμίνιο είναι όντως λίγο αυξημένα για τα ίδια τετραγωνικά και τα ίδια περίπου ενεργειακά χαρακτηριστικά. Γι' αυτό το λόγο σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα και με τη γραμμή του ΤΕΕ και με της Αναπτυξιακής Τράπεζας μου τόνισαν πως το υλικό των παραθύρων που θα επιλέξει κάποιος στην αρχή θα είναι και αυτό το οποίο θα πρέπει να υλοποιήσει στη συνέχεια. Θα υπάρξει πρόβλεψη δηλαδή για τα παράθυρα και δεν θα μπορεί κάποιος να επιλέξει άλλο υλικό από αυτό που έχει δηλώσει στην αρχή γιατί έχει δημιουργηθεί θέμα και το γνωρίζουν.

2) Ναι καλά το έχεις πιάσει..ο προϋπολογισμός που μετράει στα μόρια και παντού είναι αυτός που προκύπτει από την πρόταση παρεμβάσεων του ενεργειακού επιθεωρητή.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιμοπιουνται να το λένε αυτό. Την θέση  μου για το πρόγραμμα την έχω πει παραπάνω. Δεν είναι Πανελλήνιες. Μια γ@@@@ενη μόνωση, 7 η 8 κουφώματα και έναν λέβητα θέλει, και το έχουν κάνει σενάριο επιστημονικής φαντασίας. 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @SEKKARA με όλο το σεβασμό στην ειδικότητα σου, δεν είναι καθόλου έτσι όπως τα λες (... γ@@@@ενη μόνωση, 7 η 8 κουφώματα και έναν λέβητα)!

Όλες οι ειδικότητες πολυτεχνείου, με εξαίρεση μηχανολόγων, χημικών μηχ. και ηλεκτρολόγων, δεν έχουν διδαχθεί παραγωγή και διαχείριση ενέργειας, ως εκ τούτου όλα όσα ζητάει το πρόγραμμα του ΕΚΟ ειδικά του '21, σας φαίνονται κινέζικα.

Οι μόνες ειδικότητες που γνωρίζουν το αντικείμενο είναι οι εξαιρέσεις που ανέφερα (με τη σειρά ακριβώς όπως την γράφω) και πολύ περισσότερο αυτοί που ειδικεύτηκαν στο τομέα της ενέργειας.

Μέχρι πριν κάποια χρόνια, οι περισσότεροι απο τις άλλες ειδικότητες, εκτός αυτών που ανέφερα, δεν ήξεραν ποιος είναι ο λέβητας, ποιος ο καυστήρας και ποιος ο σκοπός του καθένα... τι να λέμε τώρα!

Πάντα συναδελφικά και φιλικά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διευκρίνηση για την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου

https://exoikonomo2021.gov.gr/-/dieukrinese-gia-ten-elektronike-tautoteta-ktiriou

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Artemiscv said:

1) Ναι υπάρχει διαφορά στα μόρια και σε περίπτωση που επιλέξει κάποιος αλουμίνιο είναι όντως λίγο αυξημένα για τα ίδια τετραγωνικά και τα ίδια περίπου ενεργειακά χαρακτηριστικά. Γι' αυτό το λόγο σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα και με τη γραμμή του ΤΕΕ και με της Αναπτυξιακής Τράπεζας μου τόνισαν πως το υλικό των παραθύρων που θα επιλέξει κάποιος στην αρχή θα είναι και αυτό το οποίο θα πρέπει να υλοποιήσει στη συνέχεια. Θα υπάρξει πρόβλεψη δηλαδή για τα παράθυρα και δεν θα μπορεί κάποιος να επιλέξει άλλο υλικό από αυτό που έχει δηλώσει στην αρχή γιατί έχει δημιουργηθεί θέμα και το γνωρίζουν.

2) Ναι καλά το έχεις πιάσει..ο προϋπολογισμός που μετράει στα μόρια και παντού είναι αυτός που προκύπτει από την πρόταση παρεμβάσεων του ενεργειακού επιθεωρητή.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως

Το πρώτο με την αλλαγή των κουφωμάτων από αλουμινίου σε pvc μου απάντησαν από το help desk του τεε ότι μπορείς να το κανείς,βέβαια θα τους στείλω mail να το έχω και γραπτώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Artemiscv said:

1) Ναι υπάρχει διαφορά στα μόρια και σε περίπτωση που επιλέξει κάποιος αλουμίνιο είναι όντως λίγο αυξημένα για τα ίδια τετραγωνικά και τα ίδια περίπου ενεργειακά χαρακτηριστικά. Γι' αυτό το λόγο σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα και με τη γραμμή του ΤΕΕ και με της Αναπτυξιακής Τράπεζας μου τόνισαν πως το υλικό των παραθύρων που θα επιλέξει κάποιος στην αρχή θα είναι και αυτό το οποίο θα πρέπει να υλοποιήσει στη συνέχεια. Θα υπάρξει πρόβλεψη δηλαδή για τα παράθυρα και δεν θα μπορεί κάποιος να επιλέξει άλλο υλικό από αυτό που έχει δηλώσει στην αρχή γιατί έχει δημιουργηθεί θέμα και το γνωρίζουν.

2) Ναι καλά το έχεις πιάσει..ο προϋπολογισμός που μετράει στα μόρια και παντού είναι αυτός που προκύπτει από την πρόταση παρεμβάσεων του ενεργειακού επιθεωρητή.

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως

Σε ευχαριστώ πολύ συνάδελφε.

Άσχετο, όντως δεν θα δουλεύει για 24-48 ώρες ούτε το buildingcert ούτε το exoikonomisi21. Μόλις το διαπίστωσα. Διάλειμμα για λίγες μέρες. Ίσως και καλύτερα.. Για αυτό έδωσαν αβανταδόρικη παράταση (ή δεν θέλουν να πάει παραπέρα το πρόγραμμα ακόμα..) Πάντως θα πάιξει πάρα πολύ αίτηση ενώ το πρόγραμμα άργησε να πάρει μπροστά. Πριν κανά μήνα έγινε το μπαμ για πολλούς συναδέλφους..

Link to comment
Share on other sites

@konstantinos83 αν σου απαντήσουν ενημέρωσε και εμάς αν σου είναι εύκολο..πάντως το λογικό είναι από τη στιγμή που υπάρχει ο μειωτικός στο αλουμίνιο να μην μπορείς να αλλάξεις μετά υλικό. Και στα σεμινάρια του ΤΕΕ που έγιναν είχε εντοπιστεί το πρόβλημα και είχαν πει ότι γι' αυτό το λόγο θα υπάρξει πρόβλεψη ώστε να μην υπάρξει κάποια αδικία

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.