Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

1 ώρα πριν, Rumpelstiltskin said:

@Incas13 Με βάση τον οδηγό του προγράμματος μπορείς μετά την έκδοση του 1ου ΠΕΑ να κάνεις παρεμβάσεις (με φωτο κλπ κλπ όπως λένε οι συνάδελφοι) και έχει γίνει και στο παρελθόν και γίνεται και από άλλους ΔΥΝΗΤΙΚΑ ΩΦΕΛΟΥΜΕΝΟΥΣ τώρα.

ΟΜΩΣ, όπως λένε και στο ΤΕΕ και έχουν δίκιο, τώρα έχουμε ΔΥΝΗΤΙΚΑ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΥΣ, ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΥΣ και ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει οριστική υπαγωγή ακόμα. Άρα αν πχ προκύψει οποιοδήποτε πρόβλημα πχ με ΗΤΚ ή δάνειο ή οτιδήποτε άλλο στο μέλλον όταν και αν θα έρθει η σειρά σου και δεν γίνεις ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ τα έργα θα μείνουν απλήρωτα. Άρα κάνε ό,τι θέλεις αλλά να ξέρεις και ποια είναι η πραγματικότητα. 

Άσπρα μαύρα κίτρινα μπλε καραβάκια.....καλέ

 

Κοινώς δεν ξέρει κανείς, κοινώς αν περιμένουμε μπορεί να φάμε άλλον ένα χρόνο διπλάσια κόστη θέρμανσης.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φυσικά και το φρόνημο είναι να μην προχωρήσει κανείς σε παρεμβάσεις αν δεν έχει στα χέρια του την Απόφαση Υπαγωγής. Είναι ξεκάθαρο πως έχουμε ΑΡΧΙΚΑ επιλέξιμους. Ο καθένας πράττει όπως νομίζει αλλά προσωπικά σε όσους έχω αναλάβει έχω βάλει βέτο υλοποίησης εργασιών ΜΕΤΑ την απόφαση υπαγωγής αλλιώς δική τους ευθύνη.

Edited by Maria Electrical Engineer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Maria Electrical Engineer said:

Φυσικά και το φρόνημο είναι να μην προχωρήσει κανείς σε παρεμβάσεις αν δεν έχει στα χέρια του την Απόφαση Υπαγωγής. Είναι ξεκάθαρο πως έχουμε ΑΡΧΙΚΑ επιλέξιμους. Ο καθένας πράττει όπως νομίζει αλλά προσωπικά σε όσους έχω αναλάβει έχω βάλει βέτο υλοποίησης εργασιών ΜΕΤΑ την απόφαση υπαγωγής αλλιώς δική τους ευθύνη.

Όταν λέτε "φρόνιμο" τι εννοείται. Από τη στιγμή που καταθέτεις αληθή στοιχεία και είσαι επιλέξιμος δεν μπορεί να πάει κάτι στραβά. Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να ακούσω τη γνώμη σας, για το τι έχετε αντιμετωπίσει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μετά το ΠΕΑ μπορείς να κάνεις εργασίες, πριν την υπαγωγή υπάρχει κυμαινόμενο (ανάλογα με τη χρονική φάση εργασιών) ρίσκο το ποιο κ αναλαμβάνει ο αιτών αν έχει ενημερωθεί κατάλληλα

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, agourne said:

Βασικά μετά το ΠΕΑ μπορείς να κάνεις εργασίες, πριν την υπαγωγή υπάρχει κυμαινόμενο (ανάλογα με τη χρονική φάση εργασιών) ρίσκο το ποιο κ αναλαμβάνει ο αιτών αν έχει ενημερωθεί κατάλληλα

Ποιο ειναι το κυμαινόμενο ρίσκο; Μπορείτε να γίνεται πιο συγκεκριμένος; Εγω προσωπικά δεν διακρίνω κανένα ρίσκο, με το πρόγραμμα 2021 το οποίο σε καθιστά επιλέξιμο. Παρόλα αυτά θέλω να ακούσω τη γνώμη σας. Αν μπορείτε να τις παραθέσετε πιο αναλυτικά και όχι γενικά.

