Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Διαβασε τον οδηγό σελ 75 παραγραφος 5.9 " Μεταβίβαση δικαιώματος συμμετοχής" 

Επίσης μπορείς να δεις και απο τις συχνές ερωτήσεις την Νο 9.5 σελ 24-25

που περιγραφει αναλυτικά τη διαδικασία 

Μονο να βιαστείς γιατι κάνει λόγο για άμεση ενημέρωση του φορέα υλοποίησης από τους εγγύτερους συγγενείς (εαν βεβαια θελουν να αποδεκτούν και να συνεχίσουν) 

Edited by MAR_PAX
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Στην περίπτωση αυτή, το δικαίωμα μεταβίβασης της αίτησης θεμελιώνεται με την έγκριση της αίτησης". Αυτό τι σημαίνει; Ότι πρέπει η αίτηση να πάρει κανονική έγκριση μετά την ταυτότητα; Και αν ναι, θα κάνω ταυτότητα στο όνομα του αποβιώσαντος ή στον ψιλό κύριο (γιος του); Ή μήπως σημαίνει ότι αφού απεβίωσε πριν την κανονική έγκριση δεν έχει δικαίωμα μεταβίβασης της αίτησης; Είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση όπως το γράφει ο οδηγός.

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός γραφει οτι "το δικαίωμα μεταβίβασης της αίτησης θεμελιώνεται με την υποβολή της αίτησης"

Οποτε απο τη στιγμή που ζουσε κατα την υποβολή θεωρω οτι είναι οκ. 

Σημερα εσυ ταυτοτητα δεν μπορείς να υποβάλλεις γιατι απο οτι καταλαβαίνω δεν εχει γίνει αποδοχή κληρονομιάς. Πρεπει πρωτα να αποδεκτουν και μετά να προχωρήσει η διαδικασία. Για αυτό και λεει οτι :   

" Το χρονικό διάστημα από τη δήλωση αποβίωσης και μέχρι την ολοκλήρωση της διαδικασίας διαδοχής εξαιρείται από τις τυχόν προθεσμίες του έργου."

Διαδικασία : 

"Θα πρέπει άμεσα να ενημερωθεί ο φορέας υλοποίησης του προγράμματος από τους εγγύτερους συγγενείς, με την αποστολή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του πιστοποιητικού θανάτου. Μετά τις νόμιμες διαδικασίες περί κληρονομικής διαδοχής, ο νόμιμος κληρονόμος που δέχεται να αναλάβει την αίτηση θα προσκομίσει τα σχετικά δικαιολογητικά μεταβίβασης του ακινήτου σε αυτόν καθώς και υπεύθυνη δήλωση ότι αποδέχεται τον ορισμό του ως διάδοχος της αίτησης και (σε περίπτωση πολλών κληρονόμων) πως έχει την συγκατάθεσή τους. Επίσης, θα πρέπει να φροντίσει για την εγγραφή του ως χρήστης στο πληροφοριακό σύστημα του Προγράμματος."

Στειλε ενα μηνυμα αυριο στο εξοικονομώ και πιστευω θα σε καθοδηγήσουν

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, MAR_PAX said:

Ο οδηγός γραφει οτι "το δικαίωμα μεταβίβασης της αίτησης θεμελιώνεται με την υποβολή της αίτησης"

Άλλαξε αυτό με την 1η τροποποίηση του οδηγού (ΚΥΑ υπ.αριθμ. ΥΠΕΝ/ΕΣΠΑΕΝ/14268/166/15.02.2022 (ΦΕΚ Β’ 684)) :

"....Ε. Το εδάφιο 3 της ενότητας 5.9 του Οδηγού Εφαρμογής τροποποιείται ως εξής: 

«Στην περίπτωση αυτή, το δικαίωμα μεταβίβασης της αίτησης θεμελιώνεται με την έγκριση της αίτησης.»"

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, vasilori said:

"Στην περίπτωση αυτή, το δικαίωμα μεταβίβασης της αίτησης θεμελιώνεται με την έγκριση της αίτησης". Αυτό τι σημαίνει; Ότι πρέπει η αίτηση να πάρει κανονική έγκριση μετά την ταυτότητα; Και αν ναι, θα κάνω ταυτότητα στο όνομα του αποβιώσαντος ή στον ψιλό κύριο (γιος του); Ή μήπως σημαίνει ότι αφού απεβίωσε πριν την κανονική έγκριση δεν έχει δικαίωμα μεταβίβασης της αίτησης; Είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση όπως το γράφει ο οδηγός.

