Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Α και ξέχασα, το 90% τήρησης των στόχων του ΠΕΑ, δεν μπορεί να έχει κάποια σχέση με το πόσοι θα μπουν. Είναι δείκτης ατομικός και ξεχωριστός στον καθένα. Όλοι όσοι έκαναν αίτηση θα πρέπει να το τηρήσουν, είτε ανέβηκαν 3 κατηγορίες είτε 6. Δε νομίζω ότι σχετίζεται με την σχετική κατάταξη. Είναι προαπαιτούμενο ατομικά για τον καθένα, σαν επίτευξη στόχου, δεν επηρεάζει ο ένας του άλλου. Είναι 90% του δικού του ΠΕΑ και μόνο. Δεν έχει να κάνει με το πόσο σωστό και ακριβές είναι σε σχέση με τα ΠΕΑ των άλλων.

Αν κάποιοι κάνουν καφρίλες στα ΠΕΑ θα φανεί και θα επηρεάσει τη δική τους αίτηση και μόνο. Άσε που τους αφήνει και περιθώριο διορθώσεων και προσθήκης νέων παρεμβάσεων για επίτευξη του στόχου.

Εκτός αν εννοείτε ότι όσοι δεν έπιαναν το 90% ούτε το 70% με νέες παρεμβάσεις θα απεντάσονταν και θα αντικαθιστόνταν από τους επιλαχόντες, και εκεί είναι η αδικία, που δεν ξέρω αν συμφωνώ μεταξύ μας.

Τα "αναληθή", για να μη χρησιμποποιήσω άλλο όρο, ΠΕΑ είναι πρόβλημα, όχι το 90% επί των ενεργειακών στόχων αυτών.

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω μια αίτηση για Πολυκατοικία σε εκκρεμότητα. Γνωρίζω ότι έχει βγει προσωρινός πίνακας, ωστόσο το σύστημα φαίνεται ακόμη ανοικτό και με αφήνει να κάνω αλλαγές κλπ. Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί ακόμη να γίνει υποβολή ή δεν θα τη δεχτεί;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε το ξέρεις σίγουρα;

Θέλω να πω το έχεις διασταυρώσει από help desk ή τέλος πάντων το έχει προσπαθήσει ή απλώς το λες ως λογική υπόθεση;

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2022 at 12:27 ΜΜ, Rumpelstiltskin said:

Το γεγονός ότι ξέρετε (ξέρουμε) όλα τα ονόματα από τα σκευάσματα δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό..

Στα λιγότερο σοβαρά τώρα (όπως θα έπρεπε), στην ουσία με τις 10 παρατάσεις έχουμε πελάτες που είναι στους επιλαχόντες και καίγονται αν και πότε θα μπουν οριστικά με 100000 τηλέφωνα να ξεκινήσουν και χωρίς απαίτηση ΗΤΚ ακόμα, και ταυτόχρονα άλλους δυνητικά επιλέξιμους με ταυτότητες κατατεθημένες επίσης να κάνουν 10000 τηλέφωνα αν είναι οριστικά επιλέξιμοι και αν ξεκινήσουν μη χάσουν τα λεφτά τους. 

Όλοι σταματημένοι πρακτικά εκτός από κάποιους γενναίους ή έχοντες.

Και είμαστε φθινόπωρο.  

Τώρα όμως παίζει και το εξής: άσε να τρεναρουμε λίγο να βγεί ο χειμώνας με τον παλιό καυστήρα. Όμως να σπρώξουμε την θερμοπροσοψη για να γλιτώσουμε τίποτα. Εξοικονομώ Φρανκενστάιν 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2022 at 12:27 ΜΜ, Rumpelstiltskin said:

Το γεγονός ότι ξέρετε (ξέρουμε) όλα τα ονόματα από τα σκευάσματα δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό..

Μετά από 37 χρόνια στο ελεύθερο επάγγελμα και έχοντας αντιμετωπίσει πάμπολλες φορές παρόμοιες τραγελαφικές καταστάσεις με το αφερέγγυο κράτος, ρώτησα και έμαθα.....για παν ενδεχόμενο..... 😉😁

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2022 at 12:35 ΜΜ, Rumpelstiltskin said:

Α και ξέχασα, το 90% τήρησης των στόχων του ΠΕΑ, δεν μπορεί να έχει κάποια σχέση με το πόσοι θα μπουν. Είναι δείκτης ατομικός και ξεχωριστός στον καθένα. Όλοι όσοι έκαναν αίτηση θα πρέπει να το τηρήσουν, είτε ανέβηκαν 3 κατηγορίες είτε 6. Δε νομίζω ότι σχετίζεται με την σχετική κατάταξη. Είναι προαπαιτούμενο ατομικά για τον καθένα, σαν επίτευξη στόχου, δεν επηρεάζει ο ένας του άλλου. Είναι 90% του δικού του ΠΕΑ και μόνο. Δεν έχει να κάνει με το πόσο σωστό και ακριβές είναι σε σχέση με τα ΠΕΑ των άλλων.