Link to comment
Share on other sites

@BlueEyes αν ο φάκελος έχει προετοιμαστεί σωστά και στην πορεία δεν προκύψουν θέματα με την ΗΤΚ κτιρίου τότε φυσικά και δεν υπάρχει ρίσκο. Το πιο απλό παράδειγμα που μπορώ να σας δώσω και το οποίο είναι αρκετά σύνηθες είναι το παρακάτω εν συντομία: σε παλαιά διαμερίσματα στα οποία δεν υπάρχει επίσημη κάτοψη στην πολεοδομία στην οποία να φαίνεται ξεκάθαρα η επιφάνειά του, συνήθως οι ιδιοκτήτες δηλώνουν στο Ε9 για χρόνια, την επιφάνεια που αναγράφεται στο συμβόλαιο και η οποία τις περισσότερες φορές περιλαμβάνει και το κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας: δηλ. έστω διαμέρισμα 100τ.μ. και κλιμακοστάσιο πολυκατοικίας 12τ.μ., στο συμβόλαιο αναγράφεται διαμέρισμα επιφάνειας 112τ.μ.. Υπάρχουν 2 εκδοχές: είτε ο ιδιοκτήτης να μην δεχθεί να πληρώσει αρμόδιο μηχανικό να αποτυπώσει το διαμέρισμα ώστε να προκύψει επίσημα η επιφάνεια του διαμερίσματος (έστω 100τ.μ. πράγματι), ώστε και ο επιθεωρητής να αναγράψει στο Α ΠΕΑ 100τ.μ., είτε ο επιθεωρητής λανθασμένα αναγράψει στο ΠΕΑ 112τ.μ., τότε όταν έρθει η ώρα της ΗΤΚ όπου θα καταγραφούν πλέον τα επίσημα τετραγωνικά της ιδιοκτησίας, το σύστημα θα δει τη διαφορά στην επιφάνεια και η αίτηση θα οδηγηθεί αμέσως σε απένταξη. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα και θέλει μεγάλη προσοχή εξαρχής και στο τι ελέγχει το σύστημα με την υποβολή της ΗΤΚ. Αυτά τα ολίγα από εμένα :) Είναι πολλά που μπορούν να οδηγήσουν μία αίτηση σε απένταξη και είναι πολύ εύκολο να συμβεί αν εξαρχής δεν έχουν ελεγχθεί όλα. Βέβαια εδώ παίζει ρόλο και στο κατά πόσο ο μηχανικός που αναλαμβάνει τον φάκελο ενημερώνει σωστά τον ιδιοκτήτη για τα βήματα και τα ρίσκα αλλά κυρίως το κατά πόσο θέλει ο ιδιοκτήτης να πληρώσει για την σωστή προετοιμασία του φακέλου με το ρίσκο να μην ενταχθεί καν (μοριοδότηση κ.λπ.). Δεν αναφέρω προσωπική άποψη αλλά το τι συμβαίνει στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη συνάδελφο Μαρία για αυτό το λόγο έγραψα κι εγώ για "ανάληψη ρίσκου".

Χωρίς οριστική υπαγωγή όντως δεν έχεις νομικά κάποιο δικαίωμα για επιδότηση. Τελεία.

Στην πιάτσα ας το χειριστεί όπως θέλει ο καθένας και καταλαβαίνει.

Είναι επίσης γεγονός ότι μεγάλος αριθμός δεν κατέθεσε ΗΤΚ εγκαίρως και για αυτό η παράταση. Θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε το ποσοστό που κατέθεσε, γιατί απ' ό,τι πιάνω με τις κεραίες μου πιστεύω 1 στους 2 δεν κατέθεσε άρα θα κοβόταν. 

