Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Γνωρίζει κάποιος αν θα υπάρξει μια μικρή παράταση όπως έλεγαν για τις αιτήσεις που λόγω τεχνικών προβλημάτων του συστήματος δεν μπόρεσαν να οριστικοποιηθούν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό συμβαίνει όταν υπάρχει ψιλός κύριος και επικαρπωτής και μένει μέσα ο ψιλός κύριος. Πρέπει ο επικαρπωτής να του παραχωρήσει δωρεάν το ακίνητο για να μείνει, ας είναι συγκύριος, και ζητάει και de minimis.

Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2022 at 5:58 ΜΜ, kostas K said:

Για κάποιο λόγο στο φετινό εξοικονομώ μου ζήτησε de minimis ακόμα και σε ιδιοκατοίκηση. 

Αυτό συμβαίνει όταν υπάρχει ψιλός κύριος και επικαρπωτής και μένει μέσα ο ψιλός κύριος. Πρέπει ο επικαρπωτής να του παραχωρήσει δωρεάν το ακίνητο για να μείνει, ας είναι συγκύριος, και ζητάει και de minimis.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, GeorgePi said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Γνωρίζει κάποιος αν θα υπάρξει μια μικρή παράταση όπως έλεγαν για τις αιτήσεις που λόγω τεχνικών προβλημάτων του συστήματος δεν μπόρεσαν να οριστικοποιηθούν;

φίλε μου και γω ήθελα παράταση δυο μέρες πριν γιατί υπήρχαν πολλές εκκρεμότητες, και θέλω ακόμη για να διορθώσουν δυο πελάτες προβλήματα που προέκυψαν την τελευταία στιγμή (ενώ ο ιδιοκτήτης δηλώνει στο ε2 ότι το νοικιάζει, ο ενοικιαστής δεν το δηλώνε για κύρια κατοικία πέρυσι και φέτος έφυγε... άντε βγάλε άκρη), αλλά τις τελευταίες δυο μέρες πέρασα περίπου 20 δηλώσεις. Την τελευταία την άρχισα στις 21.00 την Τρίτη, χωρίς ούτε ΠΕΑ φτιαγμένο, και την τέλειωσα 22.30. Το σύστημα ειδικά την Τρίτη δούλευε ρολόι.

Το μόνο απρόοπτο ήταν το Σάββατο βράδυ προς Κυριακή που δεν δούλευε το ανέβασμα και εκεί άρχισα να σκέφτομαι την παράταση. Την Κυριακή ομως έστρωσε, και όταν λέω έστρωσε εννοώ ότι αν ήθελες να κάνεις δηλώσεις πραγματικά, θα το έκανες. Προσωπικά είχα περιπτώσεις που εκτέθηκα από το προηγούμενο εξοικονομώ γιατί το προσωπικό που πήρα ήταν πολύ κατώτερο των προσδοκιών, και δεν γινόταν να μην τους βάλω. Μπήκαν λοιπόν κι ας χρειαζόταν μισή ώρα το κάθε ΠΕΑ να ανέβει.

 

Χρειάζεται διορθώσεις το σύστημα και για την ευρύτερη λειτουργία των μηχανικών. 

Το σύστημα του εξοικονομώ δεν είχε κανένα πρόβλημα, δούλεψε και τους σχεδον τρείς μήνες απροβλημάτιστα.

Το σύστημα του buildingcert είναι ΑΧΡΗΣΤΟ. Και σαν εμφάνιση, και σαν λειτουργία. Είναι γραμμένο για προηγούμενη δεκαετία. Και είναι απαράδεκτο που δεν φιλοξενείται σε σοβαρό data center που να έχει τουλάχιστον επάρκεια παροχής ενέργειας και που δεν εξαρτάται από τον καιρό... Τώρα ο μέγιστος αριθμός χρηστών που συνδέονται είναι απλά γελοίος, είμαι βέβαιος ότι ο διακομιστής του θα είναι κανά παλιοπισί σε καμιά γωνία με το ρούτερ του οτε.