Αν κάποιοι κάνουν καφρίλες στα ΠΕΑ θα φανεί και θα επηρεάσει τη δική τους αίτηση και μόνο. Άσε που τους αφήνει και περιθώριο διορθώσεων και προσθήκης νέων παρεμβάσεων για επίτευξη του στόχου.

Εκτός αν εννοείτε ότι όσοι δεν έπιαναν το 90% ούτε το 70% με νέες παρεμβάσεις θα απεντάσονταν και θα αντικαθιστόνταν από τους επιλαχόντες, και εκεί είναι η αδικία, που δεν ξέρω αν συμφωνώ μεταξύ μας.

Τα "αναληθή", για να μη χρησιμποποιήσω άλλο όρο, ΠΕΑ είναι πρόβλημα, όχι το 90% επί των ενεργειακών στόχων αυτών.

Κατ' αρχάς να ξεκαθαρίσω. Σε ότι αφορά τα ΠΕΑ "μαϊμού" και όποια άλλη "μαϊμουδιά" συμφωνώ ότι το 90% είναι ένας τρόπος να αποκατασταθεί κατά το δυνατόν η δικαιοσύνη. 'Ομως δεν θα έπρεπε να είναι αυτός ο τρόπος για να καταπολεμηθούν. Γιατί;

Γιατί "μαζί με τα ξερά θα την πληρώσουν και τα χλωρά". Πάρα πολλές είναι οι περιπτώσεις που δεν είναι "μαϊμού" και θα είναι άδικο αυτός ο οποίος πίστεψε ότι υπάρχει κράτος και νόμοι και στόχευσε την υψηλότερη μοριοδότηση προτείνοντας περισσότερες παρεμβάσεις, δεχόμενος ότι θα χρηματοδοτήσει ο ίδιος μέρος τους, να μην έχει την δυνατότητα να κάνει λιγότερες λόγω του 90%. Ενώ ο τελευταίος επιλαχών ή όποιος δεν πολυκαίγεται να εντάξει το ακίνητό του, θα κάνει τις παρεμβάσεις με το ελάχιστο κόστος.

Όπως έχω αναφέρει παραπάνω, πιστεύω ότι ο όρος του 90% μπήκε (και σωστά μπήκε) για να εξασφαλίσει ότι αυτός που "υποσχέθηκε" μεγάλη εξοικονόμηση για να πιάσει μεγαλύτερη βαθμολογία, θα το τηρήσει και στην πράξη, ούτως ώστε να μην αδικηθούν αυτοί που δεν μπήκαν στο πρόγραμμα λόγω μικρότερης βαθμολογίας.

Τώρα που το αφερέγγυο κράτος τους βάζει όλους καταργώντας ντε φάκτο την μοριοδότηση και γελοιοποιώντας την όλη διαδικασία και όσους ταλαιπωρήθηκαν με αυτή, δεν έχει ουσία ο έλεγχος αυτός και ουσιαστικά τιμωρείται ο συνεπής.  

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω σχόλια επί των δικών μου κειμένων και η διάσταση που βάζεις είναι σημαντική. Το ότι μπαίνουν όλοι ενώ είχαμε μοριοδότηση είναι κλασικού τύπου ελληνική πατέντα και δεν διαχωρίζει όντως καλές και "δουλεμένες¨ προτάσεις με σωστή συνεννόηση μεταξύ πελάτη και μηχανικού. Ευνοεί το "με το κιλό" για άλλη μία φορά όντως. Και πάλι όμως, νομίζω ότι το να μπαίνουν πολλοί είναι καλύτερο πρακτικά. Κι ας έχω φάει απλήρωτες ενίοτε ώρες επί ωρών να "βελτιστοποιώ" παρεμβάσεις και ραντεβού με πελάτες ανάλογα με τις οικονομικές τους δυνατότητες.

Και σας παρακαλώ, βαριέμαι να ξανατσακώνομαι για πολλοστή φορά εδώ μέσα για το τι εννοώ "με το κιλό αιτήσεις στο φτερό".  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Rumpelstiltskin said:

.......Και πάλι όμως, νομίζω ότι το να μπαίνουν πολλοί είναι καλύτερο πρακτικά. Κι ας έχω φάει απλήρωτες ενίοτε ώρες επί ωρών να "βελτιστοποιώ" παρεμβάσεις και ραντεβού με πελάτες ανάλογα με τις οικονομικές τους δυνατότητες.....

Δεν διαφωνώ. Αρκεί να αποκατασταθεί η αδικία του 90%. Δεν τιμωρούμε τις όπως λες "καλοδουλεμένες" προτάσεις. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.