Και γιατί θα κοβόταν? Γιατί άλλοι δεν είχαν κάνει ενοποιήσεις, άλλοι δεν είχαν συστάσεις οριζοντίου, άλλοι χιλιοστά, άλλοι δεν έβρισκαν χαρτιά από πολεοδομίες, εργατικές κατοικίες κλπ κλπ.

Σε άλλους έλεγαν οι συμβολαιογράφοι "έλα σε 3 μήνες και βλέπουμε", σε άλλους το κτηματολόγιο "έλα σε 1 μήνα" και βλέπουμε..

Επίσης επειδή είναι Ελλαδάρα πολλοί έκαναν αιτήσεις στο φτερό κι έλεγαν άμα μπω τότε θα φτιάξω τα συμβόλαια κλπ κλπ. Μην πληρώνω τζάμπα συμβολαιογράφους Ε9 αλλαγές κτηματολόγια κλπ κλπ. Έτσι κι αλλιώς ο Μηχανικός είναι βλάκας και θα γράψει ότι του πω... Ιδιαίτερα άμα είναι νέος ή υπό μανατζάρισμα παλαίουρα συναδέλφου.

Επίσης ακόμα και στις καλύτερες οικογένειες γίνονται λάθη σε κάποιες αιτήσεις. Ανθρώπινο είναι. Χωρίς κίνητρο. Επίσης γίνονται και λάθη με κίνητρο για να κοροιδέψουμε το κράτος με γνώση μηχανικού και όταν έρθει η ώρα ΗΤΚ να γίνεται μπάχαλο (που γι' αυτό την έβαλε το υπουργείο ΝΩΡΙΣ - ΓΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ).

Επίσης υπάρχουν τακτοποιήσεις που δεν προχωράνε ή πού τσακώνονται ή δεν βρίσκουν χαρτιά οι ιδιοκτήτες από παλιούς συναδέλφους (και που δουλεύουν ακόμα αλλά και συνταξιοδοτημένους).

Υπάρχουν άπειροι τρόποι να κολλήσει εξοικονομώ, πιο πολλοί τρόποι να γίνουν μπιπ όσο καλά και να στηθεί ο φάκελος.

Απλά, και ορθώς κατά τη γνώμη μου, στο 2021 οι έλεγχοι γίνονται όλοι στην αρχή και όχι στο τέλος (ΒΛΕΠΕ ΗΤΚ) και δεν θα έχουμε τα χουνέρια με το Αυτονομώ 2020 και τις αναμονές για χαρτούρες και εκταμιεύσεις και κάθε τρίμηνο βλέπουμε αναβολή.

Έτσι οι επιλαχόντες θα το μάθουν πιο νωρίς κα κατά τη γνώμη μου φεύγει μεγάλο βάρος μετά την επιτυχή υποβολή ΗΤΚ στο πρόγραμμα (με την επιφύλαξη του δανείου που έχουμε δει διάφορα στο παρελθόν).

Αν αυτά που λέω δεν τα έχει συναντήσει κανείς ή δεν τα έχει δει από φίλους και συναδέλφους του πάω πάσο.

Και όπως πάντα δεν υπονοώ ότι είμαι καλύτερος ή χειρότερος από κανένα συνάδελφο, απλά ένας από αυτούς που προσπαθούν να βρουν μια άκρη με το χάος, κι ελπίζω απ΄όσα λέω να φαίνεται μια έστω μικρή τριβή με το αντικείμενο. 

Στην Ελλάδα το κτιριακό απόθεμα είναι καταγεγραμμένο με χίλιους διαφορετικούς τρόπους, ηλεκτρονικά σε πρώιμο στάδιο, και τακτοποιημένο ή ατακτοποίητο ή παράνομο με άλλους χίλιους τρόπους και το εξοικονομώ και κυρίως μέσω της ΗΤΚ τα βγάζει όλα στη φόρα και είναι το κερασάκι στην τούρτα όπως ξαναείπα.

