Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

Και πάλι είναι ερώτηση για helpdesk αυτή, αλλά αν δεν κάνω λάθος το 30% του προυπολογισμού στο πρώτο εξάμηνο (μετά την οριστική υπαγωγή παρεμπιπτόντως) το έχουν βάλει ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ (Η ΔΑΝΕΙΟ) ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ώστε να αναγκάζει τους ωφελουμένους να συμμετέχουν και να βάζουν μπροστά το μερίδιό τους, δείχνοντας φερεγγυότητα και ότι δεν θα παρατήσουν το έργο ενώ έχουν πάρει επιδότηση και γίνουν όλες οι εκταμιεύσεις στο τέλος ΜΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ. 

Κι αφού γίνει αυτό, τότε θα μπαίνει η επιδότηση στο συνολό της σε λογαριασμό του δικαιούχου να τη διανείμει με τιμολόγιο μέσω τραπέζης στους προμηθευτές/αναδόχους.

Τώρα, πώς θα αποδεικνύεται όντως δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι με φωτο και παραστατικά με κατάλληλες ημερομηνίες (δεν είμαι helpdesk όμως..). Στην πλατφόρμα που να δεις τέτοια πράγματα ακόμα.. Εδώ παιδεύόμαστε με τους ελέγχους ακόμα.

 

Edited by Rumpelstiltskin
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το helpdesk του ΤΕΕ, μου έκανε copy-paste τον οδηγό. Πρέπει να είναι πάνω από 25% και κάτω από την ίδια συμμετοχή. 
Βέβαια τα σαΐνια δεν είδαν ότι στην 1η κατηγορία δικαιούχων, όταν πρόκειται για δανεισμό, η προκαταβολή είναι 0,7*25% = 17,5%, οπότε θες το 17,5% να είναι μεγαλύτερο του 25%. (εκτός αν δίνεις εντολή και δίνεται και το υπόλοιπο δάνειο (ως αποπληρωμή) - χωρίς να λέει ο οδηγός πώς.....

Το πώς αποδεικνύεται, δεν πρέπει να το έχουν σκεφτεί ακόμα. Αλλιώς υποθέτω θα μου το λέγανε.... εκτός αν είναι κρατικό μυστικό. 🤐

Το να αναγκάσεις τους ωφελούμενους να τελειώσουν το έργο είναι εύκολο. Ή το τελειώνει ή χρωστάει την επιδότηση. Ο βασικός λόγος για να κάνεις μια τέτοια "πατάτα", είναι για να δημιουργήσεις πρόβλημα ρευστότητας σε μικρές επιχειρήσεις ή σε φτωχούς ωφελούμενους. 

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2022 at 8:34 ΜΜ, jedi.Yannis said:

Το helpdesk του ΤΕΕ, μου έκανε copy-paste τον οδηγό. Πρέπει να είναι πάνω από 25% και κάτω από την ίδια συμμετοχή. ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ, ΤΟ ΕΙΧΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ
Βέβαια τα σαΐνια δεν είδαν ότι στην 1η κατηγορία δικαιούχων, όταν πρόκειται για δανεισμό, η προκαταβολή είναι 0,7*25% = 17,5%, οπότε θες το 17,5% να είναι μεγαλύτερο του 25%. (εκτός αν δίνεις εντολή και δίνεται και το υπόλοιπο δάνειο (ως αποπληρωμή) - χωρίς να λέει ο οδηγός πώς.....

Το πώς αποδεικνύεται, δεν πρέπει να το έχουν σκεφτεί ακόμα. Αλλιώς υποθέτω θα μου το λέγανε.... εκτός αν είναι κρατικό μυστικό. 🤐

Το να αναγκάσεις τους ωφελούμενους να τελειώσουν το έργο είναι εύκολο. Ή το τελειώνει ή χρωστάει την επιδότηση. Ο βασικός λόγος για να κάνεις μια τέτοια "πατάτα", είναι για να δημιουργήσεις πρόβλημα ρευστότητας σε μικρές επιχειρήσεις ή σε φτωχούς ωφελούμενους. 

Ελπίζω να μην είναι επίτηδες αλλα όπως έχω ξαναπεί εδώ πολλές φορές μόνο οι έχοντες κινούνται, και μάλιστα με τις παρούσες καθυστερήσεις ούτε κι αυτοί. Και λιώνει λόγω έλλειψης ρευστότητας τις μικρές εργοληπτικές επιχειρήσεις και μικρούς προμηθευτές όπως πάντα.

