Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

3 λεπτά πριν, Artemiscv said:

@konstantinos83 αν σου απαντήσουν ενημέρωσε και εμάς αν σου είναι εύκολο..πάντως το λογικό είναι από τη στιγμή που υπάρχει ο μειωτικός στο αλουμίνιο να μην μπορείς να αλλάξεις μετά υλικό. Και στα σεμινάρια του ΤΕΕ που έγιναν είχε εντοπιστεί το πρόβλημα και είχαν πει ότι γι' αυτό το λόγο θα υπάρξει πρόβλεψη ώστε να μην υπάρξει κάποια αδικία

 

Μόλις τους έστειλα θα ενημερώσω, γιατί πριν 5 ημέρες που το ρώτησα και μάλιστα 2 φορές μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως περιορισμός.

Ούτε στις ερωτοαπαντησεις και στα τεχνικά θέματα το αναφέρει κάπου.

Μόλις έχω απάντηση θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 λεπτά πριν, Artemiscv said:

@konstantinos83 αν σου απαντήσουν ενημέρωσε και εμάς αν σου είναι εύκολο..πάντως το λογικό είναι από τη στιγμή που υπάρχει ο μειωτικός στο αλουμίνιο να μην μπορείς να αλλάξεις μετά υλικό. Και στα σεμινάρια του ΤΕΕ που έγιναν είχε εντοπιστεί το πρόβλημα και είχαν πει ότι γι' αυτό το λόγο θα υπάρξει πρόβλεψη ώστε να μην υπάρξει κάποια αδικία

 

Μόλις τους έστειλα θα ενημερώσω, γιατί πριν 5 ημέρες που το ρώτησα και μάλιστα 2 φορές μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως περιορισμός.

Ούτε στις ερωτοαπαντησεις και στα τεχνικά θέματα το αναφέρει κάπου.

Μόλις έχω απάντηση θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι όταν ρώτησα μου είπαν θα υπάρξει έλεγχος για τις περιπτώσεις του αλουμινίου γιατί με αυτή τη λογική όλοι θα δηλώσουν αλουμίνια στην αρχή και θα βγει και σχετική διευκρίνηση, η οποία θα έπρεπε να έχει βγει ήδη βέβαια..στέλνω και εγώ email και ας περιμένουμε τις απαντήσεις για να ξέρουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω περίπτωση αίτησης όπου υπάρχει 75% πληρης και 25% ψιλη απο εναν συγκυριο που ιδιοκατοικει και 25% επικαρπία απο τον 2ο συγκύριο. Έχω καταθέσει ειμαι οκ. Χθες πέθανε ο 2ος συγκύριος. Τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2022 at 8:52 ΜΜ, Artemiscv said:

Εγώ πάλι όταν ρώτησα μου είπαν θα υπάρξει έλεγχος για τις περιπτώσεις του αλουμινίου γιατί με αυτή τη λογική όλοι θα δηλώσουν αλουμίνια στην αρχή και θα βγει και σχετική διευκρίνηση, η οποία θα έπρεπε να έχει βγει ήδη βέβαια..στέλνω και εγώ email και ας περιμένουμε τις απαντήσεις για να ξέρουμε

Μου απάντησαν στην ερώτηση αν επιλέξω κουφώματα αλουμινίου αρχικά και μετά τοποθετήσω pvc,η απάντηση ήταν:

Σύμφωνα με τον οδηγό του προγράμματος «εξοικονομώ 2021» επιτρέπονται
τροποποιήσεις του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου του έργου, υπό την
προϋπόθεση ότι με την τροποποίηση δεν αλλοιώνονται οι προϋποθέσεις ένταξης
του έργου στο Πρόγραμμα και ειδικότερα:

Ο Ωφελούμενος μπορεί να τροποποιήσει τον συνδυασμό παρεμβάσεων, υπό την
προϋπόθεση ότι με το νέο συνδυασμό παρεμβάσεων θα επιτυγχάνεται
(διαπίστωση βάσει του Β’ ΠΕΑ, με την ολοκλήρωση του έργου) ο ελάχιστος
ενεργειακός στόχος.

• Στον τροποποιημένο προϋπολογισμό θα πρέπει να τηρούνται τα ανώτατα όρια
(ανά υποκατηγορία παρέμβασης) που ορίζονται στον Οδηγό Προγράμματος, ήτοι,
δεν μπορεί να γίνει υπέρβαση των ανώτατων ορίων κατά ειδικότερη
υποκατηγορία παρεμβάσεων. Για τις αμοιβές των λοιπών δαπανών δεν
επιτρέπεται η υπέρβαση, ανά περίπτωση, των ποσών που έχουν εγκριθεί με την
απόφαση υπαγωγής.

• Δεν γίνεται δεκτό αίτημα τροποποίησης που έχει ως συνέπεια την αύξηση του
εγκεκριμένου επιλέξιμου προϋπολογισμού παρεμβάσεων αλλά και του συνολικού
επιλέξιμου προϋπολογισμού.

Με εκτίμηση.