Δεν έχει ενταχθεί η αίτηση, οπότε αν κρίνω από τα προηγούμενα προγράμματα εξοικονομώ, δεν θα μπορέσει να προχωρήσει ο κληρονόμος.

Κάνε όμως και μια ερώτηση για σιγουριά,

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο @nick_61 

Ειχα αποθηκεύσει  τον οδηγο και δεν τον ξανακατεβασα χθες που το εψαχνα 

Ειναι λίγο διφορούμενο σαν ερμηνεία και οντως μια ερωτηση πρέπει να γίνει 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έστειλα mail και μου απάντησαν ότι από τη στιγμή που δεν έχει φτάσει σε έγκριση,βάσει της τροποποίησης του οδηγού θα ακυρωθεί η αίτηση. Εντάξει, το θεωρώ εντελώς άδικο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

αν προχωρήσουμε τώρα σε τακτοποίηση για τροποποιήσεις στα κουφώματα ώστε να κάνουμε ΗΤΚ υπάρχει περίπτωση να μας βγάλει πρόβλημα όταν θα πάμε να αντλήσουμε τα στοιχεία;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Δεν βρίσκω κάπου να συζητείται αυτό το θέμα οπότε ζητώ την επιείκειά σας. Έχω 2 υποθέσεις σε στάσιμους οικισμούς προ '83 και με φωτοερμηνεία το έτος κατασκευής των κτισμάτων είναι προ 75. Έχω δημιουργήσει ΗΤΚ & περνώντας το κλειδί στο σύστημα του εξοικονομώ 2021 μου αναγνωρίζει παλαιότητα >2012. Είναι σίγουρο ότι με τον επαναυπολογισμό θα τους πάει επιλαχόντες. Πως μπορεί να λυθεί αυτό το πρόβλημα, έχει τύχει σε άλλον συνάδελφο & πως το αντιμετώπισε; Εάν γίνει δήλωση στον Ν.4495/17 πληρώνοντας το παράβολο των 250 €, με κατηγορία 1 & παλαιότητα προ 1975 θα το δεχτεί η εφαρμογή του ''Εξοικονομώ'' ή τσάμπα θα πληρώσουν το παράβολο. Μου το ζήτησε ο πελάτης σαν εναλλακτική λύση για να αποφύγει τις ενστάσεις. 

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, jmoirots said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Δεν βρίσκω κάπου να συζητείται αυτό το θέμα οπότε ζητώ την επιείκειά σας. Έχω 2 υποθέσεις σε στάσιμους οικισμούς προ '83 και με φωτοερμηνεία το έτος κατασκευής των κτισμάτων είναι προ 75. Έχω δημιουργήσει ΗΤΚ & περνώντας το κλειδί στο σύστημα του εξοικονομώ 2021 μου αναγνωρίζει παλαιότητα >2012. Είναι σίγουρο ότι με τον επαναυπολογισμό θα τους πάει επιλαχόντες. Πως μπορεί να λυθεί αυτό το πρόβλημα, έχει τύχει σε άλλον συνάδελφο & πως το αντιμετώπισε; Εάν γίνει δήλωση στον Ν.4495/17 πληρώνοντας το παράβολο των 250 €, με κατηγορία 1 & παλαιότητα προ 1975 θα το δεχτεί η εφαρμογή του ''Εξοικονομώ'' ή τσάμπα θα πληρώσουν το παράβολο. Μου το ζήτησε ο πελάτης σαν εναλλακτική λύση για να αποφύγει τις ενστάσεις. 

Ευχαριστώ πολύ! 

Μετά απο επικοινωνία με το ΤΕΕ, με ενημέρωσαν οτι το σύστημα υπολογίζει αυτόματα την παλαιότητα με βάση την πιο παλιά άδεια/τακτοποηση/ΒΔ που έχεις καταθέσει στις πραξεις. (Είχα μια τακτοποίηση χωρίς άδεια προ 75) και την εβγαζε >2012. Αναγκαστικά το πας έτσι και παράλληλα κάνεις ένσταση για να μπει "χειροκίνητα" μηχανικός στην πλατφόρμα να αλλάξει την παλαιότητα. Με αποτέλεσμα, δεν χρειάζεται να κάνεις τακτοποίηση. Μια απλή ένσταση και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.