Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Με κάποια από αυτά που διαβάζω, και όποιος κατάλαβε κατάλαβε, (και δεν εννοώ το συνάδελφο ακριβώς από πάνω) αρχίζω να συμπαθώ όσους λένε ότι το Β' ΠΕΑ θα είναι ξεκαθάρισμα στην πιάτσα (με τους οποίους συχνά διαφωνώ κάπως). Εκτός αν τα Α' ΠΕΑ τα υπογράφουν νέα παιδιά χωρίς αίσθηση του κινδύνου εν αγνοία τους, γεγονός το οποίο με λυπεί ιδιαίτερα, αλλά που έχει ηθικούς αυτουργούς τα αφεντικά/μεντορές τους (γνωστούς και ως "επιχειρηματίες" στον κλάδο των μηχανικών)..

Επίσης αν και από τους πρώτους που παρακολούθησαν (ακριβοπλήρωσαν) σεμινάρια στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ στην Αθήνα, ήμουνα κατά των εξετάσεων.

Αλλά από την άλλη εξοικονομώ με συναδέλφους που δεν ξέρουν να κάνουν ΠΕΑ ή τα εκτελούν σε 20λεπτά, είναι κακό και για την ποιότητα του εξοικονομώ και για τις αμοιβές και για πολλά άλλα. Αλλά όταν κάποιος γίνεται επιθεωρητής με μηδέν επαγγελματική εμπερία εκεί καταλήγουμε μάλλον. Και καλά αυτός δεν ξέρει που μπλέκει (δεν θα κατηγορήσω ποτέ νέους συναδέλφους που προσπαθόύν να βρουν ένα μπούσουλα στο επάγγελμα δουλεύοντας αλλού), ο άλλος που τον βάζει και του κάνει και το αφεντικό, ξέρει ή δεν ξέρει τι κάνει?. Ο πελάτης άλλο φρούτο λες και καταλαβαίνει τι γίνεται.

Και τώρα αλλά και προ δεκαετίας δίνονταν άδειες με βάση τα χρόνια εμπειρίας σε άσχετα αντικείμενα, προσπαθώντας κυρίως το ΤΕΕ να κρατήσει το αντικείμενο του ενεργειακού επιθεωρητή εντός των τειχών και αρμοδιοτήτων αποκλειστικά μηχανικών. Οι ποστοποιήσεις και πάλι δεν έιναι λύση αλλά οι αιτήσεις με το κιλό και ταχύτητα εξπρές θεωρούνται μάλλον "υγιής επιχειρματικότητα" πλέον.. Γι' αυτό στραβώνουν πελάτες που δεν τους κάνουμε τζάμπα "εξοικονομώ" τις τελευταίες 2 μέρες των αίτήσεων και βαράνε τηλέφωνα σε όλους μας.  Ασε που πολλοί "συνάδελφοι" δε δίνουν κατόψεις τακτοποίησης ούτε στους πελάτες που τιε έχουν πληρώσει.. Πόσο μάλλον σε ανταγωνιστές..

Ελεύθερη οικονομία δεν θέλουμε να εφαρμόσουμε, σοσιαλισμό δεν θέλουμε να εφαρμόσουμε, κομμουνισμό δεν θέλουμε να εφαρμόσουμε, αλλά πάντα ξέρουμε να επιβιώνουμε για την παρτη μας..

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη από τους moderators..

Edited by Rumpelstiltskin
  • Like 3
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστώ συνάδελφε, κάποιες φορές πρέπει να τα λέμε και να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας.. Μετα από τόσα χρόνια κρίση πάμε να χτίσουμε ξανά πάνω σε σάπια θεμέλια νομίζω.. Όχι σε όλα, αλλά σε οθκ ολίγα..

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2022 at 1:22 ΠΜ, Rumpelstiltskin said:

Με κάποια από αυτά που διαβάζω, και όποιος κατάλαβε κατάλαβε, (και δεν εννοώ το συνάδελφο ακριβώς από πάνω) αρχίζω να συμπαθώ όσους λένε ότι το Β' ΠΕΑ θα είναι ξεκαθάρισμα στην πιάτσα (με τους οποίους συχνά διαφωνώ κάπως). Εκτός αν τα Α' ΠΕΑ τα υπογράφουν νέα παιδιά χωρίς αίσθηση του κινδύνου εν αγνοία τους, γεγονός το οποίο με λυπεί ιδιαίτερα, αλλά που έχει ηθικούς αυτουργούς τα αφεντικά/μεντορές τους (γνωστούς και ως "επιχειρηματίες" στον κλάδο των μηχανικών)..

