Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Καλό είναι να αποφεύγουμε τις "μαμουνιές" γιατί με το ελληνικό κράτος και τις ελληνικές υπηρεσίες, ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Εμείς λέμε πως, λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα, αλλά ρισκάροντας να κάνουμε μαμουνιά, εάν κάτι δεν πάει καλά, εμείς θα λογοδοτήσουμε στον πελάτη μας για κάτι που κάναμε για να ωφεληθεί ΜΟΝΟ ο πελάτης μας.
Δεν το έχουν σε τίποτε, να βγάλουν μετά τις αιτήσεις, συμπληρωματικές οδηγίες που θα πετάνε εκτός αυτές τις περιπτώσεις, βάζοντας ένα όριο στα μόρια της αίτησης μετά την υλοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη η παράταση πότε θα ανακοινωθεί στη σελίδα του προγράμματος; 15/02 23:59 ;

Τρομερή οργάνωση.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, tsx said:

Καλό είναι να αποφεύγουμε τις "μαμουνιές" γιατί με το ελληνικό κράτος και τις ελληνικές υπηρεσίες, ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Εμείς λέμε πως, λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα, αλλά ρισκάροντας να κάνουμε μαμουνιά, εάν κάτι δεν πάει καλά, εμείς θα λογοδοτήσουμε στον πελάτη μας για κάτι που κάναμε για να ωφεληθεί ΜΟΝΟ ο πελάτης μας.
Δεν το έχουν σε τίποτε, να βγάλουν μετά τις αιτήσεις, συμπληρωματικές οδηγίες που θα πετάνε εκτός αυτές τις περιπτώσεις, βάζοντας ένα όριο στα μόρια της αίτησης μετά την υλοποίηση.

Από τον οδηγό και την απάντηση που μου δώσανε προφορικά και γραπτά είναι ότι μπορεί να γίνει.Προγραμματα που έτρεξα στο τρέχον πρόγραμμα έκανα αλλαγές στις παρεμβάσεις.Τωρα αν βγάλουν αφού κλείσουν οι αιτήσεις διευκρίνιση τι να πω....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, konstantinos83 said:

Από τον οδηγό και την απάντηση που μου δώσανε προφορικά και γραπτά είναι ότι μπορεί να γίνει.Προγραμματα που έτρεξα στο τρέχον πρόγραμμα έκανα αλλαγές στις παρεμβάσεις.Τωρα αν βγάλουν αφού κλείσουν οι αιτήσεις διευκρίνιση τι να πω....

Μιλάμε πάντα για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ 2021 που δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με άλλα προγράμματα γιατί έχει πρόσθετες προύποθέσεις για ένταξη στο πρόγραμμα και η κυριότερη από αυτές είναι η βαθμολογία.

Όταν πρωτοδημοσιεύθηκε ο οδηγός στα κριτήρια βαθμολόγησης δεν υπήρχε το -60% στα αλουμίνια. Μετά τις διαμαρτυρίες των αλουμινάδων προστέθηκε στον τελικό οδηγό. Επειδή όμως η προχειρότητα έγινε συνήθεια πια,  δεν προέβλεψαν να προσθέσουν και μία ακόμα υποπαράγραφο στην παράγραφο 7.5 που να το διευκρινίζουν.

Επειδή με αυτό το κόλπο αλλάζει καταφανώς η βαθμολόγηση και προκύπτουν θέματα αδικίας, αργά ή γρήγορα (μάλλον αργά κατά την συνήθειά τους) θα το διευκρινίσουν.

Γιαυτό καλύτερα να μην το δοκιμάσει κανείς γιατί θα μπλέξει. Τουλάχιστον έτσι απάντησαν οι εκπρόσωποι του Υπουργείου σε διαδικτυακή εκδήλωση του ΤΕΕ.

Δες στο βίντεο παρακάτω (στο 2:10:00)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,  μπορείτε να επικοινωνήσετε με το ΤΕΕ και να τους  ρωτήσεις ή ακόμη κ να τους πειτε τις ενστάσεις σας! Θα έπρεπε να έχουν βάλει  δικλείδα αλλά δεν έβαλαν ! Εγώ μίλησα μαζί τους 3 φορές γιατί προβληματίστηκα και πήρα την ίδια απάντηση κ τις 3 φορές ! Μετά από αυτό το σεμινάριο πήρα τηλέφωνο 3 φορές και η απάντηση είναι ότι μπορείς  να το κανεις όπως κ καθε αλλη παρέμβαση  κ μαλιστα μου επισημαναν πως επαναβαθμολογηση της αίτησης  δεν θα γινει!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, nick_61 said:

Μιλάμε πάντα για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ 2021 που δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με άλλα προγράμματα γιατί έχει πρόσθετες προύποθέσεις για ένταξη στο πρόγραμμα και η κυριότερη από αυτές είναι η βαθμολογία.

Όταν πρωτοδημοσιεύθηκε ο οδηγός στα κριτήρια βαθμολόγησης δεν υπήρχε το -60% στα αλουμίνια. Μετά τις διαμαρτυρίες των αλουμινάδων προστέθηκε στον τελικό οδηγό. Επειδή όμως η προχειρότητα έγινε συνήθεια πια,  δεν προέβλεψαν να προσθέσουν και μία ακόμα υποπαράγραφο στην παράγραφο 7.5 που να το διευκρινίζουν.

Επειδή με αυτό το κόλπο αλλάζει καταφανώς η βαθμολόγηση και προκύπτουν θέματα αδικίας, αργά ή γρήγορα (μάλλον αργά κατά την συνήθειά τους) θα το διευκρινίσουν.