 

Edited by Pavlos33
έγινε διόρθωση χρώματος γραμματοσειράς. Βλ. Κανόνες συμμετοχής. Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σίγουρος ότι είναι σκόπιμα έτσι στημένο το εξοικονομώ. Δεν θεωρώ ότι είναι αυτοσκοπός αυτά που παθαίνουν με όλα τα προβλήματα των προγραμμάτων οι πολίτες και οι μικρές επιχειρήσεις. Τα πιο πολλά είναι παράπλευρες συνέπειες. Όμως υπάρχουν ωφέλη για συγκεκριμένες ομάδες, καθώς τα προβλήματα αυτά έχουν διατυπωθεί και έχουν προταθεί αρκετές λύσεις, πολλές από αυτές άρτιες, τα τελευταία 7-8 χρόνια. Αν δεν υπήρχε "σοβαρός" λόγος να διατηρηθεί αυτή η κατάσταση, θα την έλυναν έστω και για τις ψήφους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έστειλα αυτό στα δύο help desk.
"Βλέπω αυτό το μήνυμα στην πλατφόρμα.
1) Τρέχει καμία προθεσμία ή περιμένουμε να ενεργοποιηθεί η επιλογή;

2) Πόσες μέρες μετά την ενεργοποίηση της επιλογής (και σε περίπτωση που απορριφθούν οι αιτήσεις δανεισμού από τις τράπεζες), μπορούμε να επιλέξουμε χωρίς δάνειο;"

Έχει μάθει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, jedi.Yannis said:

Έστειλα αυτό στα δύο help desk.
"Βλέπω αυτό το μήνυμα στην πλατφόρμα.
1) Τρέχει καμία προθεσμία ή περιμένουμε να ενεργοποιηθεί η επιλογή;

2) Πόσες μέρες μετά την ενεργοποίηση της επιλογής (και σε περίπτωση που απορριφθούν οι αιτήσεις δανεισμού από τις τράπεζες), μπορούμε να επιλέξουμε χωρίς δάνειο;"

Έχει μάθει κανείς κάτι;

Περιμένουμε να ενεργοποιηθει

Θα φρόντιζα να ανηκει στον συνολικό χρόνο των 120 ημερών, ωστε να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ετσι κι αλλιως 120 μερες έχεις δικαίωμα για δανειοδοτηση. Αν φτασεις την 119 και δεν έχεις εγκριθει, ε τότε πάτα για ιδια κεφάλαια, αφου δανειοδότηση πιά πάπαλα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις, είναι λογικό. Απλά επειδή είναι αυτοί που είναι, ελπίζω να μην τρέξει (προς το παρόν δεν είδα κάτι) καμιά προθεσμία για μη δανειοδότιση από πριν....
για αυτό το χρόνο τους ρωτάω: πόσες μέρες "αφού ανοίξει" η επιλογή για δάνειο, μπορώ να επιλέξω και χωρίς δάνειο.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Δεν τρέχει προθεσμία. Ειναι η γενικη προθεσμία του προγράμματος. 

"Απλά επειδή είναι αυτοί που είναι". Δεν νομίζω οτι στο φετινο πρόγραμμα μπορουμε να το λέμε αυτό. Εχουμε γραμμη υποστήριξης, πράγματι πιάνει τόπο η επικοινωνία διότι ειναι εμφανές πιά οτι το ΤΕΕ έχει λόγο και τα προβλήματα μας και μεταφέρονται και γινεται προσπάθεια επίλυσης. Χωρια οτι για πρώτη φορά υπάρχει τέτοια εξάντληση προσπάθειας να μην χαθει καμία αίτηση.

Ε μην συγκρίνουμε το 2021 με το αυτονομω και να τα κατατάσσουμε ιδια. 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζω το ΤΕΕ στους "αυτοί είναι" προφανώς. 
Το πιο "σκοτεινό" σημείο του προγράμματος είναι πάντως το πώς πιστοποιείται η μερική υλοποίηση των αιτήσεων και πώς πληρώνονται οι ανάδοχοι και προμηθευτές. 
Ο οδηγός δεν λέει τίποτα για αυτό και όταν ρώτησα, μου κάνανε copy-paste τον οδηγό.

Οι προθεσμίες λύνονται εύκολα πάντως.... ένα κλικ είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.  Προσπαθώ  να δηλώσω  για  έναν  πελάτη  δάνειο .   Ομως δεν  ανοίγει  η λίστα  με τις Τράπεζες  και  δεν μπορώ να προχωρήσω . Επίσης  στην αίτηση γράφει  " Η επιλογή για δανειοδότηση ειναι προσωρινά  μη ενεργή " .

Κάνω κάτι λάθος  εγώ ??  Η  δεν μπορούμε ακόμα να δηλώσουμε  αίτηση  για δάνειο ?

Ευχαριστω  εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.