Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

On 29/3/2022 at 3:07 ΜΜ, sdim said:

Σχετικά με τους αλεξιπτωτιστές και με τις εκκρεμότητες τελευταίας στιγμής, είχα έτοιμα προς υποβολή τα ΠΕΑ για τουλάχιστον 5 περιπτώσεις από τις 13 Δεκέμβρη. Περιττό να σας πω πότε μου στείλανε τις εκκρεμότητες.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν αναφερόμουν σε σένα..  

 

Και μία ερώτηση επί τεχνικών θεμάτων:

Θέλω την εμπειρία συναδέλφων που κάνουν ΠΕΑ αρκετά χρόνια ανεξαρτήτως αλλά και εντός των κατά καιρούς ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ, πόσο εύκολα βλέπετε ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ κατηγορία Α, δηλαδή να πάμε πάνω από Β+ χωρίς Φ/Β κλπ? Εννοώ με παρεμβάσεις δυνατές στα υπόλοιπα, δηλαδή μονώσεις τουλάχιστον 8άρες, Αντλίες θερμότητας ή λέβητες Φ.Α., Ηλιακούς Επιλεκτικούς, Κουφώματα περί το 2 και κάτω κλπ κλπ. 

Με απλά λόγια και χωρίς μαιμουδιές πόσο εφικτό πρακτικά είναι το Α (αφήστε το Α+ προς το παρόν), δεδομένου ότι και στις μελέτες είμαστε από πέρσι τον Μάιο με Α μίνιμουμ στα καινούρια και μετά πάμε και για Α+ και παθητικό θεωρητικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, Rumpelstiltskin said:

Και μία ερώτηση επί τεχνικών θεμάτων:

Θέλω την εμπειρία συναδέλφων που κάνουν ΠΕΑ αρκετά χρόνια ανεξαρτήτως αλλά και εντός των κατά καιρούς ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ, πόσο εύκολα βλέπετε ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ κατηγορία Α, δηλαδή να πάμε πάνω από Β+ χωρίς Φ/Β κλπ? Εννοώ με παρεμβάσεις δυνατές στα υπόλοιπα, δηλαδή μονώσεις τουλάχιστον 8άρες, Αντλίες θερμότητας ή λέβητες Φ.Α., Ηλιακούς Επιλεκτικούς, Κουφώματα περί το 2 και κάτω κλπ κλπ.

Απο δοκιμές που έκανα όταν πρωτοβγήκε ο νόμος για ΜΕΑ Α' κατηγορίας (ΟΧΙ για ΠΕΑ) χωρίς Φ/Β, αλλά με Α/Θ, μονώσεις 10αρα (με λ=0,031), κουφώματα 1,5, ηλιακό σωλήνες κενού, αυτοματισμούς Α, δεν το έπιασα!

Ίσως άλλοι συνάδελφοι με άλλους συνδυασμούς να το πιάσανε.

Link to comment
Share on other sites

On 8/25/2021 at 11:07 PM, Ena paidi koitaei t astra said:

Ο ηλιακός σε ανεβάζει γιατί τόσο είναι το ενεργειακό όφελος.  Η εξοικονόμηση σε σχέση με το κόστος δεν συγκρίνετε με την αντίστοιχη των κουφωμάτων 

Η ενεργειακή κατάταξη είναι λίγο "ψέμα". Δηλαδή αν σε ενα διαμέρισμα 50-60 τμ δεν εχεις σύστημα θέρμανσης αλλά a/c με υψηλούς βαθμούς απόδοσης, το κάνεις Α. Προφανώς μαζί με μονώσεις κατακόρυφων και οριζόντιων στοιχείων, Η/Θ και κουφώματα με χαμηλό συντελεστή θερμοπερατότητας. 

Η εξίσωση που σου εξάγει τις kWh δεν είναι τόσο ρεαλιστική κατά την άποψη μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αμφότερους. 

Στα ίδια συμπεράσματα είμαι κι εγώ μέχρι στιγμής. Όντως τα split σαν μόνη πηγή θέρμανσης "πριμοδοτούνται" και "κλέβουν" όπως γίνονται οι υπολογισμοί. Και για κάποιους γλιτώνουν και κόστος εννοείται. Το διαπίστωσα και σε 1-2 μελέτες που είδα, αν και όπως οι περισσότεροι δεν το προτείνουμε σαν μόνιμη "σταθερή" λύση. Από πλευράς θερμικής άνεσης κλπ κλπ και μόνο είναι αμφίβολο. Οι συνάδελφοι μηχαανολόγοι το ξέρουν καλύτερα. Το είδα και στο εξοικονομώ φέτος σε κάποιες περιπτώσεις (και ως προς το "κλέψιμο" και ως προς το μειωμένο κόστος).

Πάντως από δοκιμές μου έχω δει ότι το Α ακόμα και με τα σπλιτ δεν έρχεται πάντα αλλά είναι πιθανό.

Επίσης ας μην ξεχνάμε ότι η ΜΕΑ με το ΠΕΑ έχουν και κάποιες διαφορές στους υπολογισμούς.. Η ΜΕΑ νομίζω είναι πιο αυστηρή στις κατατάξεις..

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

On 30/3/2022 at 11:43 ΠΜ, Rumpelstiltskin said:

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δεν αναφερόμουν σε σένα..  

