Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Συνάδελφε σε απασχολεί το ίδιο που απασχολεί και όλους τους υπολοίπους δηλαδή :D

Αυτές είναι ερωτήσεις για το helpdesk βασικά κι όχι για εδώ. :D

Από το πρόγραμμα θα σου πουν ότι εφόσον έχεις σωστή κατατεθημένη ΗΤΚ, γιατί να κολλήσει κάπου στο μέλλον? Δεν υπάρχει φόβος απένταξης.

Σωστό μεν, αλλά εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και έχω πελάτες ιδιώτες (idiots κατά την αγγλική) και ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΥΠΑΓΩΓΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ. Και κολώνουν οι περισσότεροι. Και καλά κάνουν. Και προφανώς δεν θα τρέχει και το εξάμηνο που θα πρέπει να εκτελέσεις και να πληρώσεις το 30% των εργασιών.

Πέστο στον πελάτη ότι η ημερομηνία για ΗΤΚ λήγει σε 5 μήνες και τουλάχιστον μέχρι τότε δεν θα έχει οριστική υπαγωγή κατά 99,99% όπως έχει δείξει η φάση με τους αρχικά ενταχθέντες με τα μόρια και δες συμπεριφορά..

Οι μισοί αιτούντες τουλάχιστον έχουν ήδη αποθαρρυνθεί γιατί βλέπουν ότι φέτος κάηκε η χρονιά ανεξάρτητα πότε μπήκαν γιατί το πρόγραμμα πάει πολύ αργά. Ποιος εμπιστεύεται την ομαλή συνέχεια?

Έχει πάει κανείς για δάνειο από τους πρώτους? Έχει κανείς οριστική υπαγωγή από τους πρώτους? 

 

 

 

Edited by Rumpelstiltskin
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω μια ερώτηση. Από τους πρώτους "καταρχήν επιλέξιμους" που ήταν "υπο έλεγχο" σε πόσο περίπου καιρό η αίτησή τους έγινε "Καταρχήν επιλέψιμη προς ΗΤΚ"?

Επίσης αφού μπήκαν στην κατηγορία "Προς ΗΤΚ" είχαν την ίδια προθεσμία για να καταθέσουν ΗΤΚ με τους πρώτους?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ,

Μολις μπηκα στο σύστημα και είδα πως υπάρχει δυνατότητα για επιλογή χρηματοδοτικού σχήματος (Δάνειο ή ίδια κεφαλαια). Δε μου ηρθε εμαιλ στο σύστημα μπηκα τυχαια. 

1) Ηρθε σε κανεναν απο εσας εμαιλ ή απο την ημερα αναρτησης των πινάκων ουσιαστικα πηγαν ολες οι αιτήσεις σε κατασταση 4α? 

2) Εαν δεν επιλέξουμε δανειο και παμε την αιτηση με ιδια κεφαλαια μπορούμε να βγαλουμε αδεια για να ξεκινήσουμε τις εργασίες με ασφάλεια η πρεπει να περιμένουμε την υπαγωγη?  

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

1) Ούτε κι εμένα ήρθε κάποιο μήνυμα, μπήκα μέσα και είδα που γράφει Η επιλογή υποβολής αιτήματος για δανειοδότηση είναι προσωρινά μη ενεργή.

Για το 2) δεν γνωρίζω να σου πω, εκτιμώ πρέπει να περιμένουμε την υπαγωγή, αν όχι πας με δικό σου ρίσκο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MAR_PAX said:

2) Εαν δεν επιλέξουμε δανειο και παμε την αιτηση με ιδια κεφαλαια μπορούμε να βγαλουμε αδεια για να ξεκινήσουμε τις εργασίες με ασφάλεια η πρεπει να περιμένουμε την υπαγωγη?  

 

1 ώρα πριν, dib said:

Για το 2) δεν γνωρίζω να σου πω, εκτιμώ πρέπει να περιμένουμε την υπαγωγή, αν όχι πας με δικό σου ρίσκο.