 

(Νομίζω με βάση την παραπάνω ανάλυση και καταγραφή πραγματικότητας θα πρέπει να με ψηφίσετε να μπω σύμβουλος εξοικονομώ στο ΥΠΕΚΑ και το ΤΕΕ)  

:D

 

 

 

 

 

 

Edited by Rumpelstiltskin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Rumpelstiltskin said:

Συμφωνώ με τη συνάδελφο Μαρία για αυτό το λόγο έγραψα κι εγώ για "ανάληψη ρίσκου".

Χωρίς οριστική υπαγωγή όντως δεν έχεις νομικά κάποιο δικαίωμα για επιδότηση. Τελεία.

Στην πιάτσα ας το χειριστεί όπως θέλει ο καθένας και καταλαβαίνει.

Είναι επίσης γεγονός ότι μεγάλος αριθμός δεν κατέθεσε ΗΤΚ εγκαίρως και για αυτό η παράταση. Θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε το ποσοστό που κατέθεσε, γιατί απ' ό,τι πιάνω με τις κεραίες μου πιστεύω 1 στους 2 δεν κατέθεσε άρα θα κοβόταν. 

Και γιατί θα κοβόταν? Γιατί άλλοι δεν είχαν κάνει ενοποιήσεις, άλλοι δεν είχαν συστάσεις οριζοντίου, άλλοι χιλιοστά, άλλοι δεν έβρισκαν χαρτιά από πολεοδομίες, εργατικές κατοικίες κλπ κλπ.

Σε άλλους έλεγαν οι συμβολαιογράφοι "έλα σε 3 μήνες και βλέπουμε", σε άλλους το κτηματολόγιο "έλα σε 1 μήνα" και βλέπουμε..

Επίσης επειδή είναι Ελλαδάρα πολλοί έκαναν αιτήσεις στο φτερό κι έλεγαν άμα μπω τότε θα φτιάξω τα συμβόλαια κλπ κλπ. Μην πληρώνω τζάμπα συμβολαιογράφους Ε9 αλλαγές κτηματολόγια κλπ κλπ. Έτσι κι αλλιώς ο Μηχανικός είναι βλάκας και θα γράψει ότι του πω... Ιδιαίτερα άμα είναι νέος ή υπό μανατζάρισμα παλαίουρα συναδέλφου.

Επίσης ακόμα και στις καλύτερες οικογένειες γίνονται λάθη σε κάποιες αιτήσεις. Ανθρώπινο είναι. Χωρίς κίνητρο. Επίσης γίνονται και λάθη με κίνητρο για να κοροιδέψουμε το κράτος με γνώση μηχανικού και όταν έρθει η ώρα ΗΤΚ να γίνεται μπάχαλο (που γι' αυτό την έβαλε το υπουργείο ΝΩΡΙΣ - ΓΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ).

Επίσης υπάρχουν τακτοποιήσεις που δεν προχωράνε ή πού τσακώνονται ή δεν βρίσκουν χαρτιά οι ιδιοκτήτες από παλιούς συναδέλφους (και που δουλεύουν ακόμα αλλά και συνταξιοδοτημένους).

Υπάρχουν άπειροι τρόποι να κολλήσει εξοικονομώ, απλά και ορθώς κατά τη γνώμη μου στο 2021 οι έλεγχοι γίνονται όλοι στην αρχή και όχι στο τέλος (ΒΛΕΠΕ ΗΤΚ) και δεν θα έχουμε τα χουνέρια με το Αυτονομώ 2020 και τις αναμονές για χαρτούρες και εκταμιεύσεις και κάθε τρίμηνο βλέπουμε αναβολή.

Έτσι οι επιλαχόντες θα το μάθουν πιο νωρίς κα κατά τη γνώμη μου φεύγει μεγάλο βάρος μετά την επιτυχή υποβολή ΗΤΚ στο πρόγραμμα (με την επιφύλαξη του δανείου που έχουμε δει διάφορα στο παρελθόν).

