Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Καλημέρα,  έχω περίπτωση μονοκατοικίας που  στο ε9 είναι δηλωμένο 125,40 τ.μ. στο ΠΕΑ 125,40 τ.μ. Η Οικ Αδεια του κτιρίου είναι 120,00 τ.μ. και κατόπιν αποτύπωσης της κατοικίας με γεωδαιτικό για την ΗΤΚ  το εμβαδό της είναι 122,33 τ.μ. που είναι έκτος των ανοχών του 2% που θέτει το πρόγραμμα για την ΗΤΚ  125,40χ0,98 = 122,89 τ.μ. Είναι ορθό να γίνει η τροποποίηση μόνο του ε9 για 122,33 τ.μ.    χωρίς ανάκληση του ΠΕΑ. Το εμβαδό του ΠΕΑ προέκυψε από αποτύπωση με μετροταινία.   

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 ώρες πριν, SEKKARA said:

Καλημέρα,  έχω περίπτωση μονοκατοικίας που  στο ε9 είναι δηλωμένο 125,40 τ.μ. στο ΠΕΑ 125,40 τ.μ. Η Οικ Αδεια του κτιρίου είναι 120,00 τ.μ. και κατόπιν αποτύπωσης της κατοικίας με γεωδαιτικό για την ΗΤΚ  το εμβαδό της είναι 122,33 τ.μ. που είναι έκτος των ανοχών του 2% που θέτει το πρόγραμμα για την ΗΤΚ  125,40χ0,98 = 122,89 τ.μ. Είναι ορθό να γίνει η τροποποίηση μόνο του ε9 για 122,33 τ.μ.    χωρίς ανάκληση του ΠΕΑ. Το εμβαδό του ΠΕΑ προέκυψε από αποτύπωση με μετροταινία.   

Έχω τη γνώμη πως δεν απαιτείται ανάκληση ΠΕΑ για την αιτία που αναφέρεις, μπορεί να γίνει μόνο τροποποίηση του Ε9 εφόσον είσαι σίγουρος πως αυτά ειναι τα σωστά τ.μ. των κύριων χώρων (ωφέλιμη επιφάνεια ΠΕΑ) 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε οροφοδιαμέρισμα του '75 έχω ωφέλιμη επιφάνεια ΠΕΑ 72,9 τ.μ., Ε9 Κ.Χ=76,60 τ.μ. (βάσει Ο.Α.) και τακτοποίηση 71,9 τ.μ. (χωρίς το κλιμακοστάσιο).

Πρέπει να γίνει διόρθωση του Ε9, πρέπει να γίνει ανάκληση του ΠΕΑ, τι προτείνετε για να μην υπάρχει πρόβλημα με την ΗΤΚ;

Ευχαριστώ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Η αντικατάσταση του παλιού ηλιακού με νέας τεχνολογίας, μου ρίχνει κατάταξη το πεα. Γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι Καλημέρα , 

μπορώ να βάλω την κατηγορία ''διατάξεις αυτόματου ελέγχου'' όπου θα κάνω μόνο αναβάθμιση παροχής αντλίας θερμότητας ; και δεν θα έχω αναβάθμιση κατηγορίας διατάξεων ελέγχου .

Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερική μόνωση συμβατικού δώματος (γυψοσανίδα με πετροβάμβακα), σε ποια κατηγορία δαπάνης ανήκει ? 

2.Β Θερμομόνωση στέγης ή οριζόντιας οροφής κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη  29 ευρώ/μ2

ή

2.Γ2 Θερμομόνωση εξωτ. τοιχοποιίας, φέροντος οργανισμού, δαπέδου επί πιλοτής, ή μη θερμαινόμενου χώρου, με επικάλυψη με ελαφρά πετάσματα 40ευρώ/μ2

Στην επεξήγηση του οδηγού νομίζω μάλλον είναι η 2.Γ2 γιατί λέει 

Παράθεση

Αναλυτικότερα, στην κατηγορία αυτή περιλαμβάνονται τα ακόλουθα:

(iii) Η θερμομόνωση (εξωτερικά ή από την εσωτερική πλευρά) του λοιπού κελύφους, δηλαδή εξωτερικής τοιχοποιίας, φέροντος οργανισμού και δαπέδου επί εδάφους επί πιλοτής ή μη θερμαινόμενου χώρου, πλάκας δώματος από την εσωτερική πλευρά, με 37 θερμομονωτικά υλικά και με επικάλυψη κατά περίπτωση οργανικό επίχρισμα ή ελαφρά πετάσματα π.χ. γυψοσανίδα (υποκατηγορίες 2.Γ1, 2.Γ2). 

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, katrmp said:

Η αντικατάσταση δεν επιτρέπεται στο εξοικονομώ

Ο ηλιακός είναι πολυ παλιός 25ετίας, μπορώ να μην τον δηλώσω;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρέπει να τον δηλώσεις αναγκαστικά συνάδελφε. Δεν είμαστε παπατζήδες, είμαστε μηχανικοί εδώ και κάνουμε και σωστά ΠΕΑ. (Από την άλλη μπορεί να μην τον είδες ή να μη στο είπε ο πελάτης για να επωφεληθεί.. 😁..που να το ξέρεις εσυ....στο Β' ΠΕΑ δεν θα υπάρχει έτσι κι αλλιώς στην ταράτσα..😁)

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.