Επίσης αν και από τους πρώτους που παρακολούθησαν (ακριβοπλήρωσαν) σεμινάρια στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ στην Αθήνα, ήμουνα κατά των εξετάσεων.

Αλλά από την άλλη εξοικονομώ με συναδέλφους που δεν ξέρουν να κάνουν ΠΕΑ ή τα εκτελούν σε 20λεπτά, είναι κακό και για την ποιότητα του εξοικονομώ και για τις αμοιβές και για πολλά άλλα. Αλλά όταν κάποιος γίνεται επιθεωρητής με μηδέν επαγγελματική εμπερία εκεί καταλήγουμε μάλλον. Και καλά αυτός δεν ξέρει που μπλέκει (δεν θα κατηγορήσω ποτέ νέους συναδέλφους που προσπαθόύν να βρουν ένα μπούσουλα στο επάγγελμα δουλεύοντας αλλού), ο άλλος που τον βάζει και του κάνει και το αφεντικό, ξέρει ή δεν ξέρει τι κάνει?. Ο πελάτης άλλο φρούτο λες και καταλαβαίνει τι γίνεται.

Και τώρα αλλά και προ δεκαετίας δίνονταν άδειες με βάση τα χρόνια εμπειρίας σε άσχετα αντικείμενα, προσπαθώντας κυρίως το ΤΕΕ να κρατήσει το αντικείμενο του ενεργειακού επιθεωρητή εντός των τειχών και αρμοδιοτήτων αποκλειστικά μηχανικών. Οι ποστοποιήσεις και πάλι δεν έιναι λύση αλλά οι αιτήσεις με το κιλό και ταχύτητα εξπρές θεωρούνται μάλλον "υγιής επιχειρματικότητα" πλέον.. Γι' αυτό στραβώνουν πελάτες που δεν τους κάνουμε τζάμπα "εξοικονομώ" τις τελευταίες 2 μέρες των αίτήσεων και βαράνε τηλέφωνα σε όλους μας.  Ασε που πολλοί "συνάδελφοι" δε δίνουν κατόψεις τακτοποίησης ούτε στους πελάτες που τιε έχουν πληρώσει.. Πόσο μάλλον σε ανταγωνιστές..

Ελεύθερη οικονομία δεν θέλουμε να εφαρμόσουμε, σοσιαλισμό δεν θέλουμε να εφαρμόσουμε, κομμουνισμό δεν θέλουμε να εφαρμόσουμε, αλλά πάντα ξέρουμε να επιβιώνουμε για την παρτη μας..

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη από τους moderators..

 

 

μπορεί να έχω σχεδόν την ίδια γνώμη με σένα, και να πιστεύω πως τα πεα έπρεπε να τα κάνω με την θερμοκάμερα που αγόρασα όταν πίστεψα πως το ελληνικό κράτος με το θεσμό αυτό θα καινοτομήσει, και να πίστευα πως το πρόγραμμα των 2000€ που πήρα από την 4Μ για να κάνω ενεργειακές μελέτες και μετά το άλλο με άλλα τόσα της civiltech γιατί η 4Μ ζει ακόμη στο 95, θα είχαν αποσβεστεί μέχρι τώρα, και πως τα πεα θα έπρεπε να πληρώνονται 200-300€ για να γίνονται σωστά, μη σου πω παραπάνω, μόνο και μόνο για τις ώρες που δαπάνησα για να μάθω τις ΤΟΤΕΕ και να μπορώ να ελίσσομαι, γιατί πρέπει να είμαστε ειλικρινείς.

Όμως η αλήθεια είναι πως αυτά ήταν όνειρα, και η πραγματικότητα είναι πως το πεα είναι ένα τυράκι για να μην βγούμε στο συσσίτιο τη δεκαετία που η οικοδομή πέθανε, όπως είναι και οι νομιμοποιήσεις. Γι αυτό και γίνονται πεα με 100€, γι αυτό και γίνονται νομιμοποιήσεις με 200€. Απλά, ωμά και ρεαλιστικά. Βγάζω πεα σε περίπου μια ώρα, με τα παραπάνω προγράμματα που απλοποιούν τη διαδικασία των υπολογισμών, με άριστη γνώση των ΤΟΤΕΕ για να βγαίνουν τυπικά και σωστά. Και πάλι θεωρώ ότι είμαι αργός για τα χρήματα που παίρνω και την ταλαιπωρία. Ειδικά όταν πρέπει να ελέγξω και με το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ γιατί κάποια μαλακία έκανε το πρόγραμμα και δεν άλλαξε τα μισά δομικά υλικά και σπας το κεφάλι σου γιατί δεν ανεβαίνει κατηγορία το κτήριο. Γιατί το πεα είναι χαρτζιλίκι και τα χαρτζιλίκια τα παίρνεις για θελήματα και όχι για δουλειές.