Τέλος το σύστημα του Κτηματολογίου με τον άθλιο εντοπισμό του και τα κουτσά πόδια του, το οποίο φαίνεται να έχει δυο πηγές απ ότι καταλαβαίνω ή δυο API(;;;). Το ktimanet που τραβάει και το buildingcert ακόμη και το υπόβαθρο είναι παλιό, το ktimatologio για την εύρεση ακινήτου και την ανάρτηση τοπογραφικών δεν το έχω δει ακόμη να πέφτει. Το ktimanet δε δουλεύει, το άλλο δουλεύει κανονικά. Δεν ξέρω τι συμβαίνει εκεί.

Αυτά ομως είναι συστήματα που μαζί με το TAXIS, πρέπει να δουλεύουν όλα για να γίνει μια αίτηση στο εξοικονομώ, και όλα πρέπει να διορθωθούν/αναβαθμιστούν.

EDIT: η φωτό τα λέει όλα

 

εξοικονομω_παραβολα.jpg

Edited by bleo8onhs
αναρτηση φωτο
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Την Τρίτη μου έφεραν ένα σωρό εκκρεμότητες.

- πιστοποιητικό διεύθυνσης 

- πιστοποιητικό μεταγραφής 

- πρόσφατες φωτογραφίες 

- διόρθωση Ε1

- Τακτοποίηση

Μπήκα να εκδώσω τα ΠΕΑ και είδα το γνωστό "service unavailable".

Μια παράταση είναι ευπρόσδεκτη αλλά να λειτουργεί κιόλας το buildingcert.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bleo8onhs said:

Αυτό συμβαίνει όταν υπάρχει ψιλός κύριος και επικαρπωτής και μένει μέσα ο ψιλός κύριος. Πρέπει ο επικαρπωτής να του παραχωρήσει δωρεάν το ακίνητο για να μείνει, ας είναι συγκύριος, και ζητάει και de minimis.

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση δεν μου ζήτησε ΥΔ de minimis. Στην περίπτωση δηλαδή που μένει μέσα ο ψιλός κύριος (οπότε μόνο αυτός μπορεί να κάνει την αίτηση στο πρόγραμμα) δεν ζητάει ΥΔ σώρευσης. Αν δεν μένει μέσα ο ψιλός κύριος (δηλαδή η κατοικία νοικιάζεται ή παραχωρείται δωρεάν σε κάποιον τρίτο μη συγκύριο), η αίτηση γίνεται από τον επικαρπωτή ή τον πλήρη κύριο και σε αυτήν την περίπτωση ζητάει ΥΔ. Αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ και αυτό μου επιβεβαίωσαν από το helpdesk

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2022 at 12:14 ΜΜ, simosgr said:

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση δεν μου ζήτησε ΥΔ de minimis. Στην περίπτωση δηλαδή που μένει μέσα ο ψιλός κύριος (οπότε μόνο αυτός μπορεί να κάνει την αίτηση στο πρόγραμμα) δεν ζητάει ΥΔ σώρευσης. Αν δεν μένει μέσα ο ψιλός κύριος (δηλαδή η κατοικία νοικιάζεται ή παραχωρείται δωρεάν σε κάποιον τρίτο μη συγκύριο), η αίτηση γίνεται από τον επικαρπωτή ή τον πλήρη κύριο και σε αυτήν την περίπτωση ζητάει ΥΔ. Αυτό τουλάχιστον έχω καταλάβει εγώ και αυτό μου επιβεβαίωσαν από το helpdesk

Εμένα μου ζήτησε υπεύθυνη δήλωση και να είναι παραχωρημένο από τον επικαρπωτη στον φίλο κύριο, γεγονός που ο λογιστής γνώριζε και είχε κάνει αλλά δεν είχε δηλώσει στον φίλο κύριο ότι μένει εκεί με δωρεάν παραχώρηση.. γίναμε και λογιστές και δικηγόροι...

 

On 17/3/2022 at 10:25 ΠΜ, sdim said:

Την Τρίτη μου έφεραν ένα σωρό εκκρεμότητες.

- πιστοποιητικό διεύθυνσης 

- πιστοποιητικό μεταγραφής 

- πρόσφατες φωτογραφίες 

- διόρθωση Ε1

- Τακτοποίηση

Μπήκα να εκδώσω τα ΠΕΑ και είδα το γνωστό "service unavailable".

Μια παράταση είναι ευπρόσδεκτη αλλά να λειτουργεί κιόλας το buildingcert.