Γιαυτό καλύτερα να μην το δοκιμάσει κανείς γιατί θα μπλέξει. Τουλάχιστον έτσι απάντησαν οι εκπρόσωποι του Υπουργείου σε διαδικτυακή εκδήλωση του ΤΕΕ.

Δες στο βίντεο παρακάτω (στο 2:10:00)

 

Ναι δεν το αναφέρουν πουθενά στον οδηγό, τώρα αν το διορθώσουν μετά από τόσους μήνες από την δημοσίευση και ενώ στην ερώτηση που τους έκανα γραπτώς αλλά και τηλεφωνικά λένε ότι δεν απαγορεύεται τι να πω.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι γραπτές απαντήσεις πάντως είναι copy-paste και το ίδιο ακριβώς κείμενο έχουν στείλει σαν απάντηση και σε άλλες παρόμοιες ερωτήσεις..είναι τόσο γενική και αόριστη η συγκεκριμένη απάντηση που δεν μπορεί κανείς να βασιστεί σε αυτήν και ούτε θα μπορεί ,κατά τη γνώμη μου, να τη χρησιμοποιήσει αύριο-μεθαύριο σαν επιχείρημα όταν θα γίνει η "στραβή"..από εκεί και έπειτα ότι καταλαβαίνει ο καθένας μέχρι τουλάχιστον να βγει μια διευκρίνιση για το θέμα.

Πάντως αυτό το "υπό την προϋπόθεση ότι με την τροποποίηση δεν αλλοιώνονται οι προϋποθέσεις ένταξης του έργου στο Πρόγραμμα " νομίζω σαν να μας χτυπάει καμπανάκι..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2022 at 10:21 ΠΜ, spapako said:

Συγγνώμη η παράταση πότε θα ανακοινωθεί στη σελίδα του προγράμματος; 15/02 23:59 ;

Τρομερή οργάνωση.....

Σας ενημερώνουμε ότι, η προθεσμία υποβολής αιτήσεων στο Πρόγραμμα «Εξοικονομώ 2021» για  μονοκατοικίες / μεμονωμένα διαμερίσματα, παρατείνεται έως και την 15η Μαρτίου 2022.

Ως ημερομηνία έναρξης υποβολής αιτήσεων πολυκατοικίας, ορίζεται η 21η Μαρτίου 2022 και ως ημερομηνία λήξης η 10η Μαΐου 2022.

Οι παραπάνω αλλαγές ημερομηνιών, προβλέπονται σε τροποποίηση του Οδηγού Εφαρμογής του Προγράμματος, η οποία βρίσκεται υπό έκδοση σε ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Ερώτηση καθαρά από περιέργεια: έχουμε την παραμικρή ιδέα που θα κυμανθούν οι «βάσεις εισαγωγής» στο πρόγραμμα, τουλάχιστον σε πρώτη φάση; Όσο δίνονται παρατάσεις και γίνονται περισσότερες αιτήσεις προφανώς θα ανεβαίνουν, αλλά σε γενικές γραμμές οι δικές σας αιτήσεις πού βρίσκονται;

Προσωπικά έχω κάνει 6 και υπάρχει μεγάλο εύρος - ένας με μεζονέτα του 1989 και άπειρα κουφώματα (και εισόδημα αρκετά χαμηλό, το στεγαστικό ακόμα το πληρώνει) έχει βγάλει μόλις 28 μόρια ενώ ένας άλλος που μόλις έκλεισα με ισόγεια μονοκατοικία πανταχόθεν ελεύθερη του 1964 έβγαλε 56. Έχω την αίσθηση ότι τα 35 παίζεται αν θα φτάνουν, ενώ με 40 λογικά θα είναι κανείς καλυμμένος, αλλά αυτό είναι μόνο δική μου εκτίμηση βάσει των όσων είδα στις δικές μου αιτήσεις.

Ποια είναι η δική σας εκτίμηση;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2022 at 8:38 ΜΜ, uptight said:

Προσωπικά έχω κάνει 6 και υπάρχει μεγάλο εύρος - ένας με μεζονέτα του 1989 και άπειρα κουφώματα (και εισόδημα αρκετά χαμηλό, το στεγαστικό ακόμα το πληρώνει) έχει βγάλει μόλις 28 μόρια ενώ ένας άλλος που μόλις έκλεισα με ισόγεια μονοκατοικία πανταχόθεν ελεύθερη του 1964 έβγαλε 56

Μεγάλο ρόλο παίζουν οι βαθμοημέρες που αναλόγως την περιοχή κάνουν διαφορά στη βαθμολογία. Επίσης το πόσο οικονομικά θα πετύχεις την εξοικονόμηση ενέργειας καθώς και η παλαιότητα της οικίας.

 

On 19/2/2022 at 8:38 ΜΜ, uptight said:

Έχω την αίσθηση ότι τα 35 παίζεται αν θα φτάνουν, ενώ με 40 λογικά θα είναι κανείς καλυμμένος, αλλά αυτό είναι μόνο δική μου εκτίμηση βάσει των όσων είδα στις δικές μου αιτήσεις.

Είναι ανάλογα την περιοχή/περιφέρεια. Μπορεί στην Αττική η βάση να κυμανθεί κάπου μεταξύ 30-40 αλλά στη Θρακη πχ να ειναι ανω του 50 (λόγω και του συντελεστή βαθμοημερών)

Επειδή είναι πρώτη χρονιά που εφαρμόζεται το μοριοδοτικό σύστημα και ήδη έχουν ανακοινώσει αύξηση του προϋπολογισμού και αριθμού επιλέξιμων κατοικιών, εκτιμώ πως θα έχουμε χαμηλή βάση "εισαγωγής"

Edited by becoming_i
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.