Αν αυτά που λέω δεν τα έχει συναντήσει κανείς ή δεν τα έχει δει από φίλους και συναδέλφους του πάω πάσο.

Και όπως πάντα δεν υπονοώ ότι είμαι καλύτερος ή χειρότερος από κανένα συνάδελφο, απλά ένας από αυτούς που προσπαθούν να βρουν μια άκρη με το χάος, κι ελπίζω απ΄όσα λέω να φαίνεται μια έστω μικρή τριβή με το αντικείμενο. 

Στην Ελλάδα το κτιριακό απόθεμα είναι καταγεγραμμένο με χίλιους διαφορετικούς τρόπους, ηλεκτρονικά σε πρώιμο στάδιο, και τακτοποιημένο ή ατακτοποίητο ή παράνομο με άλλους χίλιους τρόπους και το εξοικονομώ και κυρίως μέσω της ΗΤΚ τα βγάζει όλα στη φόρα και είναι το κερασάκι στην τούρτα όπως ξαναείπα.

 

(Νομίζω με βάση την παραπάνω ανάλυση και καταγραφή πραγματικότητας θα πρέπει να με ψηφίσετε να μπω σύμβουλος εξοικονομώ στο ΥΠΕΚΑ και το ΤΕΕ)  

:D

 

 

 

 

 

 

Καταρχάς δυσκολεύομαι πολύ να διαβάσω το κείμενο σου με τις εναλλαγές έντονης και απλής γραφής. Στη συνέχεια ως προς απάντηση και στο συνάδελφο παραπάνω τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Οταν αναλαμβάνεις μια περίπτωση θεωρώ πως πρέπει από την αρχή να τα διορθώσεις όλα και μετά να προχωρήσεις. Εχει κόστος; Ναι. Αν δε θέλει να το κάνει, ας μην το κάνει. Παρόλα αυτα δεν μπορεις να αναλάβεις να προχωρήσεις μια δουλεια που δεν εχεις επισημο φακελο στα χέρια σου, ή δεν εχεις κάνει τακτοποίηση, ή δεν εχεις κανει ανασυσταση ή τελος πάντων δεν εχεις φτιάξει το φάκελο. Υπάρχει μια ευθυνοφοβία στον κλάδο για αυτό λοιπόν παραθέτω και λέω τα εξής:

1) Αν έχεις κάνει έλεγχο για την έκδοση Α ΠΕΑ (δηλαδη ελεγχο νομιμοτητας-και φορολογικά στοιχεία)

2) Αν έχεις κάνει σωστό Α ΠΕΑ

3) Αν εχεις κάνει σωστη ΗΤΚ (που με βάση τα προηγούμενα δεν εχεις κάποιο πρόβλημα)

Γιατι να μην προχωρήσεις σε εργασίες αφού είσαι επιλέξιμος; Αναφέρεται τρόπους και προβλήματα να "κολλήσει" να γίνει απένταξη κλπ. Ποιοι ειανι αυτοι; Εγω ξαναλέω αν εχεις κάνει σωστη προετοιμασία από την αρχή και ξέρεις τι υπογράφεις δεν διακρίνω καμία απολύτως ανησυχία. Το πρόγραμμα είναι πάρα πολύ απλο συγκριτικά με άλλα προγράμματα του ΕΣΠΑ για επιχορηγήσεις.

Θεωρώ ότι μόνοι μας δυσκολεύουμε τη ζωή μας

Link to comment
Share on other sites

1ον) Συγγνώμη για τον τρόπο που γράφω.

2ον) Δουλεύουμε σε άλλη χώρα μάλλον αλλά να σου πω την αλήθεια μπορεί εγώ να είμαι κακός στη δουλειά μου (αν και στα 10 μόνο 2 ήταν στις παραπάνω περιπτώσεις κωλύματος, όλα τα άλλα όμως ισχύουν στην πράξη και δεν τα παίρνω πίσω).  