Δεν το βγάζεις εσύ φωτογραφίες; Γιατί μπαίνεις στον κόπο να δηλώνεις αναντιστοιχία στις διευθύνσεις; Αφού την δήλωση τη ζητάνε μετά, δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, μόνο έξτρα κόπο. Δεν έχω δηλώσει ποτέ εγώ ότι οι διευθύνσεις είναι διαφορετικές και στα περισσότερα δεν βάζω διεύθυνση. Σε όλα τα προγράμματα που έχω κάνει όσα χρόνια ασχολούμαι. Και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Βέβαια εδώ στα περισσότερα όντως δεν υπάρχουν διευθύνσεις αλλά και σε όσα έχουν οι παλιές άδειες δεν είχαν ποτέ δρόμο. Επίσης εγώ τους ζητάω κωδικούς τάξις, τους ρωτάω, και μετά δεν μου φέρνουν τίποτα. Τα κατεβάζω όλα από κει, μιλάω με το λογιστή, κάνω ότι αλλαγές και διορθώσεις χρειάζονται και προχωράμε συνήθως αυθημερόν. Οι καθυστερήσεις γίνονται όταν υπάρχουν και άλλοι ιδιοκτήτες από μακριά με άλλους λογιστές που προτιμούν να τα διορθώσουν μόνοι τους. Καθυστερήσεις και λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πηγαίνω βράδυ για αυτοψία στις φωτογραφίες που τραβάω δεν φαίνονται πάντα καθαρά όλα τα ανοίγματα που θα αντικατασταθούν.

Σε έναν  μάλιστα είχα πάει μέρα αλλά έμεινα από μπαταρία στο κινητό πριν τραβήξω όλες τις όψεις. Και από εκείνον περίμενα φωτογραφίες.

Τέλος, μερικοί πελάτες ήταν από πέρυσι και θα χρησιμοποιούσα προσάρτημα στο περσινό ΠΕΑ. Πέρυσι δεν ζήταγαν 5 φωτογραφίες οπότε δεν είχα τραβήξει φωτογραφίες από όλες τις όψεις αν δεν υπήρχε εύκολη πρόσβαση.

 

Το πιστοποιητικό για την διεύθυνση το ζητάει το σύστημα αν δηλώσεις ότι δεν ταυτίζεται η διεύθυνση, διαφορετικά δεν προχωράει με την υποβολή της αίτησης.

Αν δηλώσω ψευδώς ότι η διεύθυνση ταυτίζεται με την τωρινή, μπορεί να θεωρηθεί αιτία ακύρωσης της αίτησης.

Στην πόλη μου ο δήμος έχει αλλάξει ονοματοδοσία και αριθμοδότηση σε πολλά κτήρια. Πήγα για αυτοψία και ενώ όλα τα έγγραφα (ΔΕΗ, Συβόλαιο, Ε1, Ε9, κλπ) έλεγαν τον αριθμό 37, η πόρτα έλεγε 39. Ζήτησα βεβαίωση από τον δήμο και τελικά ήταν στο 39.

Τα Ε1, Ε2 και Ε9 δεν τα αγγίζω. Ξέρω πως γίνεται η διόρθωση αλλά δεν ξέρω το ιστορικό και τους κινδύνους για κάθε πελάτη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, πελάτης που δεν το είχε δηλώσει κύρια κατοικία. Μίλησα με τον λογιστή του και αρνήθηκε τροποποίηση. Μετά έμαθα ότι κινδυνεύει με πρόστιμο 30.000€ αν κάνει αλλαγή γιατί έχει κάνει και άλλες τροποποιητικές.

 

Μεγάλο πλήθος εκκρεμοτήτων της τελευταίας στιγμής οφείλεται και στην προθεσμία για το κτηματολόγιο. Για τις δουλειές που μου ανάθεσαν συνάδελφοι, δεν είχα καμία τακτοποίηση και κάτοψη τακτοποίησης πριν τελειώσει η προθεσμία για το κτηματολόγιο.

Χωρίς σχέδια τακτοποίησης δεν προχωράω, μου έχει τύχει η αυτοψία μου να έχει έως και 20μ² απόκλιση σε σχέση με την τακτοποίηση. Ο ιδιοκτήτης έκλεισε επιπλέον χώρο μετά την τακτοποίηση, αν προχώραγα με το εξοικονομώ πριν ελέγξω τα σχέδια της τακτοποίησης θα είχα κάνει όλο τον φάκελο τζάμπα.

 

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.