Edited by konstantinos83
Λάθος γραφή
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, konstantinos83 said:

Μου απάντησαν στην ερώτηση αν επιλέξω κουφώματα αλουμινίου αρχικά και μετά τοποθετήσω αλουμινίου,η απάντηση ήταν:

Σύμφωνα με τον οδηγό του προγράμματος «εξοικονομώ 2021» επιτρέπονται
τροποποιήσεις του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου του έργου, υπό την
προϋπόθεση ότι με την τροποποίηση δεν αλλοιώνονται οι προϋποθέσεις ένταξης
του έργου στο Πρόγραμμα και ειδικότερα:

Ο Ωφελούμενος μπορεί να τροποποιήσει τον συνδυασμό παρεμβάσεων, υπό την
προϋπόθεση ότι με το νέο συνδυασμό παρεμβάσεων θα επιτυγχάνεται
(διαπίστωση βάσει του Β’ ΠΕΑ, με την ολοκλήρωση του έργου) ο ελάχιστος
ενεργειακός στόχος.

• Στον τροποποιημένο προϋπολογισμό θα πρέπει να τηρούνται τα ανώτατα όρια
(ανά υποκατηγορία παρέμβασης) που ορίζονται στον Οδηγό Προγράμματος, ήτοι,
δεν μπορεί να γίνει υπέρβαση των ανώτατων ορίων κατά ειδικότερη
υποκατηγορία παρεμβάσεων. Για τις αμοιβές των λοιπών δαπανών δεν
επιτρέπεται η υπέρβαση, ανά περίπτωση, των ποσών που έχουν εγκριθεί με την
απόφαση υπαγωγής.

• Δεν γίνεται δεκτό αίτημα τροποποίησης που έχει ως συνέπεια την αύξηση του
εγκεκριμένου επιλέξιμου προϋπολογισμού παρεμβάσεων αλλά και του συνολικού
επιλέξιμου προϋπολογισμού.

Με εκτίμηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @konstantinos83..εμένα δεν απάντησαν ακόμη.

Πάντως ξεκάθαρη απάντηση δεν βλέπω να δίνουν ποτέ και φοβάμαι ότι θα μπλέξει όποιος το κάνει.

"Σύμφωνα με τον οδηγό του προγράμματος «εξοικονομώ 2021» επιτρέπονται τροποποιήσεις του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου του έργου, υπό την προϋπόθεση ότι με την τροποποίηση δεν αλλοιώνονται οι προϋποθέσεις ένταξης του έργου στο Πρόγραμμα "

Τι εννοεί με αυτό άραγε ο ποιητής;; Αν αλλάζουν τα μόρια τότε δεν αλλοιώνονται αυτές οι προϋποθέσεις;;

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Artemiscv said:

Ευχαριστώ @konstantinos83..εμένα δεν απάντησαν ακόμη.

Πάντως ξεκάθαρη απάντηση δεν βλέπω να δίνουν ποτέ και φοβάμαι ότι θα μπλέξει όποιος το κάνει.

"Σύμφωνα με τον οδηγό του προγράμματος «εξοικονομώ 2021» επιτρέπονται τροποποιήσεις του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου του έργου, υπό την προϋπόθεση ότι με την τροποποίηση δεν αλλοιώνονται οι προϋποθέσεις ένταξης του έργου στο Πρόγραμμα "

Τι εννοεί με αυτό άραγε ο ποιητής;; Αν αλλάζουν τα μόρια τότε δεν αλλοιώνονται αυτές οι προϋποθέσεις;;

Από την στιγμή που δεν απαγορεύεται κάτι σημαίνει ότι επιτρέπεται, εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν μπορείς μόνο να αλλάξεις τον προϋπολογισμό προς τα πάνω και να μπορέσεις να πιάσεις τον στόχο ενεργειακά.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θεωρώ ότι το κάνεις από τη στιγμή που και πιο καλά U έχουν τα συνθετικά κουφώματα και είναι πιο φθηνά . Όποτε δε χάνεις και ενεργειακά και εάν περισσέψουν χρήματα η δεν τα παίρνεις όλα η κάνεις κάτι άλλο 

Είναι μια τρυπουλα η οποία έπρεπε να διευκρινίζεται να μη γίνεται αλλά όπως λέει και ο @konstantinos83 δεν απαγορεύεται όποτε επιτρέπεται 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Artemiscv said:

Ευχαριστώ @konstantinos83..εμένα δεν απάντησαν ακόμη.

Πάντως ξεκάθαρη απάντηση δεν βλέπω να δίνουν ποτέ και φοβάμαι ότι θα μπλέξει όποιος το κάνει.

"Σύμφωνα με τον οδηγό του προγράμματος «εξοικονομώ 2021» επιτρέπονται τροποποιήσεις του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου του έργου, υπό την προϋπόθεση ότι με την τροποποίηση δεν αλλοιώνονται οι προϋποθέσεις ένταξης του έργου στο Πρόγραμμα "

Τι εννοεί με αυτό άραγε ο ποιητής;; Αν αλλάζουν τα μόρια τότε δεν αλλοιώνονται αυτές οι προϋποθέσεις;;

Ακριβώς αυτό μου απάντησαν οι εκπρόσωποι του Υπουργείου σε διαδικτυακή εκδήλωση του ΤΕΕ Αιτωλοακαρνανίας με θέμα το Eξοικονομώ 2021, όταν τους ρώτησα: "αν υπάρχει πρόβλεψη για όποιον επιχειρήσει να "κοροϊδέψει" το σύστημα προδιαγράφοντας κουφώματα αλουμινίου προκειμένου να έχει το μπόνους του -60% στην βαθμολογία και στο τέλος να τοποθετήσει PVC"

Μου είπαν ότι "είναι foul και δεν θα περάσει αυτή η αλλαγή γιατί αλλοιώνονται οι προϋποθέσεις ένταξης του έργου στο πρόγραμμα, πράγμα που το απαγορεύει ο οδηγός"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.