3ον) Ας μας πει κάποιος το ποσοστό που δεν κατέθεσαν ΗΤΚ και βλέπουμε

4ον) Αναφέρεσαι σε ανάληψη μόνο "καθαρών" περιπτώσεων πολεοδομικά κλπ κλπ, ενώ στην Ελλάδα γίνεται χαμός. Έτσι θα έπρεπε να αναλαμβάνουμε 1 στα 10, και στο λέει ένας που τσακώνεται πολλάκις με πελάτες και παράνομους συναδέλφους.  

5) Ας με διαψεύσουν και άλλοι συνάδελφοι.

6) Μίλησα λίγο επί προσωπικού γιατί αλλιώς θα τρελαθούμε.

7) Γιατί να τσακωνόμαστε σε φόρουμ με καύσωνα και χωρίς κέρδος.

8) Σας αγαπάω όλους. Θίγω όμως τα κακώς κείμενα όμως γιατί με δυσκολεύουν απίστευτα ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.  

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Rumpelstiltskin said:

1ον) Συγγνώμη για τον τρόπο που γράφω.

2ον) Δουλεύουμε σε άλλη χώρα μάλλον αλλά να σου πω την αλήθεια μπορεί εγώ να είμαι κακός στη δουλειά μου (αν και στα 10 μόνο 2 ήταν στις παραπάνω περιπτώσεις κωλύματος, όλα τα άλλα όμως ισχύουν στην πράξη και δεν τα παίρνω πίσω).  

3ον) Ας μας πει κάποιος το ποσοστό που δεν κατέθεσαν ΗΤΚ και βλέπουμε

4ον) Αναφέρεσαι σε ανάληψη μόνο "καθαρών" περιπτώσεων πολεοδομικά κλπ κλπ, ενώ στην Ελλάδα γίνεται χαμός. Έτσι θα έπρεπε να αναλαμβάνουμε 1 στα 10, και στο λέει ένας που τσακώνεται πολλάκις με πελάτες και παράνομους συναδέλφους.  

5) Ας με διαψεύσουν και άλλοι συνάδελφοι.

6) Μίλησα λίγο επί προσωπικού γιατί αλλιώς θα τρελαθούμε.

7) Γιατί να τσακωνόμαστε σε φόρουμ με καύσωνα και χωρίς κέρδος.

8) Σας αγαπάω όλους. Θίγω όμως τα κακώς κείμενα όμως γιατί με δυσκολεύουν απίστευτα ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.  

Δεν τσακωνόμαστε συζήτηση κάνουμε. Δεν είπα να αναλάβεις μόνο καθαρές υποθέσεις, απλά πριν προχωρήσεις με το Α ΠΕΑ να έχεις τακτοποιήσει το κτήριο σου. 

Πολλοί δεν κατέθεσαν ΗΤΚ ωστόσο ήταν λάθος τους διότι εξ αρχής έπρεπε να τα είχαν ετοιμάσει. Η αίτηση για το ΕΚΟ σύμφωνα με τον οδηγό, προϋποθέτει νομιμότητα. Πώς θα ελέγξεις νομιμότητα αν δεν έχεις το φάκελο στο χέρια σου; Και κάτ' επέκταση αν δεν έχεις νομιμοποιημένο κτήριο πως κανείς αίτηση; Εδώ φταίμε εμείς, αυτή είναι η άποψη μου.

Συνοπτικά αναφέρω ότι, το εξοικονομώ είναι ένα εύκολο πρόγραμμα. Αυτό δεν αναιρεί ότι απαιτεί έξοδα αρκετά και από τον πελάτη ειδικά με την υποχρέωση ΗΤΚ. Αν εξ αρχής, και το τονίζω αυτό, εξ αρχής ο έλεγχος ήταν σωστός δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα με τις ΗΤΚ.

Edited by BlueEyes
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.