Το εξοικονομώ τώρα, γιατί συγγνώμη και από μένα που ήμουν offtopic. ΣΑΦΩΣ και είναι προαπαιτούμενο, θεμιτό, δεοντολογικό, ηθικό επιχειρηματικό και good practice, οι αιτήσεις με το κιλό, η ταχύτητα εξπρες, ο στρατός από ζωντανά μποτάκια, ενίοτε το "χακινκ", και όλα τα υπόλοιπα. Το εξοικονομώ δεν είναι μελέτη για να κατασκευάσουμε τα σπίτια μας. Το εξοικονομώ είναι εργαλείο για να φας εσύ που ζεις με το χαρτζιλίκι του πεα. Για να φάει ο αλουμινάς και ο σοβατζής που έγινε μονωτής, για να φάει φπα το κράτος, για να ζεσταθεί ο έρμος ο πελάτης που ξυλιάζει, και για να μην συνεχίσουμε τα πρόστιμα της Ευρώπης. Και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται. Το πεα είναι απλά αναγκαστικό, έχει κανείς αμφιβολία πως αν υπήρχε εμπιστοσύνη πως οι παρεμβάσεις θα γίνουν, και χρήμα για όλους, θα υπήρχε πεα; Επιδότηση θα ήταν το εξοικονομώ, οπως το κεα και τα υπόλοιπα τυράκια. Θέλεις να μιλήσουμε σοβαρά; Μπορώ και είμαι σίγουρος πως και συ μπορείς να κάνω οποιοδήποτε σχεδόν σπίτι να είναι επιλέξιμο. Αν έχεις στοιχειώδεις γνώσεις του κανονισμού, και λίγο μυαλό, όχι πολύ, μπορείς και συ. Λίγες είναι οι περιπτώσεις που δεν γίνεται με τίποτα. Και μπορούμε να το κάνουμε νόμιμα, τυπικά, με παρεμβάσεις που θα γίνουν, και που θα έρθει το Β πεα να τις επικυρώσει. Και αυτό εγώ μπορώ να το κάνω στη μια ώρα που δίνω στον εαυτό μου για το πεα. Επίσης το εξοικονομώ επιτρέπει στον πελάτη να τροποποιεί(!!!) το Ε1 του όσες φορές θέλει, το Ε9 του επίσης άμεσα(!!!), το Ε2 του βεβαίως βεβαίως. Μπορεί να έχεις λίγη αντίληψη και να θεωρείς πως το εξοικονομώ δεν είναι εμπόριο;

ΤΟ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΟΙ "ΜΕΛΕΤΗΤΕΣ" ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΕΣΠΑ.

Ανοίγουμε φάκελο, προκαταβολή 500-2500€. Καταθέτουμε, αν απορριφθείς καλώς. Αν εγκριθείς 5% του προυπολογισμού. Εμεις κάνουμε μελέτη για να πάρει ο πελάτης 75% επιδότηση και μελετάμε το σπίτι του, και ο "μελετητής" μαζεύει προσφορές και φτιάχνει δηλώσεις de minimis και παίρνει ένα κάρο μαύρο χρήμα για 50% επιδότηση στην καλύτερη περίπτωση, και με ΦΠΑ μη επιλέξιμο συνήθως. Και χωρίς να φωνάζει και κανείς, και αν έχει δυο τρεις επιτυχίες την επόμενη φορά διπλασιάζεται η δουλειά του. Αν σε μας απορριφθεί κανείς τον χάνουμε και από πελάτη.

Μπορεί να νομίζεις ότι βρήκες κάποιον να κατηγορήσεις για την κατάπτωση των πεα και του εξυγχρονισμού των μηχανικών, αλλά στην ουσία είμαι μαζί σου. Απλά είμαι υπερρεαλιστής και αρκετά έμπειρος.