 

Και μία ερώτηση επί τεχνικών θεμάτων:

Θέλω την εμπειρία συναδέλφων που κάνουν ΠΕΑ αρκετά χρόνια ανεξαρτήτως αλλά και εντός των κατά καιρούς ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ, πόσο εύκολα βλέπετε ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ κατηγορία Α, δηλαδή να πάμε πάνω από Β+ χωρίς Φ/Β κλπ? Εννοώ με παρεμβάσεις δυνατές στα υπόλοιπα, δηλαδή μονώσεις τουλάχιστον 8άρες, Αντλίες θερμότητας ή λέβητες Φ.Α., Ηλιακούς Επιλεκτικούς, Κουφώματα περί το 2 και κάτω κλπ κλπ. 

Με απλά λόγια και χωρίς μαιμουδιές πόσο εφικτό πρακτικά είναι το Α (αφήστε το Α+ προς το παρόν), δεδομένου ότι και στις μελέτες είμαστε από πέρσι τον Μάιο με Α μίνιμουμ στα καινούρια και μετά πάμε και για Α+ και παθητικό θεωρητικά.

Σε περσινό ΜΕΑ σε μεζονέτα πανταχόθεν ελευθερη 200τμ με αντλια θερμ/τας με καλοριφερ, Α/C σχεδόν παντού δεκαρα μονωση  με λ=0,033 στο σκυροδεμα, δαπεδο/οροφη και μονωμενη τουβλετα ΚΕΒΕ 30αρα γραφιτουχα στην τοιχοποιία και Η.Θ. 4τμ δεν έβγαινε Α χωρίς με Φ/Β, σε "μικρό" διαμέρισμα Ιώς να ειναι πιο ευνοϊκή η συνθήκη

Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορία Α έχει κάτω από την μισή κατανάλωση της Β.

Αν παίξουμε μόνο με το κέλυφος, θα πρέπει όλα τα U να βγουν τα μισά.

Για Β απαιτείται μόνωση πάχους 6cm; Για Α θα χρειαστεί 12cm. 

Για Β απαιτείται U παραθύρων 2.6; Για Α θα πρέπει να είναι 1.3 (άρα ξεχνάμε επάλληλα και μικρά κουφώματα).

Επειδή στην πράξη αυξάνεται κατακόρυφα το κόστος με αυτό τον τρόπο, είναι πιο οικονομικό να κάνουμε το κέλυφος λίγο καλύτερο από Β και παράλληλα επιλέγουμε πιο αποδοτικά Η/Μ και βάζουμε Φ/Β αν μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από το κέλυφος που θα τηρεί και θα υπερκαλύπτει τον ΚΕΝΑΚ, "βαριά" συστήματα και αυτοματισμοί Θ-Ψ κατηγορίας Β και πάνω. Πουθενά αντιστάσεις (ούτε στο συλλέκτη), μόνο "μεταφορά" θερμότητας.

Θωρακισμένο είναι το κτίριο μέχρι τη Β-Β+. Μετά όταν λειτουργεί οποιοδήποτε σύστημα θα πρέπει να καταναλώνει ελάχιστα (χωρίς Φ/Β) ή εφόσον δε μπορεί να μην καταναλώνει, συμψηφίζει (Φ/Β).

πχ ΑΘ με ψηλό SCOP/EER και χρήση και για ΖΝΧ. boiler για ΖΝΧ (80-90% από τον ήλιο) - buffer για υποβοήθηση της θέρμανσης (στο 25-50% απ τον ήλιο), εάν τηρείς κάτι παραπάνω σε όλα τα U σε μένα φαίνεται να το πιάνει. Όσο χαμηλότερη η προσαγωγή στη θέρμανση τόσο καλύτερα (πχ 35οC για ενδοδαπέδιο γιατί η ΑΘ μπορεί να δίνει ns35 πάνω από 200% εκεί).

Αερόψυκτη, μεταβλητό μέσο και διαφόρων ειδών τερματικές επίσης φαίνεται να ανεβαίνει πολύ. VRV ή ότι έρχεται να μας "πει" τώρα τελευταία το multisplit. Μόνο σε τριτογενή τις χρησιμοποιούσαμε. Βλέπω να βάζουμε σε μεγάλες κατοικίες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές συνεισφορές, ευχαριστώ.

Όντως όπως μας έλεγαν και παλαιότερα μέχρι Β χοντρικά πας με κέλυφος, για παραπάνω πας μόνο με πολύ καλά μηχανολικά/ψύξη-θέρμανση/ΖΝΧ. Και Φ/Β βεβαίως βεβαίως.

Α/Θ και για ΖΝΧ έχω δει ότι όντως βοηθάει και το έψαχνα τις προηγούμενες μέρες, όπως και ασφαλώς Χαμηλών Θερμοκρασιών Α/Θ με ενδοδαπέδια.  Οι ηλεκτρικές αντιστάσεις γενικά δεν βοηθούν σε οποιαδήποτε μορφή.

Επίσης τα κόστη ανεβαίνουν αρκετά και όπως πάντα η εξοικονόμηση ενέργειας σε βάθος χρόνου κοστίζει (πολύ) σε αρχική επένδυση. Εξ' ου και επιδοτείται ενίοτε (βλέπε εξοικονομώ)..

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, Civil Gangster said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μήπως γνωρίζετε αν χρειάζεται ΕΕΔΜΚ για αντλία θερμότητας?

 

Ευχαριστώ

Για αυτονόμηση απαιτείται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.