Σε αίτηση πελάτη μου που την προώθησα με ίδια κεφάλαια, η αίτηση πήγε σε κατάσταση : 

05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή 

Και στην κεντρική οθόνη της αίτησης αναγράφει :

Η αίτησή σας έχει προωθηθεί προς έκδοση Απόφασης Υπαγωγής.

Θα ενημερωθείτε άμεσα για το αποτέλεσμα της αναμενόμενης υπαγωγής καθώς και για τις επόμενες ενέργειές σας, στην καρτέλα «Μηνύματα».

Στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, είδαμε λίγη κίνηση τουλάχιστον, αν και πρακτικά δεν είδαμε τίποτα πάλι.. :D Γράφτηκαν 2 γραμμές κώδικα δηλαδή. Η δουλειά από πίσω μας ενδιαφέρει κι ελπίζω να προχωρήσει με πολιτική βούληση γιατί κάθε μέρα τα τηλέφωνα χτυπάνε πιο πολύ σε εμάς παρά υπουργείο νομίζω... :D

Το ΤΕΕ και το ΥΠΕΚΑ θεωρώ ότι πάνε με βάση όσα τους ζητούν από πάνω γιατί από μόνοι τους δεν μπορούν να ξεμπλοκάρουν τίποτα..

Όσοι είναι σε κατάσταση ελέγχου θα ειδοποιούνται ατομικά λέει στην αρχική σελίδα (άρα δεν κατάλαβα αν και πότε θα βγαίνουν συγκεντρωτικοί πίνακες από δω και πέρα.. Μπορεί και καθόλου..)

Απ, ό,τι βλέπω και συζητάω ένα 10-20% πρέπει να είναι σίγουρα σε έλεγχο, νομίζω, χωρίς επίσημα στοιχεία, εννοείται. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατοικία του 1957 η οποία δηλώθηκε στο εξοικονομώ με παλαιότητα περιόδου "1955-1975".

Έχει εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης το 1996 και συμπληρώνω την ΗΤΚ.

Γνωρίζει κανείς εάν κατά την υποβολή της ΗΤΚ στο σύστημα του ΕΚΟ θα θεωρήσει παλαιότητα κατασκευής το 1996 και όχι το 1956 με κίνδυνο να αλλάξει η μοριοδότηση της αίτησης ?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, yian said:

Έχω κατοικία του 1957 η οποία δηλώθηκε στο εξοικονομώ με παλαιότητα περιόδου "1955-1975".

Έχει εκδοθεί άδεια νομιμοποίησης το 1996 και συμπληρώνω την ΗΤΚ.

Γνωρίζει κανείς εάν κατά την υποβολή της ΗΤΚ στο σύστημα του ΕΚΟ θα θεωρήσει παλαιότητα κατασκευής το 1996 και όχι το 1956 με κίνδυνο να αλλάξει η μοριοδότηση της αίτησης ?

Θα πάρει σαν παλαιότητα το 1996, θα μειωθεί η βαθμολογία, αλλά δεν σε νοιάζει καθόλου, δεν θα σου πάρει κανείς την σειρά γιατί έχει ουσιστικά ακυρωθεί η μοριοδότηση με το που τους έβαλαν όλους. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Ρώτησα στα email του εξοικονομώ του ΥΠΕΝ και του ΤΕΕ, με ποιο τρόπο πιστοποιείται η μερική υλοποίηση του έργου που πρέπει να έχει γίνει στους πρώτους 6 μήνες και πώς πληρώνονται οι πιστοποιημένες εργασίες.
Έχει ρωτήσει κανείς άλλος; Στον οδηγό δεν βλέπω να φαίνεται κάτι και δεν ξέρω αν με κάποιο τρόπο η πλατφόρμα θα το υποστηρίζει έγκαιρα. Μήπως αν τους ρωτήσουμε αρκετοί, να μας απαντήσουν;

Αλλιώς άντε βρες αναδόχους και προμηθευτές να μπουν πρώτοι.....

Gmail - τμηματική ολοκλήρωση έργου - διευκρινήσεις.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.