Και εγώ ήμουν κατά των εξετάσεων, αλλά μετά ήρθα στη μεγάλη πόλη μια βόλτα και είδα αυτοκόλλητα στους κάδους για πεα και βεβαιώσεις για δεη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ειλικρινή σου απάντηση.

Προσωπικά, να ξέρεις πάντως ούτε ουδέποτε θέλησα να κάνω ΠΕΑ με θερμοκάμερα και να το πληρωθώ αδρά σαν διδακτορικό, ούτε με το κιλό στο τζάμπα.  Γιατί πρέπει να ανήκω σε μια από τις δύο κατηγορίες πάλι δεν καταλαβαίνω, αλλά αυτό είναι προσωπικό μου πρόβλημα .Τσακώνομαι κατά καιρούς και με τις δύο απόψεις.  Ούτε τους διαπιστευμένους ανήκω ούτε στους αλεξιπτωτιστές. Όπως εσύ με καταλαβαίνεις καλά σε καταλαβαίνω κι εγώ, και τις ευκολίες και τις δυσκολίες και τις μεγάλες πόλεις και τις μικρές. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έχεις μεγαλύτερη εμπειρία από μένα αλλά όχι κατά πολύ. Έγώ είπα αυτά που ήθελα, το ίδιο έκανες κι εσύ νομίζω. 

Απόφαση δική μου και την πληρώνω καθημερινά και με τα καλά και με τα κακά. Κι εσύ το ίδιο προφανώς. Είσαι όντως υπερεαλιστής κι εγώ πιο φευγάτος. Είμαι εντός πιάτσας πάντως με πάνω από εναν τρόπους. Εκαστος εφ ω ετάχθει. 

Να είσαι καλά.

Edited by Rumpelstiltskin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, moneftsis said:

Καλημερα ,  Εχουμε  κανένα   νεο  για το πότε  θα βγούν οι πινακες  καταταξης ??

Οι συνεχείς προηγούμενες παρατάσεις και ιδιαίτερα η αναίτια παράταση έναρξης για τις πολυκατοικίες αποδεικνύουν εξόφθαλμα ότι δεν είναι ακόμα έτοιμοι για τα επόμενα στάδια του προγράμματος (αιτήσεις πολυκατοικιών, πίνακες κατάταξης ανά Νομό, διαδικασία ενστάσεων, ΗΤΚ, Β' ενεργειακός επιθεωρητής κλπ).

Πιστεύω ότι θα τελειώσουν και οι αιτήσεις για τις πολυκατοικίες και μετά θα βγάλουν τους πίνακες κατάταξης για όλα. 

Άρα πάμε για τέλος Μαΐου. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τις 4 Απριλίου αναμένεται ΦΕΚ.

Ενδεχομένως να ανέβαλλαν τις πολυκατοικίες για να δώσουν παράταση σε όσους δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν τις αιτήσεις σε μονοκατοικίες και διαμερίσματα λόγω δυσλειτουργίας του συστήματος. Πρακτικά από τις 10 Μαρτίου και μετά ήταν εξαιρετικά δύσκολο έως και αδύνατο να ολοκληρωθεί αίτηση.

Είναι πάνω από 20.000 αιτήσεις σε εκκρεμότητα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2022 at 6:40 ΜΜ, nick_61 said:

Οι συνεχείς προηγούμενες παρατάσεις και ιδιαίτερα η αναίτια παράταση έναρξης για τις πολυκατοικίες αποδεικνύουν εξόφθαλμα ότι δεν είναι ακόμα έτοιμοι για τα επόμενα στάδια του προγράμματος (αιτήσεις πολυκατοικιών, πίνακες κατάταξης ανά Νομό, διαδικασία ενστάσεων, ΗΤΚ, Β' ενεργειακός επιθεωρητής κλπ).

Πιστεύω ότι θα τελειώσουν και οι αιτήσεις για τις πολυκατοικίες και μετά θα βγάλουν τους πίνακες κατάταξης για όλα. 

Άρα πάμε για τέλος Μαΐου. 

Δεν ισχύουν . Αν είχε τελειώσει το θέμα με τις εγκλωβισμένες αιτήσεις θα είχαν βγει τα αποτελέσματα. Αυτό το θέμα φαίνεται θα διευθετηθεί αυτή και την άλλη εβδομάδα. Μετά άμεσα θα βγουν τα αποτελέσματα. Πριν ξεκινήσουν οι πολυκατοικίες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.